Breaking

মিচাং কোনখন দেশৰ শব্দ আৰু ইয়াৰ অৰ্থ কি, জানি লওক ঘূৰ্ণীবতাহৰ নাম কেনেকুৱা…

0 81

ঘূৰ্ণীবতাহ মিচাং, মিচাং হৈছে ম্যানমাৰৰ শব্দ। ম্যানমাৰ ভাষাত ইয়াক মিজোম বুলি কোৱা হয়। এইবাৰ ম্যানমাৰে তামিলনাডুত বিধ্বংসী ঘূৰ্ণীবতাহৰ নাম দিছে। বংগোপসাগৰৰ ওপৰত গঠিত ঘূৰ্ণীবতাহ মিচাং তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহালৈ পৰিণত হৈছে। ইয়াৰ সৰ্বোচ্চ প্ৰভাৱ তামিলনাডু, ওড়িশা, পুডুচেৰী আৰু অন্ধ্ৰপ্ৰদেশত দেখা গৈছে। ধাৰাসাৰ বৰষুণ আৰু বানপানীৰ বাবে পৰিস্থিতি বেয়া। ঘণ্টাত ১০০ কিলোমিটাৰ বেগত প্ৰচণ্ড বতাহ বলিছে। তামিলনাডুৰ ৰাজধানী চেন্নাইত এতিয়ালৈকে বৰষুণৰ ফলত ৮ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছে। তামিলনাডু আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ উপৰিও ওড়িশাতো মিচঙৰ প্ৰভাৱ পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে, সেয়েহে ইয়াকো সতৰ্ক অৱস্থাত ৰখা হৈছে। ধ্বংসলীলা সৃষ্টি কৰা এই ঘূৰ্ণীবতাহক দিয়া মিচং নামটোৰ অৰ্থ হৈছে শক্তি আৰু নমনীয়তা। এয়া ম্যানমাৰৰ শব্দ। বিশ্ব মেট্ৰ’লজিকেল অৰ্গেনাইজেচন (WMO)ৰ তথ্য অনুসৰি মিচাউং নামটো ম্যানমাৰে দিছে আৰু ম্যানমাৰ ভাষাত ইয়াক মিগজাউম বুলি কোৱা হয়, যাৰ অৰ্থ শক্তি আৰু নমনীয়তা।

WMO আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক আয়োগৰ (ESCAP) সদস্য দেশসমূহে বিশ্বজুৰি সংঘটিত হোৱা প্ৰতিটো ঘূৰ্ণীবতাহৰ বাবে নামৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। ১৩খন দেশে পাল পাতি ধুমুহাৰ নাম দিছে। নাম এটাৰ নাম এবাৰ ৰখাৰ পিছত তাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰিব নোৱাৰি। আমেৰিকাত ধুমুহাৰ নামকৰণ ১৯৫৩ চনৰ পৰা আৰম্ভ হোৱাৰ বিপৰীতে ভাৰত মহাসাগৰত ধুমুহাৰ নামকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া ২০০৪ চনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল। এই ১৩খন দেশ হ’ল ভাৰত, য়েমেন, বাংলাদেশ, ম্যানমাৰ, শ্ৰীলংকা, পাকিস্তান, ইৰাণ, কাটাৰ, ইউ এ ই, থাইলেণ্ড, চৌদি আৰব, ওমান আৰু মালদ্বীপ। কেৱল সেই ধুমুহাবোৰৰ নাম উল্লেখ কৰা হৈছে যাৰ গতিবেগ প্ৰতি ঘণ্টাত কমেও ৬৩ কিলোমিটাৰ।

Leave A Reply