সমগ্ৰ বিশ্বত ১৩, ভাৰতত ৭ টা ভূমিকম্প।

0 1,040

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক :

ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ আতংকৰ মাজতে সমগ্ৰ বিশ্বত ঘনাই ভূমিকম্প হৈ থকাত বহু লোকৰ নিদ্ৰা হৰণ হৈছে ৷ যোৱা ২৪ ঘণ্টাত সমগ্ৰ বিশ্বত ১৩ টা ভূমিকম্প সৃষ্টি হয়৷ তাৰে ভিতৰত ভাৰতত সাতটা ভূমিকম্প সৃষ্টি হয় ৷ ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ভূমিকম্প বিজ্ঞান বিভাগে এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে৷ ইয়াৰে ভিতৰত জাপানৰ টকীয়ত শুকুৰবাৰে পুৱা এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয় ৷ এই ভূমিকম্পটো ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.১ প্ৰাৱল্যৰ আছিল ৷ ভূমিকম্পটোৰ কেন্দ্ৰ আছিল টকীয়ৰ পৰা ২৯১ কিলোমিটাৰ পূৱ-উত্তৰ অঞ্চলত৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ১০.৪২ বজাত অনুভূত হয় ৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল৷ আনহাতে টংগাৰ নুকুৱাল’ফাত ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.১ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয়৷ টংগাৰ নুকুৱাল’ফাৰ পৰা ৩৬৪ কিলোমিটাৰ উত্তৰে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ৮.২৯ বজাত সৃষ্টি হয়৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ ভাৰতৰ জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ গানদহত ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.৪ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয় ৷ বৃহস্পতিবাৰে বিয়লি হোৱা ভূমিকম্পটোৰ কেন্দ্ৰ আছিল জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ কাটৰাৰ পৰা ৮৮ কিলোমিটাৰ পূৱে৷ এই ভূমিকম্পটো দিনৰ ১.১০ বজাত সৃষ্টি হয় ৷ ৫ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ আনহাতে টাইৱানৰ টাইপেত ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.৪ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ শুকুৰবাৰে সৃষ্টি হয় ৷ টাইপেৰ পৰা ৪২৭ কিলোমিটাৰ দক্ষিণ পূৱত ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ৭.৫৩ বজাত সৃষ্টি হয় ৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ তদুপৰি উত্তৰ মাৰিয়না দ্বীপৰ ছাইপানত ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.২ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্প শুকুৰবাৰে সৃষ্টি হয় ৷ ছাইপানৰ পৰা ৫৫৯ কিলোমিটাৰ উত্তৰে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ৭.৫০ বজাত সৃষ্টি হয় ৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ ইয়াৰ উপৰি ইণ্ডোনেছিয়াৰ ছুলাৱেছিৰ ক’টাম’বাগুত ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.১ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয় ৷ ক’টাম’বাগুৰ পৰা ৬৪৭ কিলোমিটাৰ উত্তৰ-উত্তৰ পূৱে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল৷ এই ভূমিকম্পটো দিনৰ ১২.৩০ বজাত সৃষ্টি হয়৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ ইপিনে, হায়দৰাবাদত ৰিখটাৰ স্কেলত ৫.২ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয়৷ হায়দৰাবাদৰ পৰা ১০৭ কিলোমিটাৰ দক্ষিণ পশ্চিমে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ৬.২০ বজাত সৃষ্টি হয়৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল৷ আনহাতে লাডাখৰ কাৰ্গিলত ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.৫ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয়৷ কাৰ্গিলৰ পৰা ১১৯ কিলোমিটাৰ উত্তৰ-উত্তৰ পশ্চিমে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ এই ভূমিকম্পটো দিনৰ ১.১১ বজাত সৃষ্টি হয়৷ ৯০ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চাংলঙত ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.৪ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্প বৃহস্পতিবাৰে সৃষ্টি হয়৷ চাংলঙৰ পৰা ১৭৪ কিলোমিটাৰ দক্ষিণ-দক্ষিণ পূৱে ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ এই ভূমিকম্পটো দিনৰ ১.০৮ বজাত সৃষ্টি হয়৷ দহ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰিউটত ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.৫ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয় ৷ নতুন দিল্লীৰ পৰা ৬৫ কিলোমিটাৰ উত্তৰ-উত্তৰ পূৱত ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ এই ভূমিকম্পটো পুৱা ৯.৫১ বজাত সৃষ্টি হয়৷ ৭৪২ কিলোমিটাৰ গভীৰতাতে এই ভূমিকম্পটো সৃষ্টি হৈছিল ৷ ৰাজস্থানৰ টোদাৰাসিং টেহছিলত বৃহস্পতিবাৰে পুৱা ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.৬ প্ৰাৱল্যৰ এটা ভূমিকম্পৰ সৃষ্টি হয়৷ ৰাজস্থানৰ আজমিৰৰ পূৱ-দক্ষিণ পূৱে ৮৬ কিলোমিটাৰ নিলগত ইয়াৰ কেন্দ্ৰ আছিল ৷ পুৱা ৬.৫৪ বজাত হোৱা এই ভূমিকম্পটো ১০ কিলোমিটাৰ গভীৰতাত আছিল ৷