Breaking

মমতাৰ নিৰ্বাচনী আৱেদন

0 2,005

কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ে সোমবাৰে পশ্চিম বংগ বিধানসভাৰ বিৰোধী দলপতি সুভেন্দু অধিকাৰীক নন্দীগ্ৰামৰ পৰা নিৰ্বাচনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীৰ প্ৰত্যাহ্বানত লিখিত বিবৃতি দাখিল কৰিবলৈ ২৯ নৱেম্বৰলৈকে সময় প্ৰদান কৰে।ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ দ্বাৰা গোচৰটোৰ স্থানান্তৰ আবেদননিষ্পত্তি নোহোৱালৈকে কাৰ্যক্ৰম স্থগিত ৰখাৰ বাবে বিজেপি নেতা অধিকাৰীয়ে কৰা আবেদনৰ মূল আবেদনৰ লগতে ১ ডিচেম্বৰত বিবেচনা কৰা হ’ব।ন্যায়াধীশ শম্পা সৰকাৰে, অধিকাৰীৰ অধিবক্তাসকলৰ দ্বাৰা লিখিত বিবৃতি দাখিল কৰিবলৈ সময় বৃদ্ধিৰ বাবে আবেদন ৰখাৰ অনুমতি দি নিৰ্দেশ দিছিল যে ইয়াক ‘দুসপ্তাহৰ ভিতৰত অৰ্থাৎ ২৯ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে দাখিল কৰিব লাগিব’।আদালতে আগতে অধিকাৰীক ১৫ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত লিখিত বিবৃতি দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।তেওঁৰ অধিবক্তাসকলে দাখিল কৰিছিল যে বিবৃতিটো এতিয়াও চূড়ান্ত কৰা হোৱা নাই, কিন্তু খচৰা খন প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।বেনাৰ্জীৰ হৈ উপস্থিত থকা এডভোকেট জেনেৰেল এছ.এন. মুখাৰ্জীয়ে সময় বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰাৰ্থনাৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।মুখাৰ্জীয়ে দাখিল কৰিছিল যে বিজেপি বিধায়কজনে ইচ্ছাকৃতভাৱে লিখিত বিবৃতি দাখিল কৰাটো এৰাই চলিছে কেৱল কাৰ্যক্ৰমটো দীঘলীয়া আৰু বিলম্বিত কৰাৰ বাবে।তেওঁ কয় যে জনপ্ৰতিনিধিত্ব আইন, ১৯৫১ৰ ব্যৱস্থাসমূহে এই ধৰণৰ কাৰ্যক্ৰম ছয় মাহৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব বুলি নিৰ্দেশ দিয়ে।অধিকাৰীয়ে বেনাৰ্জীৰ নিৰ্বাচনী আৱেদন নিৰ্বাচনী ফলাফলক প্ৰত্যাহ্বান জনাই উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আবেদন জনাইছে যিয়ে তেওঁক নন্দীগ্ৰাম সমষ্টিৰ পৰা আন যিকোনো উচ্চ ন্যায়ালয়লৈ বিজয়ী হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল।বেনাৰ্জীৰ পৰামৰ্শদাতাৰ দ্বাৰা অনুপালনৰ শপতনামা প্ৰাপ্ত কৰি ন্যায়াধীশ সৰকাৰে উল্লেখ কৰে যে আবেদনকাৰীয়ে জৰিমনা পৰিশোধৰ সন্দৰ্ভত এই আদালতৰ পূৰ্বৰ আদেশ পালন কৰিছে।ন্যায়াধীশ কৌছিক চান্দা, যাক আগতে বেনাৰ্জীৰ নিৰ্বাচনী আৱেদন আৱণ্টন কৰা হৈছিল, তেওঁ তেওঁৰ ওপৰত ৫ লাখ টকাৰ ব্যয় আৰোপ কৰাৰ সময়ত পুনৰ াবৃত্তিৰ বাবে কৰা আবেদনত ইয়াক মুকলি কৰিছিল।তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ চুপ্ৰিমোৰ বিৰোধী হৈ পৰা অধিকাৰীয়ে বছৰটোৰ আৰম্ভণিতে অনুষ্ঠিত বিধানসভা নিৰ্বাচনত নন্দীগ্ৰাম সমষ্টিৰ পৰা তেওঁক ১,৯৫৬ টা ভোটত পৰাজিত কৰিছিল। পিছত তেওঁ উপ-নিৰ্বাচনত বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হয়।বেনাৰ্জীয়ে জুনমাহত কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সন্মুখত নন্দীগ্ৰামৰ পৰা অধিকাৰী নিৰ্বাচন বাতিল আৰু বাতিল ঘোষণা কৰাৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰি এখন নিৰ্বাচনী আবেদন দাখিল কৰিছিল।