Breaking

ওজন কমাব বিচাৰে নেকি? দৈনিক পাস্তা খোৱাৰ আৰম্ভ কৰক…

0 84

পাস্তা সঠিকভাৱে বনালে আপোনাৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে।পাস্তাৰ দৰে খাদ্য স্বাস্থ্যকৰ আৰু ওজন হ্ৰাসৰ বাবে ফলপ্ৰসূ কৰি তোলাৰ টিপছৰ বিষয়ে জানক- আচলতে পাস্তাক জাংক ফুডৰ শ্ৰেণীত ৰখা হয় আৰু ইয়াত পোৱা কাৰ্বহাইড্ৰেটৰ বহু সংখ্যকৰ বাবে ই ওজন হ্ৰাসৰ বাবে বেয়া বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ পনিৰ আৰু প্ৰচেছড মছলাৰ বাবে সহজভাৱে তৈয়াৰী পাস্তাই ওজন বৃদ্ধিৰ কাৰণ হৈ পৰে। কিন্তু যদি পাস্তা সঠিকভাৱে তৈয়াৰ কৰা হয়, তেন্তে এই পাস্তা ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে। পাস্তাৰ দৰে খাদ্যক ওজন হ্ৰাসৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ আৰু ফলপ্ৰসূ কৰি তোলাৰ টিপছৰ বিষয়ে জানক-

যেতিয়াই পাস্তা খাবলৈ মন যায় তেতিয়াই গোটা শস্যৰ পাস্তা বাছি লওক। সাধাৰণ পাস্তাৰ তুলনাত গোটা ঘেঁহু অৰ্থাৎ গোটা শস্যৰ পাস্তাত আঁহ বেছি থাকে। এনে পাস্তাই আপোনাৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণত বহুত সহায় কৰিব।

যদি আপুনি ওজন কমাবলৈ পাস্তা বনাইছে, তেন্তে পনিৰ আৰু মাখন নিদিব। পনিৰ আৰু মাখনত প্ৰচুৰ পৰিমাণে কেলৰি থাকে, যাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। পনীৰ দিব বিচাৰিলে ওপৰত অলপ ছটিয়াই দিব। ইয়াৰ ফলত সোৱাদও আহিব আৰু আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি নহ’ব।

পাস্তাক স্বাস্থ্যকৰ কৰি তুলিবলৈ ইয়াত বহুতো প্ৰিয় শাক-পাচলি দিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ স্বাস্থ্য উপকৃত হ’ব। আপোনাৰ ওজনো নিয়ন্ত্ৰণো হ’ব আু স্বাস্থ্যৰ উন্নতি সাধনো হ’ব। কৰিব কাৰণ শাক-পাচলি সকলো দিশতে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী।

পাস্তা বনাওঁতে তাত ব্যৱহৃত তেলৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব। যদি আপুনি অলিভ অইল ব্যৱহাৰ কৰিছে তেন্তে ইয়াক অতি কম আৰু সুষম পৰিমাণত দিব। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে যদি আপুনি মিঠাতেল ব্যৱহাৰ কৰে তেন্তে অতি লাভৱান হ’ব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ পাস্তা সহজে হজম হ’ব।

যদি আপুনি পাস্তা বনাইছে তেন্তে প্ৰটিনৰো প্ৰয়োজন। ইয়াৰ বাবে বীন, ছালমন মাছৰ দৰে সতেজ মাছ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপুনি প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰটিন পাব।

Leave A Reply