Breaking

এইবাৰৰ মহাশিৱৰাত্ৰি কেতিয়া? শিৱ পূজাৰ সঠিক তাৰিখ, শুভ সময়, পদ্ধতি জানেনে?

0 981

মহাশিৱৰাত্ৰি সনাতন ধৰ্মৰ অন্যতম বিশেষ উৎসৱ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ফালগুন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী তাৰিখত মহাশিৱৰাত্ৰিৰ উৎসৱ পালন কৰা হয়। এইবাৰ ২০২৩ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী অৰ্থাৎ শনিবাৰে মহা শিৱৰাত্ৰি পালন কৰা হ’ব। হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ বিবাহ এই দিনটোতে হৈছিল। ভগৱান শিৱৰ কৃপা আৰু আশীৰ্বাদ পাবলৈ মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনটোক অতি বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ শুভ সময়

হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ফালগুন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী তাৰিখত মহাশিৱৰাত্ৰিৰ উৎসৱ পালন কৰা হয়। পণ্ডিত অৰুনেশ কুমাৰ শৰ্মাৰ মতে মহাশিৱৰাত্ৰীৰ চতুৰ্দশী তাৰিখ ২০২৩ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ০৮:০২ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু ১৯ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২৩ তাৰিখে নিশা ০৪:১৮ বজাত শেষ হ’ব। নিশিত কালত মহাশিৱৰাত্ৰি পূজা কৰা হয়।

নিশিতা কালৰ সময় – ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী, নিশা ১১.৫২ বজাৰ পৰা নিশা ১২.৪২ বজালৈ
প্ৰথম ঘণ্টাৰ পূজাৰ সময় – ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী, সন্ধিয়া ০৬.৪০ বজাৰ পৰা নিশা ০৯.৪৬ বজালৈ

দ্বিতীয় ঘণ্টাৰ পূজাৰ সময় – ৰাতি ০৯.৪৬ বজাৰ পৰা ১২.৫২ বজালৈ
তৃতীয় ঘন্টা পূজাৰ সময় – ১৯ ফেব্ৰুৱাৰী, নিশা ১২:৫২ বজাৰ পৰা ০৩:৫৯ বজালৈ
চতুৰ্থ ঘণ্টাৰ পূজাৰ সময় – ১৯ ফেব্ৰুৱাৰী, পুৱা ০৩:৫৯ বজাৰ পৰা পুৱা ০৭:০৫ বজালৈ
ব্ৰতৰ সময় – ১৯ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২৩, পুৱা ০৬.১০ বজাৰ পৰা বিয়লি ০২.৪০ বজালৈ

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা বিশেষ ব্ৰতৰ কৰা হৈছে

এইবাৰ ২০২৩ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা শনিপ্ৰদোষ ব্ৰত আৰু মাছিক শিৱৰাত্ৰীও শনিবাৰে নিজেই পালন কৰা হৈছে। প্ৰদোষ ব্ৰতৰ দিনতো ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীক পূজা কৰা হয়। প্ৰতিমাহে দুবাৰকৈ প্ৰদোষ ব্ৰত পালন কৰা হয়।

মহাশিৱৰাত্ৰী পূজা পদ্ধতি

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা পঞ্চমৃতেৰে ভগৱান শংকৰৰ মূৰ্তি স্নান কৰক। ইয়াৰ পিছত ৮ টা পাত্ৰ কেশৰ পানী আগবঢ়াব। সেইদিনা গোটেই ৰাতিটোৰ বাবে এটা লেম্প জ্বলায়। চন্দনৰ তিলক লগাব। বেলপাত্ৰ, ভাং, ধতুৰা, চুপাৰিৰ ৰস, তুলসী, জাইফল, কমল গট্টা, ফলমূল, মিঠাই, মিঠা পান, সুগন্ধি আৰু দক্ষিণা আগবঢ়াব। কাৰণ, কেশৰ যুক্ত খীৰ আগবঢ়াই প্ৰসাদ বিতৰণ কৰক। ওম নমো ভাগৱতে ৰুদ্ৰয়, ওম নমশ শিৱয় ৰুদ্ৰয় শম্ভৱয় ভৱনীপতায় নমো নমঃ মন্ত্ৰ জপ কৰক। এই দিনটোত শিৱ পুৰাণ পঢ়ক কৰক। মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনাও নৈশ ভিজিল কৰা হয়।

