Breaking

৫-৬ মিটাৰ ড্ৰিলিঙৰ কাম বাকী, উদ্ধাৰ অভিযান অব্যাহত; বতৰে সৃষ্টি কৰিব পাৰে বাধা…

0 98

উত্তৰকাশী সুৰংগ উদ্ধাৰ: উত্তৰকাশীৰ ছিল্ক্যাৰা সুৰংগত এতিয়াও উদ্ধাৰ অভিযান চলি আছে। সকলো ধৰণৰ বাধাৰ মাজত সুৰংগটোত আবদ্ধ হৈ থকা শ্ৰমিকসকলক উদ্ধাৰৰ বাবে যৎপৰোনাস্তি প্ৰয়াস কৰা হৈছে। যোৱা ১৭ দিন ধৰি সুৰংগটোৰ ভিতৰত আবদ্ধ হৈ আছে শ্ৰমিকসকল। হাই-টেক অভিযানৰ সমান্তৰালকৈ সুৰংগটোৰ পৰা শ্ৰমিকসকলক উদ্ধাৰৰ বাবে পৰম্পৰাগত উদ্ধাৰ ব্যৱস্থাও ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। উদ্ধাৰ অভিযানতো বহু ধৰণৰ অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছে। বতৰ সংকটৰ দৰেই ইয়াৰ লগতে আশাৰ ৰশ্মি আছিল অগাৰ মেচিনটোৰো এটা কাৰিকৰী ত্ৰুটি আছিল। বৰ্তমান শ্ৰমিকসকলৰ কাষ চাপিবলৈ প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে। ইয়াৰ লগতে উলম্ব ড্ৰিলিঙৰ কামো চলি আছে।


মাইক্ৰ’ টানেলিং বিশেষজ্ঞ ক্ৰীছ কুপাৰে দিছে তথ্য। তেওঁ কয় যে যোৱা নিশা আমি উদ্ধাৰ অভিযান সফলতাৰে আগুৱাই লৈ গৈছোঁ। আমি ৫০ মিটাৰ দূৰত্বত উপনীত হৈছো। এতিয়া আমি ৫ৰ পৰা ৬ মিটাৰ আগুৱাই যাব লাগিব, যোৱা নিশা কোনো সমস্যা নাছিল।এতিয়ালৈকে যি অগ্ৰগতি হৈছে সেয়া সম্পূৰ্ণ সন্তোষজনক।


বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে উত্তৰকাশীত আগন্তুক তিনিদিনলৈ বৰষুণ আৰু তুষাৰপাতৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। ইয়াৰ বাবে উলম্ব ড্ৰিলিঙৰ কামত বাধা আহিব পাৰে। এই সকলোবোৰৰ মাজত ৩৬ মিটাৰ পৰ্যন্ত উলম্ব ড্ৰিলিং সম্পূৰ্ণ হৈছে। অৱশ্যে ৫০ মিটাৰ দূৰত্ব এতিয়াও বাকী আছে। বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে ২৪ৰ পৰা ৩৬ ঘণ্টা বৰষুণৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। ৰাজ্যৰ পাহাৰীয়া অঞ্চলত লঘু বৰষুণ আৰু শিলাবৃষ্টি হব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত উত্তৰকাশী জিলাত চলি থকা সুৰংগটোৰ উদ্ধাৰ অভিযানত সামান্য প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।



Leave A Reply