Breaking

১ জুলাইৰ পৰা পৰিয়াল সমূহক ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ ঘোষণা কৰে, কিন্তু প্ৰতিগৰাকী মহিলাক ১,০০০ টকা দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত নীৰৱ আপ চৰকাৰ

0 1,221

২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাবে পঞ্জাৱৰ বাজেটঃ পঞ্জাৱৰ বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাজেটত কোনো নতুন কৰ ঘোষণা কৰা নাছিল আৰু বাজেটত প্ৰস্তাৱিত ব্যয়ৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰাৰ বাবে ত্ৰুটিবোৰ দূৰ কৰি ৰাজহ প্ৰাপ্তিৰ প্ৰত্যাশিত বৃদ্ধি আৰু জিএছটি সংগ্ৰহত উচ্ছলতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলৈ বাছি লৈছিল।চণ্ডিগড়ঃ পঞ্জাৱৰ বিত্ত মন্ত্ৰী হৰপাল সিং চিমাই সোমবাৰে ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাবে আপ চৰকাৰৰ প্ৰথমখন বাজেট উপস্থাপন কৰে,১ জুলাইৰ পৰা পৰিয়ালসমূহক ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ ঘোষণা কৰে, কিন্তু ৰাজ্যখনৰ প্ৰতিগৰাকী মহিলাক ১,০০০ টকা দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত নীৰৱ হৈ থাকে। ভগৱন্ত মান নেতৃত্বাধীন চৰকাৰৰ বাজেটত স্বাস্থ্য, শিক্ষা, কৃষি আৰু আৰক্ষীৰ আধুনিকীকৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলাতে চাইবাৰ অপৰাধ নিয়ন্ত্ৰণ গোট স্থাপনৰ উপৰিও ৰাজ্যখনত ১১৭ খন মহল্লা ক্লিনিক স্থাপন আৰু ১০০ খন বিদ্যালয়ক ‘খ্যাতিৰ বিদ্যালয়’ হিচাপে উন্নীত কৰাৰ কথাও ঘোষণা কৰা হৈছে।পঞ্জাৱৰ বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাজেটত কোনো নতুন কৰ ঘোষণা কৰা নাছিল আৰু বাজেটত প্ৰস্তাৱিত ব্যয়ৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰাৰ বাবে ত্ৰুটিবোৰ দূৰ কৰি ৰাজহ প্ৰাপ্তিৰ প্ৰত্যাশিত বৃদ্ধি আৰু জিএছটি সংগ্ৰহৰ উচ্ছলতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলৈ বাছি লৈছিল।

অৱশ্যে চিমাই ৰাজ্যখনৰ প্ৰতিগৰাকী মহিলাক ১,০০০ টকা কৈ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত নীৰৱ হৈ আছিল আৰু লগতে কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে শীঘ্ৰেই এই “গেৰাণ্টি” পূৰণ কৰিব।”গেৰাণ্টি”ৰ ৰূপত নিৰ্বাচনী প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়াৰ সময়ত ক্ষমতালৈ অহা আপৰ নেতৃত্বত চৰকাৰৰ বাজেটে ১ জুলাইৰ পৰা প্ৰতিটো পৰিয়ালক প্ৰতিমাহে ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিব বুলি জোৰ দি কয় যে ই ইতিমধ্যে অপব্যয় হ্ৰাস কৰি আৰু নিজা কৰ ৰাজহ বৃদ্ধিৰ জৰিয়তে এই আঁচনিৰ বিত্তীয় পৰিকল্পনা কৰিছে।

চিমাই কয় যে ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ প্ৰদান কৰিলে ৰাজ্যৰ কোষাগাৰত ১,৮০০ কোটি টকাৰ অতিৰিক্ত বোজা পৰিব, লগতে কয় যে পাঁচটাৰ ভিতৰত চাৰিটা “গেৰাণ্টি”ই ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ, মানদণ্ডৰ শিক্ষা, স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰা আৰু শ্বহীদ সৈনিকসকলৰ পৰিয়ালক ক্ষতিপূৰণ বৃদ্ধি কৰাটো পূৰণ কৰা হৈছে।চিমাই চলিত বিধানসভা অধিৱেশনত প্ৰথম কাগজবিহীন বাজেট উপস্থাপন কৰিছিল আৰু এই পদক্ষেপে বছৰি ২১ লাখ টকা ৰাহি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

