নতুন শিক্ষানীতিৰ সেউজ সংকেত : ইতিহাস হ’ল কেন্দ্ৰীয় মানৱসম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়

0 1,241

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : ইতিহাস হ’ল কেন্দ্ৰীয় মানৱসম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়৷ এতিয়া এই মন্ত্ৰালয়ৰ নাম হ’ল কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰালয়৷ বুধবাৰে এই প্ৰস্তাৱৰ সেউজ সংকেত দিলে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীসভাই৷ ইয়াৰ লগতে নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতিৰো সেউজ সংকেত দিয়ে মন্ত্ৰীসভাই৷ উল্লেখ্য যে নতুন শিক্ষানীতিৰ খচৰা প্ৰস্তুতৰ বাবে ইছৰোৰ প্ৰাক্তন প্ৰধান কে কস্তুৰিৰংগনৰ নেতৃত্বত বিশেষজ্ঞক লৈ এখন সমিতি গঠন কৰিছে কেন্দ্ৰই৷ সেই সমিতিয়ে নাম পৰিৱৰ্তনৰ বাবে কয়৷ সেই অনুসৰি শিক্ষানীতিৰ প্ৰস্তাৱৰ লগতে নাম সলনি কৰে মানৱসম্পদ মন্ত্ৰালয়ৰ৷ বুধবাৰে এই প্ৰস্তাৱত অনুমোদন দিয়ে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীসভাই৷ মন্ত্ৰীসভাৰ অনুমোদনৰ পাছত কেন্দ্ৰীয় মানৱসম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰী প্ৰকাশ জাভেদকাৰে সংবাদ মেলত কয় যে ই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ৷ কাৰণ যোৱা ৩৪ বছৰে শিক্ষানীতিত কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই৷ আশা কৰো, দেশবাসী আৰু বিশ্বৰ শিক্ষাবিদে এই শিক্ষানীতিৰ প্ৰশংসা কৰিব৷ দেশত উচ্চ শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত বহু নিয়ন্ত্ৰক প্ৰতিষ্ঠান আছে৷ এইবোৰ এটা ছাটিৰ তললৈ অনাৰ বাবে এখন নতুন আয়োগ বা পৰিষদ গঠন কৰা হ’ব নতুন শিক্ষানীতিত৷ মহাবিদ্যালয়বোৰক অধিক স্বায়ত্তশাসন দিয়া হ’ব নতুন শিক্ষানীতিত৷ তথ্যপ্ৰযুক্তিত জোৰ দিয়া হ’ব ৷