Breaking

১৫ মাৰ্চত কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে ৰায় দিছিল যে হিজাব পিন্ধা মহিলাসকল ইছলামৰ বাধ্যতামূলক অংশ নহয়

0 1,521

কৰ্ণাটক হিজাব গোচৰঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কাইলৈ হিজাব গোচৰৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰিব, উচ্চ ন্যায়ালয়ে চৰকাৰী নিষেধাজ্ঞাৰ আদেশ বজাই ৰাখিছে হিজাব নিষেধাজ্ঞা গোচৰঃ কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ হিজাব সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত অহাৰ লগে লগে উদুপীত বাস কৰা দুজন শিক্ষাৰ্থীয়ে ইয়াক উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল।উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সোমবাৰে কৰ্ণাটক হিজাব গোচৰৰ শুনানি ল’ব। ন্যায়াধীশ হেমন্ত গুপ্তা আৰু সুধাংশু ধুলিয়াৰ বিচাৰপীঠৰ সন্মুখত মুঠ ২৪ খন আবেদন দাখিল কৰা হৈছে। আবেদনকাৰীসকলে কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহত ইউনিফৰ্ম সম্পূৰ্ণৰূপে অনুসৰণ কৰাৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ আদেশ বজাই ৰখাৰ সিদ্ধান্তক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে।

কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহত ইউনিফৰ্ম সম্পূৰ্ণৰূপে অনুসৰণ কৰাৰ নিৰ্দেশ শুদ্ধ। আৱেদনবোৰ মাৰ্চ মাহত দাখিল কৰা হৈছিল, কিন্তু এতিয়ালৈকে শুনা হোৱা নাই। সোমবাৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে, গোচৰটো উচ্চতম ন্যায়ালয়ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে।

বিষয়টো নো কি?

১৫ মাৰ্চত, কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে ৰায় দিছিল যে হিজাব পিন্ধা মহিলাসকল ইছলামৰ এক অপৰিহাৰ্য অংশ নহয়। মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰিতুৰাজ অৱস্থিৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে এইটোও কৈছিল যে ৰাজ্য চৰকাৰে বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহত ইউনিফৰ্ম সম্পূৰ্ণৰূপে অনুসৰণ কৰাৰ নিৰ্দেশ সঠিক। ইয়াৰ লগতে, উচ্চ ন্যায়ালয়ে হিজাব ধৰ্মীয় স্বাধীনতাৰ অধিকাৰৰ অংশ বুলি দাবী কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ আবেদন খাৰিজ কৰিছিল।

বিষয়টো উচ্চতম ন্যায়ালয়ত উপনীত হৈছে

উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্ত অহাৰ লগে লগে উদুপি, কৰ্ণাটক, মানল আৰু নিবা নাজৰ দুজন শিক্ষাৰ্থীয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। ইয়াৰ উপৰিও ফাতিমা বুশ্ৰা, ফাতিমা চিফাতকে ধৰি আন বহুতো শিক্ষাৰ্থীয়েও আপীল দাখিল কৰি কয় যে উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তই সংবিধানৰ ২৫ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত প্ৰতিজন নাগৰিকে উপভোগ কৰা ধৰ্মীয় স্বাধীনতাৰ মৌলিক অধিকাৰ উলংঘা কৰিছে।

আৱেদনখনত কি?

আৱেদনসমূহত কোৱা হৈছে যে যিধৰণে শিখসকলক মটৰ বাহন আইনৰ অধীনত হেলমেট পিন্ধাৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হৈছে। একেদৰে, মুছলমান ছোৱালীসকলক বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত হিজাব পিন্ধিবলৈ বাধা দিব নালাগে। এই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ উপৰিও, সৰ্বভাৰতীয় মুছলিম ব্যক্তিগত আইন পৰিষদ, সমস্তা কেৰালা জামিয়াতুল উলেমাৰ দৰে সংগঠনেও এখন আবেদন দাখিল কৰিছে।

Leave A Reply