Breaking

আজি ২১ নৱেম্বৰ, বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস ২০২২। ইয়াৰ তাৎপৰ্য্য,ইতিহাস জানেনে?

0 15

প্ৰতি বছৰে ২১ নৱেম্বৰত বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস পালন কৰা হয়। আমাৰ জীৱনত টেলিভিছনৰ মূল্য আৰু প্ৰভাৱক চিনি পোৱা এটা দিন। আমি সকলোৱে জানো যে সমাজত আৰু ব্যক্তিৰ জীৱনত টেলিভিছনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। ই আমাৰ দৈনন্দিন মনোৰঞ্জন আৰু তথ্যৰ উৎস। টেলিভিছনৰ পৰা পোৱা সকলো মনোৰঞ্জন আৰু তথ্যই আমাক পৃথিৱীৰ বিষয়ে আপডেট হৈ থাকিবলৈ সহায় কৰে। ইলেক্ট্ৰনিক সঁজুলিৰ বাহিৰৰ কিবা এটা হিচাপে টেলিভিছনৰ গুৰুত্বক উজ্জ্বল কৰি তুলিবলৈ বছৰি ২১ নৱেম্বৰত বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস পালন কৰা হয়।

বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস ২০২২: তাৎপৰ্য্য
ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে শান্তি আৰু নিৰাপত্তাৰ প্ৰতিও সংঘাত আৰু ভাবুকিৰ প্ৰতি দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰি সিদ্ধান্ত গ্ৰহণৰ ক্ষেত্ৰত টেলিভিছনৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি পোৱাৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে ২১ নৱেম্বৰক বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰে (১৯৯৬ চনৰ ১৭ ডিচেম্বৰৰ ৫১/২০৫ নং প্ৰস্তাৱৰ জৰিয়তে)। অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক সমস্যাকে ধৰি অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰাত ইয়াৰ সম্ভাৱ্য ভূমিকা হিচাপে।

বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস: ইতিহাস


১৯৯৬ চনৰ ২১ আৰু ২২ নৱেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘই প্ৰথম বিশ্ব টেলিভিছন মঞ্চ অনুষ্ঠিত কৰে, য’ত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ তত্বাৱধানত আগশাৰীৰ সংবাদ মাধ্যমৰ ব্যক্তিসকলে আজিৰ পৰিৱৰ্তিত বিশ্বত টেলিভিছনৰ ক্ৰমবৰ্ধমান তাৎপৰ্য্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে আৰু তেওঁলোকে কেনেকৈ পাৰস্পৰিক সহযোগিতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে বিবেচনা কৰে। সাধাৰণ পৰিষদে নৱেম্বৰৰ ২১ তাৰিখটো বিশ্ব টেলিভিছন দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰে। সিদ্ধান্ত গ্ৰহণৰ প্ৰক্ৰিয়াত টেলিভিছনৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি পোৱাৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে এই কাম কৰা হৈছিল। এইদৰে টেলিভিছনক জনমতক অৱগত কৰা, চেনেল কৰা আৰু প্ৰভাৱিত কৰাৰ এক প্ৰধান আহিলা হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ প্ৰভাৱ আৰু উপস্থিতি আৰু বিশ্ব ৰাজনীতিত ইয়াৰ প্ৰভাৱ অস্বীকাৰ কৰিব পৰা নগ’ল।

Leave A Reply