Breaking

ত্ৰিফলা দ্বাৰা মুখৰ বলিৰেখাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি পিম্পললৈকে সকলো সমস্যাৰ সমাধান হ’ব! ত্ৰিফলা উপকাৰীতা বিষয়ে জানক…

0 26

ত্ৰিফালাৰ পাউডাৰত প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু ভিটামিন চি থাকে, যাৰ ফলত ছালখন কোমল, মসৃণ আৰু জলসিঞ্চিত হয়। ই ছালৰ বলিৰেখা কমোৱাত সহায় কৰে।আপোনাৰ বদহজমৰ সমস্যা আছে নেকি? ৰাতিপুৱা প্ৰথমতে শৌচাগাৰলৈ যোৱাৰ অসুবিধা হয় নেকি? টোপনি নোহোৱাৰ পিছত চুলি সৰাৰ সন্মুখীন হৈছে নেকি? নিয়মিত ব্ৰণ হৈ ভাগৰি পৰিছে নেকি? অতিৰিক্ত ওজনৰ বাবে চিন্তিত নেকি? কিন্তু, আয়ুৰ্বেদ থাকিলে চিন্তা কিয়। এই সকলোবোৰ সমস্যাৰ সমাধান আয়ুৰ্বেদত মাথোঁ এটাই হ’ল ‘ত্ৰিফল’। ত্ৰিফলা হৈছে বনৌষধিৰ সংমিশ্ৰণ যিটো আয়ুৰ্বেদত প্ৰায়ে ব্যৱহাৰ কৰা হয় কাৰণ ইয়াৰ উপকাৰী গুণ। ইয়াক পাউদাৰ ৰূপত বা পৰিপূৰক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন ৰোগ নিৰাময় কৰিব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও ত্ৰিফলা ছালৰ বাবেও অতি উপকাৰী।

ত্ৰিফলা কি?

ত্ৰি মানে তিনি আৰু ফালা মানে ফল তিনিটা ফলৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। আয়ুৰ্বেদৰ মতে ত্ৰিফল চূৰ্ণে তিনিওটা দোষ, বাত, কফা আৰু পিত্তৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে। যেতিয়া আপোনাৰ ব্যৱস্থাটো সুষম হ’ব তেতিয়া আপুনি শক্তিশালী, ৰোগৰ পৰা মুক্ত আৰু সক্ৰিয় জীৱন যাপন কৰিবলৈ সক্ষম অনুভৱ কৰিব। ত্ৰিফলা চুৰ্না বনোৱাৰ লগত জড়িত তিনিটা গছ-গছনে আপোনাক এনেদৰে সহায় কৰে – ভাৰতীয় গুজবেৰী বুলিও জনাজাত আমলাকী এবিধ শীতল ফল যিয়ে পিত্তৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। ত্ৰিফালা এন্টিঅক্সিডেন্টেৰে ভৰপূৰ। বিভিটাকি এবিধ তিতা বনৌষধি যিয়ে কাফাৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। ই বৃহদান্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। হৰিতাকিৰ এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণে বাটাৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে আৰু আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰে।

ত্ৰিফলা গুড়ি কেনেকৈ সেৱন কৰিব?

ত্ৰিফালা পাউদাৰ, কেপচুল আৰু টেবলেট আৰু তৰল ৰূপত উপলব্ধ। আপুনি এই বিকল্পসমূহৰ যিকোনো এটা বাছি ল’ব পাৰে, যিটো আপোনাৰ বাবে অধিক সুবিধাজনক। যদি আপুনি ত্ৰিফালাক মাউথৱাছ, স্কিনকেয়াৰ বা চুলিৰ যত্নৰ সামগ্ৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে তেন্তে ইয়াক পাউদাৰ ৰূপত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আনহাতে, যদি আপুনি ত্ৰিফলা চুৰ্নাৰ সোৱাদ ভাল নাপায় আৰু ইয়াক আভ্যন্তৰীণভাৱে ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ হজম শক্তিত সহায়ক হ’ব বিচাৰে তেন্তে ইয়াক টেবলেট বা কেপচুলৰ ৰূপত সেৱন কৰিব পাৰে।

ত্ৰিফলৰ স্বাস্থ্য উপকাৰীতা

ত্ৰিফালা পাউদাৰে আপোনাৰ অন্ত্ৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে আৰু হজম শক্তি উন্নত কৰে। এবাৰ আপোনাৰ শৰীৰৰ বিষাক্ত পদাৰ্থ আপোনাৰ ব্যৱস্থাৰ পৰা ওলাই গ’লে আপোনাৰ খাদ্য অধিক সহজে হজম হ’ব, আপুনি অধিক শক্তিশালী অনুভৱ কৰিব, আৰু গোটেই দিনটোত প্ৰচুৰ শক্তি থাকিব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ওজন অতিৰিক্ত কম হ’ব আৰু আপোনাৰ বৃহদান্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ হ’লে আপুনি অধিক শক্তিশালী অনুভৱ কৰিব।

নিয়মিতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে ত্ৰিফালা হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত আৰু শৰীৰত ক্ষতিকাৰক কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত অতি সহায়ক হয়। ই প্লেক জমা হোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ ধমনীবোৰ ঘন হোৱাৰ সম্ভাৱনা কমায় আৰু হৃদযন্ত্ৰক ভাল অৱস্থাত ৰাখে। এই যাদুকৰী প্ৰতিকাৰে উচ্চ ৰক্তচাপ কমাই হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস কৰে আৰু লগতে মেদবহুলতা বা ডায়েবেটিছৰ ফলত হোৱা হৃদৰোগৰ সমস্যাও ৰোধ কৰে।

ত্ৰিফালা চকুৰ বাবে উপকাৰী আৰু চকুৰ ছানি পৰা, দুৰ্বল দৃষ্টিশক্তি আৰু গ্ল’ক’মা আদি ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সহায় কৰে। নিয়মিতভাৱে ত্ৰিফলা সেৱন কৰিলেও চকুৰ দৃষ্টিশক্তি বৃদ্ধি পায়।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে: ত্ৰিফালাত প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু পুষ্টিকৰ উপাদান যেনে ভিটামিন চি, টেনিন, ফেনল, পলিফিনল, ফ্লেভন, ফাইটোকেমিকেল আৰু অন্যান্য পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে আৰু ই শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণে চৰ্দি, কাহ, সাধাৰণ সংক্ৰমণ, এলাৰ্জী আৰু ভাইৰাছৰ আক্ৰমণৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে আৰু আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাত শ্বেত ৰক্তকণিকাৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে।

ত্ৰিফালা পাউডাৰত প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু ভিটামিন চি থাকে, যাৰ ফলত ছালখন কোমল, মসৃণ আৰু হাইড্ৰেটেড হয়। ই কলাজেনৰ পৰিমাণৰ সৈতে ভালদৰে বান্ধ খাই ছালৰ বলিৰেখা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই ব্ৰণ আৰু পিম্পল সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়া কমাই ছালখনক সজীৱ কৰি তোলাৰ কাম কৰে।

Leave A Reply