Breaking

পাকিস্তানৰ লোকসকলক খোৱা-বোৱাৰ বাবে বিভিন্ন আদেশ দিয়া হৈছে

0 1,513

পাকিস্তান অৰ্থনৈতিক সংকটত আক্ৰান্ত, এতিয়া সত্তু আৰু লাচীৰ সমৰ্থন, চৰকাৰে মহাবিদ্যালয়লৈ বিজ্ঞপ্তি প্ৰেৰণ কৰিছে।বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ ভাণ্ডাৰৰ সংকটৰ সন্মুখীন হোৱা পাকিস্তান চৰকাৰে বৰ্তমান ইয়াৰ আমদানি ব্যয় হ্ৰাস কৰিবলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। চাহ আমদানিৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰাৰ বাবে, তাত থকা উচ্চ শিক্ষা আয়োগে মহাবিদ্যালয়সমূহক চাহৰ সলনি লাচী আৰু সত্তুৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ কৈছে।চৰকাৰে পাকিস্তানত চাহ আমদানিৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰাৰ পিছত, তাত উচ্চশিক্ষা আয়োগ (এইচইচি) ও সক্ৰিয় হৈ পৰিছে। তাই মানুহৰ চাহৰ আসক্তি হ্ৰাস কৰিবলৈ এটা নতুন উপায়ৰ পৰামৰ্শ দিছে। সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি, উচ্চশিক্ষা আয়োগে দেশৰ সকলো মহাবিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যসকলক চাহৰ পৰিৱৰ্তে লাচী আৰু সত্তুৰ দৰে স্থানীয় পানীয়ক উৎসাহিত কৰিবলৈ কৈছে।

স্থানীয় চাহ বাগিচাৰ প্ৰচাৰৰ বাবেও আবেদন
এইচইচিয়ে কয় যে এনে কৰিলে কেৱল নিযুক্তিবৃদ্ধি নহয়, লগতে দেশত চলি থকা অৰ্থনৈতিক সংকটৰ মাজত ৰাইজৰ বাবে উপাৰ্জনো সৃষ্টি হ’ব। উচ্চশিক্ষা আয়োগৰ কাৰ্যকৰী অধ্যক্ষগৰাকীয়ে পাকিস্তানৰ অৰ্থনৈতিক সংকটৰ কথা উল্লেখ কৰি উপাচাৰ্যসকলক এই সমস্যাৰ পৰা বাহিৰ হ’বলৈ আৰু নিম্ন আয়ৰ গোটসমূহক সকাহ দিয়াৰ নতুন উপায়ৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিবলৈ “নেতৃত্বৰ ভূমিকা” পালন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। আয়োগে সমস্যাটোৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ লাচি আৰু সত্তুক উৎসাহিত কৰাৰ উপৰিও আন কিছুমান ব্যৱস্থাৰ পৰামৰ্শ দিছে। ইয়াৰ ভিতৰত এটা হৈছে স্থানীয় চাহ বাগিচাৰ প্ৰচাৰ।

কেইদিনমান আগতে, পৰিকল্পনা মন্ত্ৰীয়ে কম চাহ খাবলৈ কৈছিল।
পাকিস্তানৰ উচ্চ শিক্ষা আয়োগৰ পৰামৰ্শ পাকিস্তানৰ পৰিকল্পনা মন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ দেশৰ জনসাধাৰণক তেওঁলোকৰ চাহ গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱাৰ কেইদিনমান পিছত আহিছে। পাকিস্তানে এতিয়া চাহ আমদানি কৰিবলৈ টকা ধাৰ ল’ব লগা হৈছে। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, “মই দেশৰ জনসাধাৰণক প্ৰতিদিনে ১-২ কাপ চাহ কাটিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো।