Breaking

স্বাস্থ্যজনিত বিপদৰ সৃষ্টি কৰা, চিকিৎসামূলক ন্যায্যতাৰ অভাৱৰ বাবে চৰকাৰে ১৪টা ঔষধ কৰিলে নিষিদ্ধ

0 109

ভাৰত চৰকাৰে গঠন কৰা এখন বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে যোৱা বছৰৰ ১ এপ্ৰিলত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছিল।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ গেজেট অধিসূচনাত কোৱা হৈছে যে, “বৃহত্তৰ জনস্বাৰ্থৰ বাবে ড্ৰাগছ আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰী আইন, ১৯৪০ৰ ২৬এ ধাৰা অনুসৰি এই এফডিচিসমূহৰ নিৰ্মাণ, বিক্ৰী বা বিতৰণ নিষিদ্ধ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।”

এফডিচি হৈছে এনে ঔষধ যিবোৰত এটা বা ততোধিক সক্ৰিয় ঔষধৰ উপাদান থাকে আৰু ইয়াক কোনো বিশেষ ৰোগৰ ইংগিতৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কমিটীয়ে নিজৰ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰিছে যে ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত যিকোনো ধৰণৰ ব্যৱহাৰৰ অনুমতি দিবলৈ যিকোনো ধৰণৰ নিয়ম বা নিষেধাজ্ঞা ন্যায্য নহয়।

অল ইণ্ডিয়া ড্ৰাগ একচন নেটৱৰ্কৰ চিনু শ্ৰীনিবাসনে এফ ডি চিৰ ওপৰত চৰকাৰে লোৱা এই পদক্ষেপক আদৰণি জনাই কয় যে দেশত নিষিদ্ধ হোৱাৰ যোগ্য।

‘চৰকাৰৰ শুদ্ধ পদক্ষেপ। আনহাতে দুখন বিশেষজ্ঞ সমিতি (কোকাটে আৰু ডাঃ নিলিমা ক্ষীৰসাগৰ)ই দেশত এফ ডি চি নিষিদ্ধ কৰাৰ পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে। আন ইমানবোৰ সংমিশ্ৰণ আছে যিবোৰৰ কঠোৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰয়োজন।’-তেওঁ লগতে কয়।

ভাৰতত এই এফ ডি চি ঔষধৰ অভাৰ দ্য কাউণ্টাৰৰ উপলব্ধতাৰ বিষয়ে সোধাত শ্ৰীনিবাসনে আঙুলিয়াই দিয়ে যে দেশত অ’টিচি ঔষধ নিৰ্দিষ্ট কৰা হোৱা নাই।

চৰকাৰে নিষিদ্ধ কৰা অন্যতম মূল এফডিচিৰ ভিতৰত আছে নিমছুলাইড+পেৰাচিটামল যিটো প্ৰায়ে দাঁতৰ বিষ, কাণৰ বিষ, গাঁঠিৰ বিষ, মূৰৰ বিষ আৰু ঋতুস্ৰাৱৰ ক্ৰেম্পৰ দৰে অৱস্থাত বিষৰ পৰা উপশম পাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। জ্বৰৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

আন এটা নিষিদ্ধ FDC হৈছে Amoxicillin+ Bromhexine যিটো প্ৰায়ে নিম্ন শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সংক্ৰমণৰ বাবে প্ৰেছক্ৰিপচন কৰা হয়।

নিষিদ্ধ এফডিচিৰ তালিকাত ক্ল’ৰফেনিৰামাইন মেলেট আৰু ক’ডেইনও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে যিবোৰ এলাৰ্জী বা সাধাৰণ চৰ্দিৰ ফলত হোৱা কাহ, নাক ওলোৱা, হাঁচিৰ চিকিৎসাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

একেদৰে ব্ৰমহেক্সিন, ডেক্সট্ৰ’মেথৰ্ফেন আৰু এমোনিয়াম ক্লৰাইডৰ নিষিদ্ধ সংমিশ্ৰণ প্ৰায়ে শুকান কাহৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ডিচিজিআইৰ দ্বাৰা নিষিদ্ধ এফডিচি

যোৱা বছৰৰ ডিচেম্বৰ মাহত আপ পঞ্জাৱৰ সাংসদ হৰভজন সিঙৰ এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিওঁতে চৰকাৰে কয় যে ২০২০ চনৰ পৰা আজিলৈকে ৰাজ্যিক নিয়ন্ত্ৰকসকলৰ অনুজ্ঞাপত্ৰপ্ৰাপ্ত অনুমোদনহীন এফ ডি চিৰ ৩৬টা গোচৰ পোৱা গৈছে।

‘ভাৰতীয় ড্ৰাগছ কণ্ট্ৰ’লাৰ জেনেৰেলৰ যথাযথ অনুমোদন অবিহনে একাংশ ৰাজ্যিক অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদানকাৰী কৰ্তৃপক্ষই (এছ এল এ) ফিক্সড ড’জ কম্বিনেচন (এফ ডি চি)কে ধৰি নতুন ঔষধৰ উৎপাদন অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদান কৰাৰ কেইটামান গোচৰ চৰকাৰৰ দৃষ্টিগোচৰ হৈছিল৷ ২০২০ চনৰ পৰা আজিলৈকে এছ এল এৰ অনুজ্ঞাপত্ৰপ্ৰাপ্ত অনুমোদনহীন এফ ডি চিৰ ৩৬টা ঘটনা সংঘটিত হৈছে।

ডিচিজিআইৰ অনুমোদন অবিহনে নতুন ড্ৰাগছ আৰু এফডিচিৰ অনুমতি যাতে নহয় তাৰ বাবে ৰাজ্যিক ড্ৰাগছ নিয়ন্ত্ৰকসকলকো অনুৰোধ কৰা হৈছে।’-মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে এইদৰে কয়।

নিষিদ্ধ এফ ডি চিৰ অনুমোদন উত্তৰাখণ্ড (১০), হিমাচল প্ৰদেশ (৯), ছিকিম (৫), গুজৰাট (৪), মহাৰাষ্ট্ৰ (২), কৰ্ণাটক (২), উত্তৰ প্ৰদেশ (২), তেলেংগানা (১) আৰু দমন আৰু ডিউ (১)।

Leave A Reply