মাৰ্কশ্বিট শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰেছাৰ শ্বিট, অভিভাৱকৰ ‘প্ৰেষ্টিজ শ্বিট’ : প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী

0 1,242

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : কোন পৰীক্ষাত কিমান নম্বৰ পালে তাক লৈ এগৰাকী শিক্ষাৰ্থীৰ মান নিৰ্ণয় কৰা সম্ভৱ? উত্তৰ লৈ যথেষ্ট মতবিৰোধ হৈছে ৷ শুকুৰবাৰে পুৱা ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি প্ৰসংগত এনেদৰে প্ৰশ্ন কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ৷ মাৰ্কশ্বিটে এজন পঢ়ুৱৈৰ ওপৰত অকাৰণ মানসিক চাপ তৈয়াৰ কৰে বুলি মোডীয়ে দাবী কৰে ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয়, এটা পৰীক্ষা, মাৰ্কশ্বিট কোনো শিক্ষাৰ্থীৰ সাৰ্বিক মূল্যায়ন কৰিব পাৰে অথবা তাৰ মানসিক বিকাশ সম্পৰ্কে কিছু জানিব পাৰেনে? বৰ্তমান মাৰ্কশ্বিটে ছাত্র-ছাত্রীৰ ওপৰত অযথা চাপ তৈয়াৰ কৰিছে ৷ আনহাতে পৰিয়ালৰ ওচৰত মাৰ্কশ্বিট কেৱল মাত্ৰ ‘প্ৰেষ্টিজ শ্বিট’ ৷ যেন শিক্ষাৰ্থীৰ মাৰ্কশ্বিটৰ ওপৰতেই অভিভাৱকৰ মান সন্মান নিৰ্ভৰ কৰে ৷ ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতিৰ মূল লক্ষ্য শিক্ষাৰ্থীক অযথা চাপৰ পৰা মুক্তি দিয়া ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়, সকলো সলনি হৈ গৈছে ৷ শিক্ষানীতিও সলনিৰ প্ৰয়োজন ৷ কাৰণ ২১ শতিকা শিক্ষা, জ্ঞান আৰু অভিনবত্বৰ ৷ কেৱল গধুৰ স্কুল বেগ আৰু নম্বৰৰ বোজা নহয় এইবাৰ আচল শিক্ষা সমৃদ্ধ হ’ব আগন্তুক ভৱিষ্যৎ ৷ নতুন শিক্ষা নীতিৰ ফলত শিক্ষকসকলৰ মান উন্নয়ন হ’ব৷ তদুপৰি মাতৃভাষাত পঢ়াশুনা কৰিব পাৰিব ৷ তাৰ ফলত তেওঁলোক অতি সহজে নতুন বস্তু শিকিব পাৰিব৷ ইয়াৰ উপৰি পাঠ্যক্ৰমৰ বোজা কমিলে শিকাৰ আনন্দ বাঢ়িব ৷