Breaking

পৃথিৱীৰ এই ৭ খন বৃহৎ ধৰ্মীয় স্থানে আপোনাৰ চকু কপালত তুলিব…

0 57

বিশ্বৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ধৰ্মীয় ভৱন: ভাৰতৰ মন্দিৰসমূহ ভৱিষ্যৎ, বিশালতা আৰু অলৌকিক পৰিঘটনাৰ বাবে বিশ্ববিখ্যাত। প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ লোক এই মন্দিৰসমূহ চাবলৈ পৃথিৱীলৈ আহে। আজি আমি ভাৰত আৰু বিশ্বৰ ডাঙৰ ডাঙৰ ধৰ্মীয় স্থানৰ বিষয়ে আপোনালোকক জনাবলৈ চেষ্টা কৰিম। বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ হিন্দু মন্দিৰটো কম্বোডিয়াত আছে। এই মন্দিৰটো হৈছে অংকোৰ ৱাট মন্দিৰ। ১৬২.৬ হেক্টৰ মাটিকালিত নিৰ্মিত এই মন্দিৰটো সম্ৰাট দ্বিতীয় সূৰ্য্যবৰ্মনৰ (১১১২-৫৩ খ্ৰীষ্টাব্দ) ৰাজত্বকালত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ই বিশ্বৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় পৰ্যটন স্থলী আৰু ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰতো অন্তৰ্ভুক্ত। এই মন্দিৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ প্ৰায় ১০০০ ফুট বহল।

শিখ অনুগামীসকলৰ আটাইতকৈ পবিত্ৰ ধৰ্মীয় স্থান হৰমন্দিৰ চাহাব গুৰদ্বাৰা বা সোণালী মন্দিৰ পঞ্জাৱৰ অমৃতসৰত অৱস্থিত। এই গুৰুদ্বাৰাৰ সমগ্ৰ বাহ্যিক অংশ সোণেৰে নিৰ্মিত, সেয়েহে ইয়াক সোণালী মন্দিৰ বা সোণালী মন্দিৰ বুলি কোৱা হয়। শিখসকলৰ চতুৰ্থ গুৰু গুৰু ৰামদাসে এই গুৰুদ্বাৰৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল আৰু ইয়াৰ পিছত এই গুৰুদ্বাৰ কেইবাবাৰো ধ্বংস হৈছিল যদিও প্ৰতিবাৰেই পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

খ্ৰীষ্টানসকলৰ পবিত্ৰ চহৰ ভেটিকান চহৰত অৱস্থিত চেণ্ট পিটাৰ বেচিলিকা বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ গীৰ্জা বা খ্ৰীষ্টান উপাসনা স্থান। এই গীৰ্জা পৃথিৱীৰ সকলো ৰোমান কেথলিক গীৰ্জাৰ মাতৃ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই গীৰ্জাঘৰটো ১৫,১৬০ বৰ্গমিটাৰত বিস্তৃত আৰু ইয়াত একেলগে ৬০ হাজাৰ লোকে প্ৰাৰ্থনা কৰিব পাৰে।

ইৰাণত অৱস্থিত ইমাম ৰেজা মছজিদ এলেকাৰ ফালৰ পৰা বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্ববৃহৎ মছজিদ। এই মছজিদটো ১২ জন ইমামৰ ভিতৰত অষ্টম ইমাম ইমাম ৰাজাৰ সমাধিৰ ওচৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। এই ঠাইখন ইৰাণৰ পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণৰ এক প্ৰধান কেন্দ্ৰ আৰু ইয়াক ছিয়া ইৰাণৰ হৃদপিণ্ড বুলি গণ্য কৰা হয়।

ইণ্ডোনেছিয়াৰ ডাৱা প্ৰদেশৰ মাগেলাঙত অৱস্থিত বৌদ্ধ ধৰ্মৰ মন্দিৰ বড়োবুদুৰ বিহাৰয়া। ৫০৪ টা বুদ্ধ প্ৰতিমূৰ্তি থকা এই বৌদ্ধ মন্দিৰটো নৱম শতিকাত শৈলেন্দ্ৰ বংশৰ দিনত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। বড়োবুদুৰ হৈছে বিশ্বৰ ভিতৰতে বৌদ্ধ শিল্পৰ সৰ্ববৃহৎ ধৰ্মীয় স্থান। ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰৰ ভিতৰতো ইয়াক তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে।

ৰাজস্থানৰ পালি জিলাৰ আৰাৱলীৰ পাহাৰীয়া উপত্যকাৰ মাজত ৰাণকপুৰত অৱস্থিত ভগৱান ঋষভদেৱৰ চতুৰ্মুখী জৈন মন্দিৰ। এই মন্দিৰত ১৪৪৪ টা স্তম্ভ আছে।


Leave A Reply