২১ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা বিদ্যালয়ত আংশিক পাঠদান

0 1,315

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : আনলক ৪ৰ সময়ত কেতবোৰ ক্ষেত্ৰত নিয়ম শিথিল কৰিছে কেন্দ্ৰই ৷ তাৰ ভিতৰত এটা হ’ল নতুনকৈ আংশিকভাৱে শিক্ষানুষ্ঠান খোলাৰ বিষয়টো ৷ যোৱা মাহৰ শেষৰ ফালে আনলক ৪ৰ নতুন নিৰ্দেশনা ঘোষণা কৰাৰ সময়ত জনোৱা হৈছিল যে অহা ২১ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা চৰ্ত সাপেক্ষে নৱম শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈ শিক্ষাৰ্থী শিক্ষানুষ্ঠানলৈ যাব পাৰিব ৷ তাৰ বাবে অভিভাৱকসকলৰ অনুমতিৰ প্ৰয়োজন ৷ মঙলবাৰে স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰিলে এছঅ’পি ৷ অৰ্থাৎ বিদ্যালয় যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত কি কি গাইডলাইন মানিব লাগিব তাৰ দীঘলীয়া তালিকা ৷ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জনাই যি সংক্ৰমণ এৰাই চলিবলৈ সকলো ক’ভিড বিধি মানি চলিব লাগিব আৰু শ্ৰেণী আয়োজন কৰা হ’ব ৷ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিয়ম পালন কৰিছে নে নাই সেই দিশত নজৰ ৰাখাব শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰী আৰু বিদ্যালয়ৰ আন কৰ্মচাৰীয়ে ৷ নিৰ্দেশনা মতে সংক্ৰমণ এৰাই চলিবলৈ ৬ ফুট দূৰত্ব বজাই ৰাখিব লাগিব ৷ মুখত মাস্ক থকা বাধ্যতামূলক ৷ সময়ে সময়ে চাবোন বা ছেনিটাইজাৰ দি হাত ধুব লাগিব ৷ হাঁচি বা কাঁহ মাৰিলে মুখত হাত দি ল’ব লাগিব ৷ অসুস্থ থাকিলে আগতে বিদ্যালয়ত জনাব লাগিব ৷ বিদ্যালয়ৰ চৌহদত থু পেলাব নোৱাৰিব ৷ কেৱল কনটেনমেণ্ট জ’নৰ বাহিৰৰ বিদ্যালয়বোৰ খোলা হ’ব ৷ কোনো শিক্ষক বা শিক্ষাৰ্থী যি কনটেনমেণ্ট জ’নৰ ভিতৰত থাকে তেওঁলোক বিদ্যালয়লৈ যাব নোৱাৰে ৷ যিবোৰ বিদ্যালয়ত কোৱাৰেণ্টাইন চেণ্টাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে সেইবোৰ ভালকৈ ছেনিটাইজ কৰিব লাগিব ৷ তাৰ পাচতহে পাঠদান আৰম্ভ কৰা হ’ব ৷ ৫০ শতাংশ কৰ্মীৰে বিদ্যালয়ৰ কাম চলাব লাগিব ৷ শিক্ষাৰ্থী বিদ্যালয়লৈ যোৱা বাধ্যতামূলক নহয় ৷ তাৰ বিপৰীতে অনলাইনত ক্লাছ কৰিব পাৰিব ৷ অভিভাৱকে লিখিত অনুমতি দিলে বিদ্যালয়লৈ যাব পাৰিব ৷ বিদ্যালয়ত বায়’মেট্ৰিক ব্যৱহাৰ বন্ধ থাকিব ৷ প্ৰাৰ্থনা আৰু খেলা সম্পূর্ণ নিষিদ্ধ। শ্ৰেণী বা ষ্টাফ কোঠাত এচি ব্যৱহাৰ কৰিলে তাপমাত্ৰা কেন্দ্ৰৰ গাইডলাইন মানি ২৪-৩০ ডিগ্ৰীৰ মাজত ৰাখিব লাগিব ৷