দেশত ক’ৰোনা মুক্ত ৫ ৰাজ্য : ভাৰতত প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ১০২ দিনৰ পাছত সংক্ৰমণ বৃদ্ধি ১৪ ৰাজ্যত

0 71

অনলাইন বাৰ্তা

ভাৰতত ক’ৰোনা ভাইৰাছত সংক্ৰমিতৰ সংখ্যা যদিও বৃদ্ধি পাইছে তাৰ মাজতে পাঁচখন ৰাজ্যত সকলো ক’ৰোনা ৰোগী সুস্থ হৈ উঠিছে আৰু চিকিৎসালয়ৰ পৰা যাবলৈ দিয়া হৈছে৷ ফলত এই পাঁচখন ৰাজ্য ক’ভিড-১৯ মুক্ত হৈ পৰিছে৷ ইয়াৰ বাদে দেশৰ ১৪খন ৰাজ্য আছে য’ত ভাৰতত প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ১০২ দিন হোৱাৰ পাছত ভাইৰাছ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি পাইছে৷ ক’ৰোনা মুক্ত এই পাঁচখন ৰাজ্য হ’ল গোৱা, অৰুণাচল প্ৰদেশ, মণিপুৰ, মিজোৰাম, আন্দামান আৰু নিকোবৰ৷ মিজোৰাম ক’ৰোনা মুক্ত ৰাজ্য হিচাপে শেহতীয়াকৈ অন্তভূক্ত হৈছে৷ এই ৰাজ্যখনত সকলো ক’ৰোনা ৰোগীক দেওবাৰে চিকিৎসালয়ৰ পৰা যাবলৈ দিয়া হৈছে৷ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য বিশ্লেষণ কৰি এই কথা পোহৰলৈ আহিছে যে ১৫খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত ক’ভিড-১৯ত আক্ৰান্তৰ পৰিমাণ কমিবলৈ লৈছে৷ সক্ৰিয় হৈ থকাৰ অৰ্থ এয়ে যে এই ১৫খন ৰাজ্যত কমকৈ নতুন ৰোগী ওলোৱা ৰাজ্যকেইখন হ’ল মধ্য প্ৰদেশ, ৰাজস্থান, অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ, জম্মু আৰু কাশ্মীৰ, তেলেংগানা, কৰ্ণাটক, হাৰিয়ানা, বিহাৰ, অসম, লাডাখ, উত্তৰাখণ্ড, ছত্তীশগড়, কেৰালা, হিমাচল প্ৰদেশ আৰু মেঘালয়৷ বাকী ৰাজ্যবোৰত আক্ৰান্ত হ্ৰাস হৈছে বা স্থিতিশীল হৈ ৰৈছে৷ সেই ৰোগীৰ হিচাপ বিবেচনা কৰিলে যি চিকিৎসালয়ত ভৰ্ত্তি হৈ আছে আৰু চিকিৎসাৰ বাবে নিছে৷ ইয়াত সুস্থ বা মৃত ৰোগী অন্তভূক্ত কৰা নাই৷ ইয়াৰ মাজত মধ্য প্ৰদেশৰ ফলাফলবোৰ অতি তাৎপৰ্যপূৰ্ণ৷ কাৰণ ৪ মে’ৰ পৰা ৰাজ্যখনত ৰোগীৰ সংখ্যা হ্ৰাসৰ প্ৰৱনতা দেখা গৈছে৷ ৪ মে’ত সক্ৰিয় ৰোগী আছিল ১৯৭৯৷ দেওবাৰৰ দিনটোত ইয়াৰ পৰা কমিল ১৭২৩জন৷ আনহাতে ৮ মে’ পৰ্যন্ত ৰাজস্থানত হ্ৰাসৰ প্ৰৱনতা দেখা গৈছে৷ তাত সক্ৰিয় ৰোগী ১৭৩৪ৰ পৰা কমি ১৫৭৬ হয়গৈ৷