Breaking

সমকামী পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত মাঙ্কিপক্সৰ আশংকা অধিক নেকি?মাঙ্কিপক্স ৰোগৰ সংক্ৰমণ দ্ৰুতগতিত বিয়পিছে…

0 1,067

সমকামী পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত মাঙ্কিপক্সৰ আশংকা অধিক নেকি, যিয়ে সঁহাৰি দিছিল মাঙ্কিপক্স। কোভিড-19-ৰ ভাবুকি এতিয়াও সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিহত হোৱা নাছিল যে মাঙ্কিপক্সটো গিলি পেলোৱা হৈছিল। মাঙ্কিপক্স মূলতঃ ভাইৰেল জ্বৰ। আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু কানাডাকে ধৰি নখন ইউৰোপীয় দেশৰ পৰা কেইবাটাও ঘটনা ৰখা হৈছে। কিন্তু ঘটনাবোৰৰ সৈতে আৰু এটা কথা আহিছিল যে এলজিটিবিকিউ+ সম্প্ৰদায়ৰ দম্পতিসকললৈ ভাইৰাছ বিয়পি পৰাৰ আশংকা অধিক। এই দাবীটো সন্দিহান হৈছিল আৰু একে সময়তে এলজিবিটিকিউ+ সম্প্ৰদায়ক কাঠগড়াত পেলাইছিল। এতিয়া বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই বিষয়টোৰ কুঁৱলীটো সমাধান কৰিছে।

সমকামী লোকৰ ক্ষেত্ৰত বান্দৰৰ অধিক বিপদাশংকা: চিডিচি
আফ্ৰিকাত মাঙ্কিপক্সৰ প্ৰাৰম্ভিক ঘটনা দেখা গৈছিল। তাৰ পিছত ছিংগাপুৰ, ইউকে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যকে ধৰি পশ্চিমীয়া দেশবোৰত 100 ৰো অধিক ঘটনা ৰখা হৈছিল। মাঙ্কিপক্সৰ লক্ষণবোৰ স্মলপক্সৰ দৰে একে। জ্বৰ, শৰীৰৰ বিষ, মুৰৰ বিষ, পেশীৰ বিষ। এই লক্ষণবোৰ অহাৰ 3-4 দিন পিছত শৰীৰত পৰে, যি পিছত ভেঁকুৰৰ দৰে হৈ পৰে।20 মে’ত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এক জৰুৰী বৈঠক আহ্বান কৰে আৰু এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰে। ৰাষ্ট্ৰসংঘই কৈছিল যে এই মুহূৰ্তত মাঙ্কিপক্সৰ অধিক ৰোগীৰ খবৰ পোৱা যাব পাৰে, কিয়নো যিবোৰ দেশত এই ৰোগ কেতিয়াও নাছিল সেইদেশবোৰত সংক্ৰমণ দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে। ৰোগটোৰ বিষয়ে কথাবোৰ খুব স্পষ্ট নহয়। যেনে এইটো কৰোনাৰ সময়ত নাছিল। ইফালে, আন এটা দাবী আছিল যে সমকামী আৰু উভকামী পুৰুষসকল এই ৰোগৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল।এই দাবীটো থিয়েৰী হৈ পৰিছিল। তেতিয়া ইউকেত চাৰিটা ঘটনা পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত উদ্ভৱ হৈছিল যিয়ে নিজকে সমকামী আৰু উভকামী বুলি পৰিচয় দিয়ে। ইউকেৰ স্বাস্থ্য সংস্থা ইউকেএইচএছে পুৰুষৰ সৈতে যৌন সম্ভোগ কৰা পুৰুষসকলক সতৰ্ক হ’বলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আৰু, ই এই দাবীক বায়ু প্ৰদান কৰিছিল। বতাহ গৈ ইমান বিয়পি পৰিছিল যে এলজিবিটিকিউ+ সম্প্ৰদায় লক্ষ্যলৈ আহিছিল। হোমোফোবিক লোকসকলে অজুহাত পাইছিল, ‘আমি ইতিমধ্যে কৈছিলো, ‘গালাত হে জে, গাল্ট!’ এই বিভ্ৰান্তিয়ে কুইৰ লোকসকলৰ বাবে সামাজিক পৰিস্থিতিৰ অৱনতি ঘটাইছিল।

দাবীটোৰ সঁচা কথা কোনে কৈছে।
এতিয়া কোনে এই মনগড়া তত্ত্ববোৰৰ ওপৰত স্পষ্টতা দিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই দেশবোৰক নতুন সংক্ৰমণ চিনাক্ত আৰু প্ৰতিবেদন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে, এইটো স্পষ্ট কৰি দিছে যে ই “সমকামী ৰোগ” নহয়। এয়া জনা গৈছে যে মাঙ্কিপক্স ভাইৰাছ হিমায়িত ছাল, চকু, নাক বা মুখৰ মাজেৰে আপোনাৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে। যৌন সম্ভোগৰ সময়ত পোনপটীয়া সংস্পৰ্শৰ ফলতো সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে, কিন্তু এয়া কেৱল সমকামী বা উভকামী লোকৰ ক্ষেত্ৰতনহয়, কিন্তু সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ ওচৰলৈ যোৱা যিকোনো লোকৰ ক্ষেত্ৰতহ’ব পাৰে।

Leave A Reply