Breaking

নেপালে ভাৰতলৈ বিদ্যুৎ ৰপ্তানি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে, সবিশেষ জানো আহক…

0 45

শনিবাৰৰ পৰা নেপালে নিজৰ বিনিময় বজাৰৰ জৰিয়তে ভাৰতলৈ বিদ্যুৎ ৰপ্তানি আৰম্ভ কৰিছে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে হিমালয়ৰ দেশত বাৰিষা আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে নদীসমূহৰ পানী বৃদ্ধিৰ বাবে জলবিদ্যুতৰ উৎপাদন বৃদ্ধি পাইছে। যোৱা বছৰো নেপালে জুন মাহৰ পৰা নৱেম্বৰ মাহলৈকে ভাৰতলৈ জলবিদ্যুৎ ৰপ্তানি কৰিছিল।

নেপাল চৰকাৰৰ মালিকানাধীন নেপাল বিদ্যুৎ কৰ্তৃপক্ষৰ মুখপাত্ৰ সুৰেশ ভট্টৰাইয়ে কয় যে দেশখন উদ্বৃত্ত হোৱাৰ বাবে আমি শনিবাৰৰ পৰা ভাৰতক ৬০০ মেগাৱাট ঘন্টা বিদ্যুৎ বিক্ৰী কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছো।

আপোনালোকক কওঁ যে কিছুদিনৰ আগতে নেপালে ঘৰুৱা চাহিদা পূৰণৰ বাবে ভাৰতৰ পৰা ৪০০ মেগাৱাট পৰ্যন্ত বিদ্যুৎ আমদানি কৰিছিল। নেপালত শীতকালত বিদ্যুতৰ ঘৰুৱা চাহিদা বৃদ্ধি পোৱাৰ বিপৰীতে গ্ৰীষ্মকালত চাহিদা হ্ৰাস পায়। নেপালত বাৰিষাৰ আৰম্ভণিৰ লগে লগে হিমালয় নদীৰ উচ্চ জলস্তৰৰ পৰা জলবিদ্যুৎ উদ্যোগসমূহে অতিৰিক্ত বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।

যোৱা বছৰ ভাৰতলৈ শক্তি ৰপ্তানি কৰি নেপালে প্ৰায় ১২ বিলিয়ন টকা উপাৰ্জন কৰিছিল। একে সময়তে এইবাৰো ভাল বৰষুণৰ বাবে নেপালে শক্তি বিনিময় বজাৰৰ জৰিয়তে ভাৰতলৈ শক্তি ৰপ্তানি কৰি ভাল উপাৰ্জন কৰিব।

Leave A Reply