Breaking

শীতকালত গৰ্ভৱতী মহিলাই খাব লাগে এই সমূহ বস্তু, মাক সন্তান দুয়ো ভালে থাকিব…

0 42

শীতকালত গৰ্ভাৱস্থাত কিছু স্বাস্থ্যকৰ পানীয় খালে মাতৃ আৰু সন্তান দুয়ো সুস্থ হৈ থাকিব। সেই ৫ টা পানীয়ৰ বিষয়ে আজি আপোনালোকক জনাম। গৰ্ভত বাঢ়ি অহা শিশুটিৰ বিশেষ যত্ন ল’ব লাগে। যদি মাতৃ সুস্থ নহয় তেন্তে শিশুৰ স্বাস্থ্যতো বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে। সেয়ে গৰ্ভাৱস্থাত এগৰাকী মহিলাই খোৱা-বোৱা সকলো বস্তুৰ প্ৰতি বিশেষ যত্ন ল’ব লগা হয়। বিশেষকৈ শীতকালত গৰ্ভৱতী মহিলাই শৰীৰ গৰম কৰি ৰখা বস্তু খাব লাগে। শীতকালত গৰ্ভৱতী মহিলাই কি কি খোৱাৰ উচিত জানো আহক…

আদাই হজম শক্তি উন্নত কৰাৰ লগতে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে। গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাসকলে বহু ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকৰ খাদ্যত আদাৰ সৈতে গৰম গাখীৰ খালে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে আৰু লগতে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যা যেনে গেছ, বদহজম ইত্যাদিও হ্ৰাস পায়। ই শৰীৰক ভিতৰৰ পৰা গৰম কৰি ৰাখে।

নেমুত ভিটামিন চি থাকে যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। ইয়াৰ ফলত সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধত সহায়ক হ’ব পাৰে। গতিকে গৰ্ভাৱস্থাত নিশ্চিতভাৱে গৰম নেমুৰ পানী খাব লাগে।

কুকুৰা আৰু পিঁয়াজৰ জোল প্ৰটিনৰ ভাল উৎস আৰু পেশী শক্তিশালী কৰে। ই হজম শক্তিতো সহায় কৰে আৰু গৰ্ভত বাঢ়ি অহা শিশুৰ বাবেও ই উপকাৰী।

গৰম গাখীৰ আৰু হালধি তেনে এক প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ। হালধিত ‘কাৰকুমিন’ নামৰ প্ৰদাহ নিবাৰণকাৰী গুণ আছে, যিয়ে চৰ্দি আৰু কাহৰ পৰা উপশম দিয়ে। গৰম গাখীৰত ভিটামিন ডি আৰু কেলচিয়াম থাকে যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰি সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। সেয়েহে গৰ্ভাৱস্থাত গৰম গাখীৰ আৰু হালধি খালে বহু উপকাৰ পোৱা যায়।


Leave A Reply