Breaking

স্বাহ্যৰ বাবে কোনটো বুট উপকাৰী। জানক ইয়াৰ বিষয়ে…

0 174

কাবেলী বুট আৰু বুট দুয়োটা পুষ্টিৰে ভৰি আছে যদিও স্বাস্থ্যৰ বাবে কোনটো ভাল সেয়া জানেনে। স্বাস্থ্য আৰু বুটৰ মাজত আছে সম্পৰ্ক, কাৰণ বছৰ বছৰ ধৰি বুট খোৱাৰ বহু উপকাৰীতা আছে। যদিও বুটৰ বহু প্ৰকাৰ আছে, কিন্তু দুবিধ বুট হৈছে এক কাবেলী বুট আৰু বুট, যিটোক সাধাৰণতে বুট বুলি কও… এই দুয়োটাৰে ব্যৱহাৰ বহুত বেছি। এই বুট দুয়োটাতে পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। কিন্তু প্ৰায়ে মনত প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে দুটা বুটৰ ভিতৰত যিটোৱে স্বাস্থ্যক আটাইতকৈ বেছি উপকৃত কৰে সেই বুট বিধৰ বিষয়ে জানেনে-

বুট

বুটত এটা আঁহ আছে যিয়ে পাচন স্বাস্থ্যক প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে কাম কৰে আৰু লগতে অন্ত্ৰৰ গতিৰ প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ কৰি তোলাত সহায় কৰে।

আইৰণৰ অভাৱ আঁতৰাই পেলোৱাত বুটে সহায় কৰে, এনে পৰিস্থিতিত বুট খাব পাৰি। ৰক্তহীনতাত ভোগা লোকৰ বাবে ই উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত ।

আপুনি ওজন কমাবৰ বাবে বুট সেৱন কৰিব পাৰে। ই মেদবহুলতাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে সমগ্ৰ শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

ডায়েবেটিছ

ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে বুট অতি উপকাৰী। ই তেজৰ চুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে। এটা অধ্যয়ন অনুসৰি বুটৰ লগতে এমিল’জৰ এটা বিশেষ উপাদান থাকে, যিয়ে তেজত চুগাৰৰ প্ৰক্ৰিয়াটো লেহেমীয়া কৰিব পাৰে। ই কিছু পৰিমাণে ইনচুলিনৰ সক্ৰিয়কৰণ বৃদ্ধিৰ বাবে কাম কৰে।

কাবেলী বুটৰ উপকাৰীতা
কাবেলী বুটত প্ৰটিন আৰু আঁহৰ পৰিমাণো থাকে।ইয়াৰ দ্বাৰা ওজন কমি যোৱাতো সহায়ক হয়। ইয়াৰ উপৰিও কাবেলী বুটত উপস্থিত থকা গুণসমূহে তেজৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে কাম কৰে। আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰও উন্নত কৰে। খিংখিঙীয়া ব’ৱেল চিনড্ৰমৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আপুনি ডায়েটত কাবেলী বুট অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। হাড় শক্তিশালী কৰাৰ বাবেও কাবেলী বুট উপকাৰী।

পুষ্টিকৰ উপাদানৰ ক্ষেত্ৰত কিমান আছে –
প্ৰায় ১০০ গ্ৰাম বুটত থকা পুষ্টিকৰ উপাদানৰ পৰিমাণ কাবেলী বুটৰ পৰা পৃথক। ১০০ গ্ৰাম কাবেলী বুটত ১২ গ্ৰাম আঁহ থাকে, আনহাতে বুটত প্ৰায় ১৮ গ্ৰাম। প্ৰটিনত বুটৰ পৰিমাণ প্ৰায় ২৫ গ্ৰাম। একে সময়তে প্ৰ’টিন কাবেলী বুটত প্ৰায় ২০ গ্ৰাম পোৱা যায়।কাবেলী বুটত ২.৭৬ মিলিগ্ৰাম জিংক আৰু বুটত ৩.৩৫ মিলিগ্ৰাম জিংক থাকে। পুষ্টিকৰ উপাদানৰ ভিত্তিত বুট খোৱাটো অধিক উপকাৰী।

Leave A Reply