মহাশিৱৰাত্ৰিত ভগৱান শিৱক কি আগবঢ়াব

এই দিনটোত ভগৱান শিৱক তিনি পাতসহ বেলপাত্ৰ অৰ্পণ কৰক। ভগৱান শংকৰে ভাং বৰ ভাল পায়, গতিকে এই দিনটোত গাখীৰৰ লগত ভাং মিহলাই শিৱলিঙক আগবঢ়াই দিব। ভগৱান শিৱক ধতুৰা আৰু চুপাৰিৰ ৰস আগবঢ়াওক। ইয়াৰ ফলত জীৱনত সুখ বৃদ্ধি পায়। গংগাজল পানীত মিহলাই শিৱলিঙত অৰ্পণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা মনৰ অস্থিৰতা দূৰ হয়।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা এই বিশেষ ব্যৱস্থা সমূহ কৰক

১/ বিবাহিত জীৱনত সমস্যা

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা পূজাস্থলীত ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ বিবাহ ছবিখন ৰাখি নিয়মিতভাৱে পূজা কৰিব লাগে। লগতে ভগৱান শিৱৰ মন্ত্ৰ জপ কৰক।

২/ সুখ আৰু সমৃদ্ধি পাবলৈ

যদি আপুনি জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি পাব বিচাৰে তেন্তে মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা গৰুটোক সেউজীয়া পশুখাদ্য খুৱাওক। যাতে ভগৱান শিৱ সন্তুষ্ট হয়।

৩/ শিশু সম্পৰ্কীয় সমস্যা

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা আটাৰ পৰা ১১ টা শিৱলিং বনাই তাৰ বাবে ১১ বাৰ জলাভিষেক কৰিব লাগে। এনে কৰিলে শিশুৰ লগত জড়িত সকলো সমস্যা নাইকিয়া হৈ যাব।

৪/ অৰ্থনৈতিক সমস্যা

প্ৰতিদিনে ভগৱান শিৱক পূজা কৰি শিৱলিঙক পানী আগবঢ়াওক। ইয়াৰ দ্বাৰা ঘৰৰ সকলো আৰ্থিক সমস্যা দূৰ হ’ব।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ কাহিনী

গৰুদ পুৰাণৰ মতে, এই দিনটোতে এজন নিষদৰাজে নিজৰ কুকুৰৰ সৈতে চিকাৰ কৰিবলৈ গৈছিল যদিও কোনো চিকাৰ বিচাৰি নাপালে। ভোক আৰু পিয়াহত ভাগৰি পৰি তেওঁ পুখুৰী এটাৰ পাৰত বহিল, য’ত বিলৱ গছৰ তলত এটা শিৱলিং আছিল। শৰীৰটোক জিৰণি দিবলৈ তেওঁ বিলৱ পাত কিছুমান ভাঙি পেলালে, যিবোৰো শিৱলিঙৰ ওপৰত পৰিল। ভৰি দুখন চাফা কৰিবলৈ তেওঁ পুখুৰীৰ পানী ছটিয়াই দিলে, তাৰ কিছু টোপাল শিৱলিঙতো পৰিল।

তেনে কৰি থাকোঁতে তেওঁৰ এটা কাঁড় তললৈ পৰিল; তাক তুলিবলৈ সি শিৱলিঙৰ সন্মুখত প্ৰণাম কৰিলে। এইদৰে তেওঁ শিৱৰাত্ৰিৰ দিনা শিৱ পূজাৰ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো অজানিতে সম্পূৰ্ণ কৰিলে। তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত যমদূতসকলে তেওঁক নিবলৈ আহিলে শিৱৰ গণে তেওঁক ৰক্ষা কৰি খেদি পঠিয়াইছিল।

Leave A Reply