Breaking

আজি গণেশ চতুৰ্থী, মাতৃ পাৰ্বতীয়ে গণপতিৰ মূৰ্তি বনাইছিল…

0 95

আজি গণেশ চতুৰ্থী। পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি ভাদ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ চতুৰ্থী তাৰিখত ভগৱান গণেশৰ জন্ম হৈছিল। আজি দিনটোত গণেশ চতুৰ্থী আৰু এক বিৰল কাকতলীয়া ঘটনা সংঘটিত হৈছে। আজি দিনটোত ​​ভগৱান গণেশৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হ’ব। ভাদ মাহৰ শুক্লাৰ চতুৰ্থী তিথিৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা গণেশ উৎসৱ অনন্ত চতুৰ্দশীলৈকে চলি থাকে। পুৰাণৰ মতে ভাদৰ চতুৰ্থীৰ দিনা দ্বিতীয় ত্ৰৈমাসিকত ভগৱান গণেশৰ জন্ম হৈছিল। ভগৱান গণেশৰ জন্মৰ সময়ত স্বাতী নক্ষত্ৰ মুহূৰ্ত আছিল। এইবাৰো গণেশ চতুৰ্থীৰ দিনা অনুৰূপ বিৰল কাকতলীয়া ঘটনা সংঘটিত হৈছে। এনে এক শুভ ক্ষণত গণপতিৰ মূৰ্তি প্ৰতিষ্ঠা কৰিলে জীৱনত অপৰিসীম সুখ আৰু সমৃদ্ধি আহিব। পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি আজি দিনটোত শুভ কাকতলীয়া ঘটনা সংঘটিত হৈছে যিবোৰ ভগৱান গণেশৰ জন্মৰ সময়ত সৃষ্টি হৈছিল। তেনে এটা শুভ সময়ত দেৱী পাৰ্বতীয়ে দুপৰীয়া গণপতিৰ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু ভগৱান শিৱই ইয়াৰ বাবে প্ৰাণ দিছিল। এইবাৰো ভগৱান গণেশৰ জন্মৰ সময়ৰ দৰে মঙলবাৰ আৰু স্বাতী নক্ষত্ৰ হ’ব। ইয়াৰ বাহিৰেও আজি ​​গণেশ স্থাপনৰ দিনা শশ ৰাজযোগ, গজকেশৰী ৰাজযোগ, অমল যোগ আৰু পৰক্ৰাম যোগ নামৰ ৪ টা ৰাজযোগে একত্ৰিত হৈ চতুৰ্মহযোগ গঠন কৰিছে।

  • গণেশৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰিবলৈ ঘৰতে এটা মূৰ্তি বনাওক। ইয়াৰ বাবে গংগা বা যিকোনো পবিত্ৰ নদীৰ মাটিৰে গণপতি বাপ্পাৰ মূৰ্তি তৈয়াৰ কৰক। মনত ৰাখিব যে য’তেই মাটি লৈ যায় তাতেই ওপৰৰ পৰা চাৰি ইঞ্চি মাটি আঁতৰাই কেৱল ভিতৰৰ মাটিখিনিহে লওক।
  • যদি আপুনি মাটিৰ মূৰ্তি বনাব নিবিচাৰে, তেন্তে গৰুৰ গোবৰ, সুমথিৰা, বগা মাদাৰ শিপা, নাৰিকল, হালধি, ৰূপ, পিতল, তামৰে নিৰ্মিত গণপতিৰ মূৰ্তিও স্থাপন কৰিব পাৰে।
  • মনত ৰাখিব যে ঘৰত প্ৰায় ১২ আঙুলিৰ মূৰ্তি অৰ্থাৎ প্ৰায় ৭ৰ পৰা ৯ ইঞ্চি ওখ মূৰ্তিহে স্থাপন কৰিব লাগে। ঘৰত ইয়াতকৈ ওখকৈ স্থাপন কৰিব নালাগে। অৱশ্যে মন্দিৰত যিকোনো ডাঙৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰিব পাৰি।
  • ঘৰৰ ​​পূব, উত্তৰ বা উত্তৰ-পূব কোণত গণপতিৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰক। ইয়াৰ বাহিৰেও ইয়াক ঘৰৰ ব্ৰহ্ম স্থানত অৰ্থাৎ ঘৰৰ মাজৰ খালী ঠাইত প্ৰতিষ্ঠা কৰিব পাৰি। কিন্তু মূৰ্তিটো শোৱা কোঠাত, চিৰিৰ তলত আৰু বাথৰুমৰ ওচৰত নাৰাখিব।
  • ঘৰত বহি থকা গণেশৰ মূৰ্তি আৰু থিয় হৈ থকা গণেশৰ মূৰ্তি কাৰ্যালয়, দোকান, কাৰখানাত স্থাপন কৰিব লাগে।

Leave A Reply