Breaking

স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী পানীপুৰি ! বহু ৰোগ নিৰাময় কৰে পানীপুৰিয়ে! পানীপুৰি খোৱাৰ ৫ টা উপকাৰৰ বিষয়ে জানক…

0 101

স্বাস্থ্যৰ বাবেও পানীপুৰি উপকাৰী? বহু ৰোগ নিৰাময় কৰিব পাৰে পানীপুৰিয়ে! পানীপুৰি খোৱাৰ ৫ টা উপকাৰৰ বিষয়ে জানি লওক-আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে সুস্বাদু দেখা পানীপুৰি অতি স্বাস্থ্যকৰ। এনে বস্তুৰ সহায়ত সেইবোৰ তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰ পুষ্টি সমৃদ্ধ খাদ্যত ধৰা হয়। কিছুমান পদপথৰ খাদ্য ইমানেই সোৱাদযুক্ত যে প্ৰতিদিনে খালেও মনটো সন্তুষ্ট নহয়। তেনে এক ষ্ট্ৰীট ফুড হ’ল পানীপুৰি, যিটো ভাৰতৰ বহু সংখ্যক লোকে জুতি লয়। পেট ভৰি থাকিলেও পানীপুৰিৰ বাবে সদায় অলপ ঠাই বাকী থাকে। সিজোৱা চজিনা, আলু আৰু টেঙা পানীৰে ভৰপূৰ পানীপুৰিয়ে আপোনাৰ সকলো খাদ্যৰ লোভ পূৰণ কৰিব পাৰে। কেৱল যুৱক-যুৱতীসকলেই ইয়াৰ সোৱাদ লোৱাই নহয়, বৃদ্ধসকলৰ মাজতো পানীপুৰি অতি জনপ্ৰিয়।


আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে সোৱাদযুক্ত দেখা পানীপুৰি অতি স্বাস্থ্যকৰ। এনে উপাদানৰ সহায়ত এইবোৰ তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰ পুষ্টি সমৃদ্ধ খাদ্যত ধৰা হয়। ঘেঁহুৰ আটা, চেমোলিনা, সিজোৱা আলু, পদিনা পাত, সিজোৱা বুট, সেউজীয়া মৰিচা, নিমখ, মৰিচা গুড়ি, শুকান আমৰ গুড়ি, ধনীয়া । আহকচোন এইবোৰ খালে স্বাস্থ্যজনিত কি কি উপকাৰ হয়?

পানীপুৰি খোৱাৰ উপকাৰিতা

১) স্বাস্থ্যকৰ হজমঃ পানীপুৰি ঘেঁহু, চেমোলিনা আৰু আলু আদিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰ কাৰ্ব আৰু আঁহৰ উত্তম উৎস। এই কাৰণেই পানীপুৰি খালে আপুনি প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ পাব পাৰে, যিয়ে পাচনতন্ত্ৰ উন্নত আৰু পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

২/ ওজন হ্ৰাস: পানীপুৰি দ্বাৰা কেনেকৈ ওজন কমাব পাৰে। কিন্তু সেয়া সম্পূৰ্ণ সম্ভৱ। পানীপুৰিত থকা বেছিভাগ বস্তু সিজোৱা হয় আৰু তাত পানীও থাকে। এই কাৰণেই ইয়াত থকা কেলৰিৰ পৰিমাণ কম হয়, যিয়ে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

৩) এচিডিটিৰ চিকিৎসাঃ এচিডিটিৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ চিকিৎসকে সাধাৰণতে জলজীৰাৰ দৰে ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। জলজীৰা পানী গোল গপ্পাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ, কাৰণ ইয়াৰ অবিহনে ইয়াৰ সোৱাদ অসম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। জলজীৰা পানীত আদা, জিৰা, পদিনা, ক’লা নিমখ, ধনীয়া আৰু কেতিয়াবা ক’লা জলকীয়া মিহলাই দিয়া হয়। এই সকলোবোৰ বস্তুৱে এচিডিটিৰ সমস্যা দূৰ কৰে।

৪) মুখৰ আলচাৰৰ চিকিৎসাঃ গোল গপ্পাত ব্যৱহাৰ কৰা জলজীৰা পানীয়ে মুখৰ আলচাৰ নিৰাময় কৰিব পাৰে।

৫) তেজৰ চেনি পৰিচালনা কৰে: কাৰ্ব কম হোৱাৰ বাবে পানীপুৰি ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে ভাল বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। অৱশ্যে এইবোৰ সেৱনৰ পূৰ্বে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো প্ৰয়োজনীয়।

Leave A Reply