Breaking

এই ৪টা বেয়া অভ্যাসে ক্ৰমান্বয়ে মগজু দুৰ্বল কৰি তুলে…

0 67

শৰীৰটো ফিট কৰি ৰাখিবলৈ আমাৰ মগজু ফিট হৈ থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ কিছুমান অভ্যাসে আপোনাৰ মনটোক ভিতৰৰ পৰাই দুৰ্বল কৰি ৰাখে। সেয়েহে এই অভ্যাসবোৰ উন্নত কৰা উচিত। অন্যথা আপুনি কোনো গুৰুতৰ ৰোগৰ বলি হ’ব পাৰে।

আমাৰ সমগ্ৰ শৰীৰৰ সঠিক কাম-কাজত আমাৰ মগজুৱে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। শৰীৰৰ আন অংশৰ ফিটনেছৰ প্ৰতি আমি সম্পূৰ্ণ মনোযোগ দিওঁ কিন্তু মগজুৰ কথা পাহৰি যাওঁ। আনহাতে আমাৰ সমগ্ৰ শৰীৰ মগজুৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত। আজি আমি আপোনালোকক ৫ টা বেয়া অভ্যাসৰ বিষয়ে ক’ম-

মনটোক ফিট কৰি ৰাখিবলৈ নিয়মিতভাৱে ব্যায়াম কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। এনে কৰিলে শৰীৰ শক্তিশালী হয় আৰু মন (Causes of Memory Loss)ও সুস্থ হৈ থাকে। সেইবাবেই মানুহে প্ৰতিদিনে সময় উলিয়াই প্ৰায় আধা ঘণ্টা ব্যায়াম কৰিব লাগে। যদি আপুনি ব্যায়াম কৰিব নোৱাৰে তেন্তে ২০ মিনিটৰ বাবে দ্ৰুত খোজ কাঢ়িব লাগে।


মগজুৰ স্বাস্থ্য আৰু শৰীৰৰ ফিটনেছৰ বাবে দৈনিক ৭-৮ ঘণ্টা পৰ্যাপ্ত টোপনি লোৱাটো প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচিত হয়। ইয়াতকৈ কম বেছি পৰিমাণে টোপনি অহা লোকসকলে মেজাজৰ পৰিৱৰ্তন, মনত ৰখাত অসুবিধাৰ দৰে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।

মোবাইল ফোন, লেপটপ, কম্পিউটাৰ বা টিভিত বেছি সময় খৰচ কৰিলে মগজুৰ স্বাস্থ্য প্ৰত্যক্ষভাৱে দুৰ্বল হৈ পৰে। ইয়াৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা নীলা পোহৰে চকুৰ ক্ষতি কৰাই নহয় মূৰৰ বিষ, মানসিক চাপ আৰু অনিদ্ৰা (Causes of Memory Loss) আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। প্ৰয়োজন অনুসৰিহে মোবাইল ফোন, লেপটপ, কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

শৰীৰৰ ফিটনেছৰ বাবে পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কিন্তু আজিকালি বহুতে জাংক ফুড বা পেকড ফুড বেছিকৈ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এই খাদ্যসমূহ অস্বাস্থ্যকৰ আৰু এইবোৰ খালে মগজু ফুলা (Causes of Memory Loss) আৰু অন্যান্য ৰোগৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

Leave A Reply