২০২২-২৩ চনৰ পঞ্জাৱ বাজেটৰ মুখ্য বিষয়সমূহ হৈছে:
1- চীমাই গাওঁবোৰলৈ মানদণ্ডৰ শিক্ষা অনাৰ বাবে 500 খন চৰকাৰী বিদ্যালয়ত আধুনিক ডিজিটেল শ্ৰেণীকোঠা স্থাপন, 100 খন বিদ্যমান বিদ্যালয়ক “খ্যাতিৰ বিদ্যালয়” হিচাপে উন্নীত কৰা আৰু চৰকাৰী বিদ্যালয়সমূহৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে বিদ্যালয়ৰ এটা গোটৰ বাবে ইষ্টেট মেনেজাৰ নিযুক্ত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে আৰু চৰকাৰী বিদ্যালয়সমূহত ছাদৰ সৌৰ পেনেল প্ৰণালী স্থাপনৰ বাবে এক বিস্তৃত আঁচনি প্ৰস্তুত কৰে।

2- চিমাই একাদশ শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়িক ধাৰণা প্ৰস্তাৱ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ বাবে এক পঞ্জাৱ যুৱ উদ্যোগী কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। ৰাজ্য চৰকাৰে এই ষ্টাৰ্ট-আপ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত প্ৰতিজন শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে 2,000 টকাৰ বীজ ধন প্ৰদান কৰিব।

3- অতিৰিক্ত সম্পদ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ, বাজেটত এটা কৰ চোৰাংচোৱা গোট স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে যি কৰদাতাৰ সুবিধা আৰু যোগাযোগৰ জৰিয়তে জিএছটিৰ অধীনত কৰ অনুপালন উন্নত কৰাৰ বাবে বিত্ত বিভাগক সজ্জিত কৰিব।

4- চৰকাৰে পাঁচ বছৰত 16 খন নতুন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপন কৰিব, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনৰ মুঠ মহাবিদ্যালয়ৰ সংখ্যা 25 লৈ বৃদ্ধি হ’ব। পঞ্জাৱ চৰকাৰে 117 টা “মহল্লা ক্লিনিক” স্থাপন কৰিব, যাৰ বাবে 77 কোটি টকা ধাৰ্য কৰা হৈছে।

৫- চৰকাৰে ২৬,৪৫৪ জন লোকৰ নতুন নিযুক্তি আৰু ৩৬,০০০ ঠিকাভিত্তিক কৰ্মচাৰীক নিয়মীয়াকৰণৰ অনুমোদন জনাই এক যুগান্তকাৰী সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

6- আৰক্ষী বাহিনীক শক্তিশালী কৰিবলৈ আৰু অপৰাধৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, আৰু আইন-শৃংখলা বজাই ৰখাৰ বাবে শেহতীয়া গেজেট, প্ৰযুক্তি আৰু সঁজুলিৰে সজ্জিত কৰিবলৈ, 2022-23 বিত্তীয় বৰ্ষত 108 কোটি টকা আৱণ্টনৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে।

৭- নাড়ী জ্বলোৱাৰ বিষয়টোত চিমাই কয় যে বিভিন্ন সম্ভাৱনা আৰু সমাধান অন্বেষণ কৰা হ’ব আৰু ইয়াৰ বাবে বাজেটত ২০০ কোটি টকা ধাৰ্য কৰা হৈছে। চিমাই কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি আৰু শস্যৰ বৈচিত্ৰকৰণৰ প্ৰচাৰৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে আৰু কৃষি খণ্ডৰ বাবে ১১,৫৬০ কোটি টকা ধাৰ্য কৰে। আপ চৰকাৰে ইয়াৰ কৃষকসকলৰ কাষত থিয় দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে আৰু কৃষি খণ্ডৰ বাবে বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ প্ৰদান অব্যাহত ৰাখিব আৰু ইয়াৰ বাবে ৬,৯৪৭ কোটি টকা আৱণ্টন কৰিছে।

বিৰোধীয়ে আপ চৰকাৰৰ প্ৰথম বাজেটৰ ‘মিছাৰ গোট’ ডাব কৰিছে
পঞ্জাৱৰ বিৰোধী দলসমূহে আপ নেতৃত্বাধীন চৰকাৰৰ প্ৰথম বাজেটক “মিছাকথাৰ গোট” বুলি অভিহিত কৰে আৰু সমাজৰ প্ৰতিটো শ্ৰেণীক “নিৰাশ” বুলি দাবী কৰে। বাজেটসন্দৰ্ভত প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰি পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ মুৰব্বী অমৰিন্দৰ সিং ৰাজা ৱাৰিংয়ে কয়, “বাজেট কেৱল এক বিত্তীয় বিবৃতি নহয়, ভৱিষ্যতৰ প্ৰগতিৰ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ এক উপায় আৰু ই ৰাজ্যখনৰ বাবে কি ‘বদলাভ’ (পৰিৱৰ্তন) কল্পনা কৰিছিল সেয়া দেখুৱাবলৈ চৰকাৰৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সুযোগ আছিল আৰু ই ইয়াত শোচনীয়ভাৱে ব্যৰ্থ হৈছে।”