Breaking

ইউ এছ টি এমৰ “এন ই পি ২০২০: গেম চেঞ্জাৰ ফৰ স্কুল এডুকেশ্যন” শীৰ্ষক আঞ্চলিক কৰ্মশালা

0 12

ন মাইল, খানাপাৰা, ৰি ভোই বিদ্যালয় পৰ্যায়ত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি ২০২০ক বাস্তৱ ৰূপ দিবলৈ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীসকলক সুসজ্জিত কৰিবলৈ বিজ্ঞান আৰু প্ৰয়ুক্তিবিদ্যা বিশ্ববিদ্যালয় মেঘালয়ে (ইউএছটিএম) বিভিন্ন অংশীদাৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ সৈতে সহয়োগিতা আগবঢ়াইছে। অসম উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদৰ সহয়োগত ইউ এছ টি এমে আয়োজন কৰা “এন ই পি ২০২০: এ গেম চেঞ্জাৰ ফৰ স্কুল এডুকেশ্যন” শীৰ্ষক এখন আঞ্চলিক কৰ্মশালাত আজি উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ ১৫০০ ৰো অধিক শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীয়ে যোগদান কৰে। এনচিইআৰটি, চিবিএছই, ছেবা আৰু এছচিইআৰটিৰ বিশেষজ্ঞসকলে এনইপি আৰু বিদ্যালয় শিক্ষাৰ সৈতে জড়িত বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰে।


বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰী সকলক উদ্দেশ্যি ভাষণ দি এনচিইআৰটিৰ প্ৰাক্তন সঞ্চালক অধ্যাপক বি কে ত্ৰিপাঠীয়ে কয়, “আমি শিক্ষকসকলক শিক্ষাৰ্থী আৰু অভিভাৱকসকলৰ কেনেদৰে যত্ন ল’ব লাগে তাৰ প্ৰশিক্ষণ দিব লাগিব, যাতে শিক্ষাৰ অৱস্থা আৰু ফলাফল সন্তুলিত হয়। এনইপিয়ে আমাক সকলোকে আহ্বান জনাইছে যে শিশুৱে নিজক বিচাৰি পোৱাৰ পৰা পৰিয়াল আৰু সমাজলৈ আৰু তাৰ পাছত প্ৰকৃতি আৰু বিশ্বৰ সৈতে কেনেদৰে আগবাঢ়ে, তাৰ অগ্ৰগতি আৰু সমন্বয়ই হৈছে এনইপিৰ প্ৰকৃত ৰূপায়ণ। তেওঁ “এনইপি 2020ৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ দৃষ্টিভঙ্গী আৰু বিদ্যালয় শিক্ষাত ইয়াৰ প্ৰভাৱ” শীৰ্ষক বিষয়ত বক্তব্য আগবঢ়াইছিল। অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি এনচিইআৰটিৰ সঞ্চালক তথা এনচিটিই, নতুন দিল্লীৰ অধ্যক্ষ অধ্যাপক দীনেশ প্ৰসাদ সকলানীয়ে শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীসকলক উদ্দেশ্যি ভাষণ প্ৰদান কৰে। অসমৰ মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ অধ্যক্ষ, আই এ এছ (অৱসৰপ্ৰাপ্ত) শ্ৰী আৰ চি জৈনে “ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি 2020″ৰ ব্যৱহাৰিক ৰূপত অনুবাদৰ ওপৰত বক্তব্য আগবঢ়ায় বিদ্যালয়সমূহৰ প্ৰস্তুতি”। চিবিএছইৰ গুৱাহাটীৰ আঞ্চলিক বিষয়া শ্ৰী থঙ্খোলেট মটে আৰু এছচিইআৰটিৰ সঞ্চালক ড0 নিৰদা দেৱীয়েও এই অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰে । বিশিষ্ট সমাজ বিজ্ঞান গৱেষক, চি এছ চি ড0 পল পুডুচেৰীয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি 2020ৰ আলোকত উচ্চ শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত শিক্ষক আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে কেৰিয়াৰ মুকলি শীৰ্ষক বিষয়ত বক্তব্য আগবঢ়ায়।


এই সন্দৰ্ভত ইউ এছ টি এমৰ আচাৰ্য মাহবুবুল হকে কয়, “এই ধৰণৰ কৰ্মশালা বিভিন্ন স্থানত নিয়মীয়াকৈ চলি থাকিব, আৰু বিশেষজ্ঞসকলক এনেধৰণৰ অধিৱেশন পৰিচালনা কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হ’ব”। তেওঁ “স্কুল শিক্ষকসকলৰ বৃত্তিগত বিকাশ আৰু কেৰিয়াৰ প্ৰগতিঃ এক আগুৱাই যোৱা পথ” শীৰ্ষক বিষয়ত আলোচনা কৰে।
সভাপতিৰ ভাষণত ইউ এছ টি এমৰ উপাচাৰ্য অধ্যাপক জি ডি শৰ্মাই কয়, “নতুন শিক্ষা নীতি পূৰ্বৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ পৰা এক উল্লেখয়োগ্য পৰিৱৰ্তন। সময়ৰ লগত সলনি নহ’লে আমি পুৰণি হৈ যাম। এন ই পি ২০২০ ক কাৰ্যকৰী ৰূপ দিবলৈ সকলো স্তৰৰ শিক্ষকক সুসজ্জিত কৰাৰ অতি জৰুৰী প্ৰয়োজন আছে যাতে এই নীতিৰ প্ৰকৃত সুফল তৃণমূল পৰ্যায়ত লাভ কৰিব পৰা যায়। এক অন্তৰঙ্গ আলাপ অনুষ্ঠানো অনুষ্ঠিত হয় য’ত সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞসকলে প্ৰশ্ন আৰু মতামত গ্ৰহণ কৰে।ইয়াৰ পূৰ্বে আদৰণি ভাষণ আগবঢ়ায় ইউ এছ টি এমৰ প্ৰ’ উপাচাৰ্য ড0 বি কে দাসে। শলাগৰ শৰাই আগবঢ়াই ইউ এছ টি এমৰ শৈক্ষিকপঞ্জীয়ক ডঃ এ এইচ বৰভূঞাই কয় যে এই কৰ্মশালাৰ মূল লক্ষ্য হ’ল বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীসকলক এনইপিৰ নীতি-নিয়মসমূহৰ লগত অভ্যস্ত কৰি তোলা আৰু দেশৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলোৱাৰ দিশত এই নীতিৰ অধীনত লোৱা হ’ব লগীয়া সংস্কাৰসমূহৰ বিষয়ে জ্ঞান প্ৰদান কৰা।

Leave A Reply