Breaking

এই ৩টা বেয়া অভ্যাসে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে পেটৰ চৰ্বি, এইদৰে কৰক ওজন হ্ৰাস…

0 112

চৰ্বি বৃদ্ধিৰ অভ্যাস: ওজন বৃদ্ধিৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে, কিন্তু কেতিয়াবা আমাৰ নিজৰ বেয়া অভ্যাসৰ বাবে পেট আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। যদিও ওজন বৃদ্ধি ফলত স্বাস্থ্যৰ বহু ক্ষতি হয়। প্ৰথমে আমি জনা উচিত পেটৰ চৰ্বি কিয় বাঢ়ে, তেতিয়াহে ইয়াক কমাবলৈ সহজ হ’ব-

আমাৰ বহুতেই আৰাম কৰি পায়, গতিকে বেছিভাগ সময়তে আমি বহি বা শুই ভাল পাওঁ, জিৰণি লোৱাটো প্ৰয়োজন, কিন্তু শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ কমি যোৱাৰ ফলত শৰীৰত চৰ্বি জমা হয়। ইয়াৰ ফলত ক্ৰমান্বয়ে পেট আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে চৰ্বি বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কিছু কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব, য’ত খোজ কঢ়া, লিফ্টৰ সলনি চিৰি ব্যৱহাৰ কৰা, দৌৰা, জগিং কৰা, গধুৰ বস্তু তুলি লোৱা আৰু সাঁতুৰিব লাগিব। জীৱনশৈলী সলনি কৰিলেহে ওজন কমাব পাৰিব।

মানসিক চাপ বৃদ্ধিৰ বাবে মেদবহুলতা বৃদ্ধি পাব পাৰে, ইয়াৰ ফলত ভোকৰ লোভ বৃদ্ধি পায় যিটো এক বিপদজনক পৰিস্থিতি। মানসিক চাপ বহু কাৰণত হ’ব পাৰে, ইয়াৰ ভিতৰত অফিচ, দায়িত্বৰ বোজা, পাৰিবাৰিক বিবাদ, পুৰণি শত্ৰুতা, প্ৰেম বা বন্ধুত্বত বিশ্বাসঘাতকতা, পৰীক্ষাৰ ভয় আদি অন্যতম। যিমানেই সুখী হ’ব সিমানেই ওজন বজাই ৰখাটো সহজ হ’ব।

সকলোৱে জানে যে মদ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুতৰ সমস্য়া। নিয়মিতভাৱে মদ্যপানৰ প্ৰতি আসক্ত লোকৰ পেট আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। গতিকে মদ্যপানৰ অভ্যাস ত্যাগ কৰক, নহ’লে মেদবহুলতাই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব।


Leave A Reply