Breaking

স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰি জামুকৰো আছে অপকাৰিতা…

0 73

স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰি জামুকৰো আছে অপকাৰিতা। জামুক শৰীৰৰ বাবেও উপকাৰী। কাৰণ জামুক বৰ সোৱাদযুক্ত। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ থাকে। যিয়ে আপোনাৰ হজম শক্তি উন্নত কৰাত সহায় কৰে। যিদৰে জামুক আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰি, ঠিক সেইদৰে ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰকো। আজি আমিি আপোনালোকক জনাম জামুক খোৱাৰ অপকাৰিতাৰ বিষয়ে-

জামুকত বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে যিবোৰ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। কিন্তু জামুকত খাদ্যৰ আঁহ থাকে, যাৰ বাবে আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা হব পাৰে।এনে পৰিস্থিতিত যদি আপোনাৰ হজম শক্তিৰ লগত জড়িত কোনো সমস্যা আছে, তেন্তে জামুক সেৱন কৰাটো পৰিহাৰ কৰিব লাগে। কাৰণ ইয়াৰ ফলত গেছ, পেট ফুলা আৰু ডায়েৰিয়া আদি সমস্যা হ’ব পাৰে।

জামুক সকলোৱে সেৱন কৰে, আনহাতে ডায়েবেটিছৰ সমস্যাতো ইয়াক সেৱন কৰিব পাৰি। কিন্তু ইয়াৰ গ্লাইচেমিক ইনডেক্স কম, যাৰ বাবে জামুনে তেজৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। আনহাতে, যদি আপুনি ইয়াক বেছিকৈ সেৱন কৰে তেন্তে তেজৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।


হাইপ’গ্লাইচেমিয়া-
আমাৰ শৰীৰত খাদ্যৰ প্ৰভাৱ আটাইতকৈ দ্ৰুত। যদি আপুনি বেছিকৈ জামুক খাই তেন্তে আপোনাৰ হাইপ’গ্লাইচেমিয়াৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।


জামুকত বহুতো উপাদান থাকে যিয়ে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়াক লেহেমীয়া কৰাৰ কাম কৰে। যদি আপুনি জামুক অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰে, তেন্তে আপোনাৰ পেটৰ বিষ আৰু বমিৰ দৰে সমস্যাও হ’ব পাৰে। গতিকে বিপাকীয় ক্ৰিয়া সঠিকভাৱে ৰাখিবলৈ জামুকৰ সেৱন কম কৰিব লাগে।

Leave A Reply