Breaking

হতাশা আৰু হৃদৰোগৰ মাজত আছে গভীৰ সম্পৰ্ক! গৱেষণাই কি কয়…

0 51

যদি আপুনি ভাবিছে যে এই অৱস্থাই আপোনাৰ মানসিক ফিটনেছৰ ক্ষতিহে কৰিছে, তেন্তে ই একেবাৰে ভুল। আচলতে হতাশা আৰু উদ্বেগে বহুতো নতুন ৰোগৰ জন্ম দিব পাৰে।যদি আমি সুস্থ হৈ থাকিব বিচাৰো তেন্তে শাৰীৰিকভাৱে সুস্থ হোৱাৰ লগতে মানসিকভাৱেও সুস্থ হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। অহৰহ অৱনতি ঘটা জীৱনশৈলী আৰু কৰ্মৰ চাপ বৃদ্ধিয়ে সকলো বয়সৰ মানুহক মানসিক চাপৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলৈ বাধ্য কৰাইছে। এই কাৰণেই মানুহে উদ্বেগ বিষণ্ণতাৰ দৰে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। কিন্তু যদি আপুনি ভাবিছে যে এই অৱস্থাই আপোনাৰ মানসিক ফিটনেছৰ ক্ষতিহে কৰিছে, তেন্তে ই একেবাৰে ভুল। আচলতে হতাশা আৰু উদ্বেগে বহুতো নতুন ৰোগৰ জন্ম দিব পাৰে। শেহতীয়াকৈ জনছ হপকিন্স মেডিচিনত এক অধ্যয়ন কৰা হৈছিল য’ত প্ৰকাশ পাইছিল যে যিসকল লোকে হতাশাত ভুগি আছে তেওঁলোকৰ হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ১৮ৰ পৰা ৪৯ বছৰ বয়সৰ প্ৰায় ডেৰ লাখ লোকৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি গৱেষকসকলে এই ফলাফল লাভ কৰিছে। অধ্যয়নটোৱে কি কয় আমাক জনাক-

কঠিন আৰু হতাশাৰ মাজত কেনে সম্পৰ্ক আছে?
এই অধ্যয়নৰ সময়ত জনছ হপকিন্সৰ জ্যেষ্ঠ লেখিকা তথা চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক ডাঃ গৰিমা শৰ্মাই কয় যে যেতিয়া আপুনি মানসিক চাপ, উদ্বেগ বা হতাশা অনুভৱ কৰে তেতিয়া আপোনাৰ হৃদস্পন্দন আৰু ৰক্তচাপ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাহিৰেও যিসকলে নিজকে অকলশৰীয়া বা নিম্ন অনুভৱ কৰে, তেওঁলোকে ক্ৰমান্বয়ে ভুল জীৱনশৈলী বাছি ল’বলৈ আৰম্ভ কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, ডিপ্ৰেছন বা এণ্ড ৰাইটিংত বেছিভাগ মানুহেই ধূমপান, মদ্যপান, কম টোপনি আৰু শাৰীৰিকভাৱে কম সক্ৰিয় হোৱাৰ দৰে অভ্যাসত পৰিণত হয়। এই অভ্যাসবোৰে ৰোগবোৰক থিতাপি লোৱাৰ সুযোগ দিয়ে।

অধ্যয়নটোৱে কি কয়
গৱেষকসকলে বিহেভিয়াৰ ৰিস্ক ফেক্টৰ চাৰ্ভিলেন্স চিষ্টেমৰ অধীনত ৫৯৩,৬১৬ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ওপৰত জৰীপ চলাইছিল। সমীক্ষাত মানুহক এনেধৰণৰ প্ৰশ্ন কৰা হৈছিল,

কেতিয়াবা তেওঁক কোৱা হৈছেনে যে তেওঁৰ ডিপ্ৰেছিভ ডিছঅৰ্ডাৰ আছে।
যোৱা এমাহত কিমান দিন তেওঁৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিছিল?
যদি তেওঁ হাৰ্ট এটেক, ষ্ট্ৰোক বা বুকুৰ বিষ অনুভৱ কৰিছিল।
তেওঁৰ হৃদৰোগৰ কোনো বিপদজনক লক্ষণ আছিল নেকি।

অধ্যয়নৰ ফলাফল কি হ’ল?
গৱেষকসকলে জানিব পাৰিছে যে যিসকল লোকে কেইবাদিনো দুখ অনুভৱ কৰিছিল তেওঁলোকৰ হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।যিসকল অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে ১৩টা মানসিক স্বাস্থ্যৰ দিন বেয়া বুলি জনাইছিল তেওঁলোকৰ হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা ১.৫গুণ বেছি। একে সময়তে ১৪ দিন বা তাতকৈ অধিক দিনলৈ মানসিক স্বাস্থ্যৰ অৱস্থা বেয়া হোৱা লোকৰ হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা দুগুণ বেছি আছিল।

গৱেষণাৰ ফলাফল
এই গৱেষণাত যি কাজু বিভ্ৰান্তি ওলাইছে সেয়া ৰাইজৰ বাবে পৰামৰ্শ বা পৰামৰ্শতকৈ কম নহয়। অধ্যয়নটোত কোৱা হৈছিল যে প্ৰথমে মানুহে নিজৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে। কিন্তু যদি কোনো ধৰণৰ মানসিক চাপ হৈছে, তেন্তে সেইটো শুধৰাই থকাৰ সময়ত হাতৰ স্ক্ৰীনিং কৰিব লাগিব। ইয়াৰ ফলত সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ উন্নতি হ’ব পাৰে।

Leave A Reply