Breaking

তুলসী চোগাৰ আৰু বৃক্কৰ সমস্যাত অতি উপকাৰী

0 1,543

ভাৰতীয় সংস্কৃতিত তুলসী উদ্ভিদ অতি বিশেষ। বিশেষকৈ হিন্দুসকলে এই উদ্ভিদটোক অতি পৱিত্ৰ বুলি গণ্য কৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, তুলসী উদ্ভিদ ইয়াৰ ঔষধৰ বাবে অতি বিখ্যাত। দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ চিকিৎসাত তুলসী ব্যৱহাৰ কৰা হয় (মৃত)। ইয়াক ‘প্ৰকৃতিৰ মাতৃ ঔষধ’ বুলিও কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ পৰা বৃক্কৰ পাথৰৰ চিকিৎসালৈকে, তুলসীৰ পাতবোৰে ঔষধ হিচাপে কাম কৰে। ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে তুলসী কোনঔষধৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আমি বিচাৰি উলিয়াওঁ আহক।

পাথৰ

যেতিয়া বৃক্কত এটা শিল সৃষ্টি হয় তেতিয়া ই অতি বেদনাদায়ক হয়। তুলসীৰ পাতৰ ডিচেক্টচন খালে ইয়াৰ পৰা সকাহ পাব পাৰে। বৃক্কত তৰল, খনিজ আৰু ইউৰিক এচিডৰ সঠিক ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত তুলসীৰ পাতবোৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। বিশেষজ্ঞসকলে তুলসীৰ পাত পানীত উতলাবলৈ বা এক চামুচ তুলসীৰ গুৰি মৌৰ সৈতে মিহলি কৰি দৈনিক খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

ঠাণ্ডা ঘাঁ

আপুনি চৰ্দি আৰু কাহত ভুগি আছে নেকি? তাৰ সলনি, একাপ গৰম তুলসী চাহ খাব। ইয়াত যথেষ্ট সকাহ আছে। তুলসীৰ পাতবোৰে এণ্টিবডীৰ উৎপাদন বৃদ্ধিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। যাতে শৰীৰত কোনো সংক্ৰমণ নহয়। তুলসীয়ে কাহৰ জৰিয়তে ডিঙিৰ পৰা শ্লেষ্মা আঁতৰাবলৈ ঔষধ হিচাপে কাম কৰে।

মধুমেহ /ডাইবেটিক

তুলসীৰ বহুতো প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণ আছে। ডায়েবেটিচ, সম্পৰ্কিত বিকাৰ আৰু মেদবহুলতাৰ দৰে সমস্যাৰ চিকিৎসাৰ বাবে তুলসী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কেইবাটাও অধ্যয়ন অনুসৰি, তুলসীয়ে ইনচুলিন নিশ্চিহ্নতা উন্নত কৰে। তুলসীৰ পাত নিয়মীয়াকৈ খোৱাৰ ফলত শৰীৰত অগ্ন্যাশয়ৰ বিটা-কোষৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত হয়।