Breaking

আজি ৰাষ্ট্ৰীয় কণী দিৱস। কণী দিৱস কিয় পালন কৰে জানেনে…

0 122

আজি ৰাষ্ট্ৰীয় কণী দিৱস। বিশ্বৰ খাদ্যৰ মূল উপাদান হিচাপে পৰিগণিত হৈছে কণী। বিশ্বজুৰি মানুহে কণী দিৱস উদযাপন কৰি মানুহৰ স্বাস্থ্য আৰু জীৱনশৈলীৰ বাবে কণীৰ বিভিন্ন সুবিধাৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে। কণীৰ অস্তিত্ব উদযাপনৰ বাবে আমেৰিকাই প্ৰতি বছৰে ৩ জুনত ৰাষ্ট্ৰীয় কণী দিৱস পালন কৰে। এই দিনটোত কণী আৰু সাধাৰণতে সকলো প্ৰটিন সমৃদ্ধ খাদ্যৰ গুৰুত্ব।

এটা তত্ত্ব অনুসৰি হাঁহ-কুকুৰা উদ্যোগৰ উদ্যোগীসকলৰ এটা দলে এই স্বাস্থ্যসন্মত আৰু অৰ্থনৈতিক খাদ্যৰ সুফলৰ বিজ্ঞাপন দিবলৈ কণীৰ বাবে এটা দিন উচৰ্গা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। নৱপ্ৰস্তৰ যুগৰ প্ৰত্নতাত্ত্বিক প্ৰমাণত কণী খোৱাৰ স্থান পোৱা গৈছে। সময়ৰ লগে লগে মানুহে নিজৰ ব্যক্তিগত পিছফালৰ চোতালত কণী খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে খৰচ বৃদ্ধি পালে। লাহে লাহে এইটো এটা পূৰ্ণাংগ উদ্যোগলৈ পৰিণত হ’ল য’ত দৈনিক লাখ লাখ কণী তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।কণী এটাক প্ৰায়ে অনডাৰৰেটেড খাদ্য বুলি প্ৰচাৰ কৰা হয় কাৰণ ইয়াৰ লগত জড়িত অসংখ্য উপকাৰিতাৰ কথা বহুতে উপলব্ধি নকৰে। এটা কণীত প্ৰায় ৭ গ্ৰাম উচ্চমানৰ প্ৰটিন, ৫ গ্ৰাম ভাল চৰ্বি আৰু আন একাধিক অণুপুষ্টিকৰ উপাদান যেনে ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, আইৰণ থাকে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

ইয়াৰ ফলত কণী শক্তি আৰু পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰ এক চূড়ান্ত শক্তিকেন্দ্ৰ হৈ পৰে। কণীয়ে বহু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ প্ৰদান কৰে, কণী ৰন্ধা উপায়ৰ তালিকাখনো দীঘলিয়া। আমেৰিকাত ৰাষ্ট্ৰীয় কণী দিৱস পালন কৰা হয় যাতে মানুহে উপলব্ধি কৰিব পাৰে যে এটা কণীয়ে তেওঁলোকৰ খাদ্যত কিমান শক্তি দিব পাৰে।


Leave A Reply