Breaking

চৰাইদেউ জিলাত দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে পথ দুৰ্ঘটনা, চিন্তিত সচেতন মহল

0 2,008

চৰাইদেউ জিলাৰ বিভিন্ন স্থানৰ লগতে বিশেষকৈ জিলাখনৰ মাহমৰা, সোণাৰি আৰু মৰাণ নগৰৰ মাজেদি যোৱা ধোদৰ আলিত দিনকদিনে বৃদ্ধি পাইছে পথ দুর্ঘটনাৰ সংখ্যা । যানবাহন আইনক ভৰিৰে মােহাৰি চালকৰ কোনাে অনুজ্ঞাপত্ৰ নােহােৱা একাংশৰ মইমতালিৰ বাবে প্রতিদিনে  সংঘটিত হবলৈ ধৰিছে দুর্ঘটনা । দুর্ঘটনাত যোৱা এটা মাহৰ ভিতৰতে কেবাজন লােকে মৃত্যুক আঁকোৱালি লৈছে আৰু কেইবাজনো লোক চিকিৎসাধীন হোৱাৰ বিপৰীতে বহুকেইজনে পংগুত্ব জীৱনক আঁকোৱালি লবলগীয়া হৈছে । জিলাখনৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত সঘনাই সংঘটিত দুর্ঘটনা সমূহে স্থানীয় ৰাইজক আতংকিত কৰি তুলিছে । দুর্ঘটনাৰ মূল কাৰণ তীব্র বেগত  গাড়ী চলােৱা , যানবাহন আইনক বুঢ়া আঙুলি দেখুৱাই বিপৰীত দিশেৰে গাড়ী চলােৱা , যতে মন যায় তাতে গাড়ী পার্কিং কৰি ৰখা , চালকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ নথকাকৈ গাড়ী চলােৱা , ১৮ বছৰৰ তলৰ কণ কণ কিশােৰৰ গাড়ী চলােৱা , ডাম্পাৰৰ অবাধ চলন , দিনে – নিশাই ৫০ – ১০০ ডাম্পাৰ তীব্র বেগত ৰাজপথেৰে চলি থকা , পথৰ দুয়োকাষে অবৈধভাৱে দোকান বজাৰ বহুওৱা আদি ইত্যাদি । চৰকাৰৰ এটা বিয়াগােম পৰিবহণ বিভাগ থকাৰ পাছতাে যদি এই ধৰণে নীতি নিয়মক একাংশ লােকে বুঢ়া আঙুলি দেখুৱাই যি মন যায় তাকে কৰি আছে , যাৰ পৰিণতিত সংঘটিত হােৱা দুর্ঘটনাবােৰে – বহু লােকৰ জীৱনলৈ অমানিশা কঢ়িয়াই আনে । স্থানীয় ৰাইজে এই পথ দুর্ঘটনাসমূহৰ মূল কাৰণসমূহ নিয়ন্ত্রণ কৰি দুর্ঘটনাসমূহ হ্রাস কৰিবলৈ দাবী জনাই আহিছে যদিও বিয়াগােম পৰিবহণ বিভাগটোৱে দুৰ্ঘটনাৰ মূল কাৰণসমূহ  নিয়ন্ত্রণ কৰিব নােৱাৰে । দিনে নিশাই জে চি বি ডাম্পাৰসমূহ চলি থকা , চালকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ নথকা কম বয়সীয়া যুৱকৰ দ্বাৰা টাটা মেজিকসমূহ চলােৱা আদি  ঘটনাসমূহক আচৰিত বুলি মন্তব্য কৰিছে অঞ্চলটোৰ ৰাইজে  । এই ক্ষেত্ৰত বিশেষ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰিলে বহু লােকক দুর্ঘটনাত হেৰুৱাব লগা হ’ব বুলি ৰাইজে  মন্তব্য কৰিছে । অনতিপলমে দুর্ঘটনা নিয়ন্ত্ৰণৰ উপযুক্ত পদক্ষেপ গ্রহণ কৰিবলৈ জিলা প্ৰশাসনক আহ্বান জনাইছে ভুক্তভোগী ৰাইজে।