Breaking

গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা চাব নাপাই চন্দ্ৰক। গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা মূৰ্তি স্থাপনৰ আটাইতকৈ শুভ সময়…

0 89

কাইলৈ ​​গণেশ চতুৰ্থী। ১০ দিন ভক্তৰ লগত থাকিব গণপতি বাপ্পা। গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা প্ৰতিমা স্থাপনৰ শুভ সময়ৰ বিষয়ে জানি লওক । ​​গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱ আৰম্ভ হয় ভাদ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ চতুৰ্থী তাৰিখৰ পৰা। আজিৰ দিনটোত প্ৰতিটো ঘৰ আৰু ৰাজহুৱা স্থানত গণপতি বাপ্পাৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হয়। এইবাৰ ২০২৩ চনৰ ১৯ ​​ছেপ্টেম্বৰ মঙলবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব গণেশ উৎসৱ আৰু ২৮ ছেপ্টেম্বৰত অনন্ত চতুৰ্দশীত গণেশ বিসৰ্জন হ’ব। দেশৰ বহু ৰাজ্যত গণেশ উৎসৱ অতি আড়ম্বৰেৰে উদযাপন কৰা হয়। ইয়াত মহাৰাষ্ট্ৰ প্ৰধান কাৰণ মহাৰাষ্ট্ৰৰ পুনে চহৰৰ পৰাই ৰাজহুৱা গণেশ উৎসৱ আৰম্ভ হৈছিল। ইয়াৰ উপৰিও মধ্যপ্ৰদেশ, উত্তৰ প্ৰদেশ, গুজৰাট আদি ৰাজ্যতো গণপতি উৎসৱ পালন কৰা হয়।


গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা মানুহে গণপতিৰ মূৰ্তি অতি আড়ম্বৰেৰে ঘৰলৈ আনি ঢোলেৰে স্থাপন কৰে। আজিৰ দিনটোত ভগৱান গণেশক ৰীতি-নীতিৰে পূজা কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও গণপতি বাপ্পাৰ মূৰ্তিও ৰাজহুৱা স্থানত স্থাপন কৰে। এইবাৰ ভাদ মাহৰ শুক্লাৰ চতুৰ্থী তিথি ১৮ ছেপ্টেম্বৰ ২০২৩ৰ নিশা ১২:৩৯ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু ১৯ ছেপ্টেম্বৰৰ নিশা ০১:৪৩ বজাত শেষ হ’ব। এই সময়ছোৱাত ১৯ ছেপ্টেম্বৰৰ পুৱা ১১:০১ বজাৰ পৰা ১:২৮ বজালৈ গণেশ স্থাপন বা পূজাৰ শুভ সময় হ’ব। অৰ্থাৎ এইবাৰ গণেশ স্থাপনৰ মুঠ শুভ সময়ৰ সময়সীমা ০২ ঘন্টা ২৭ মিনিট। গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা চাব নাপাই চন্দ্ৰক। ধৰ্মগ্ৰন্থ অনুসৰি চতুৰ্থীৰ দিনা চন্দ্ৰ দেখাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনটোত চন্দ্ৰলৈ চালে এজন ব্যক্তিৰ ওপৰত মিছা কলংক পৰিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই চতুৰ্থীত চন্দ্ৰ দেখিছিল, যাৰ বাবে তেওঁক স্যামন্তক ৰত্ন চুৰি কৰাৰ মিছা অভিযোগ উত্থাপন কৰা হৈছিল। যদি ভুলতে চন্দ্ৰ দেখা পায়, তেন্তে কৃষ্ণ স্যামন্তক কাহিনী পঢ়িব বা শুনিব ভগৱান গণেশে আপোনাক ক্ষমা কৰিব।

এই গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা চন্দ্ৰ উদয়ৰ সময় এদিন আগতে অৰ্থাৎ আজি ১৮ ছেপ্টেম্বৰ ২০২৩ তাৰিখে হ’ব। আজি নিষিদ্ধ চন্দ্ৰদৰ্শন সময় পুৱা ০৯:৪৫ বজাৰ পৰা নিশা ০৮:৪৪ বজালৈ প্ৰায় ১০ ঘন্টা ৫৯ মিনিট।


Leave A Reply