Breaking

ভাৰত, জাপান আৰু ব্ৰাজিল ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ স্থায়ী সদস্য নহয় কিয়? প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিলে জেলেনস্কিয়ে

0 35

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ স্থায়ী সদস্যপদক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰি ভাৰত, জাপান, ব্ৰাজিল আৰু ইউক্ৰেইন কিয় UNSCৰ স্থায়ী সদস্য নহয় বুলি প্ৰশ্ন কৰিছে।

ইউক্ৰেইনৰ সভাপতি ভ’ল’ডিমাইৰ জেলেনস্কিয়ে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ (ইউএনএছচি) স্থায়ী সদস্যপদক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে। তেওঁ প্ৰশ্ন কৰে যে ভাৰত, জাপান, ব্ৰাজিল আৰু ইউক্ৰেইন ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ স্থায়ী সদস্য নহয়, তাৰ কাৰণ কি। ইয়াৰ লগতে জেলিঅ’নস্কিয়ে কয় যে এই দিনটো নিশ্চয় আহিব যেতিয়া সমাধান পোৱা যাব।

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদত বিশ্বৰ নেতাসকলৰ সাধাৰণ বিতৰ্কৰ সময়ত ইউক্ৰেইনৰ সভাপতি ভলডিমাইৰ জেলেনস্কিয়ে তেওঁৰ পূৰ্ব-সন্ধি বাৰ্তাত কয় যে, “ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ উন্নতিৰ বাবে বহু আলোচনা কৰা হৈছিল। এই সকলোবোৰৰ সৈতে কেনেদৰে চুক্তি হ’ব? কোনো ফলাফল নাছিল।

তেওঁ আৰু কয়, ‘আমাৰ শান্তিৰ সূত্ৰটো চাই আপুনি দেখিব যে ইয়াৰ ৰূপায়ণ ইতিমধ্যে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ প্ৰকৃত উন্নতিৰ অধীনত আছে। আমাৰ সূত্ৰটো সাৰ্বজনীন আৰু উত্তৰৰ পৰা দক্ষিণৰ শেষলৈকে পৃথিৱীখনক সংযোগ কৰে। ই পৃথিৱীৰ যিসকলে কেতিয়াও শুনা নাযায় তেওঁলোকৰ প্ৰতিনিধিত্ব বৃদ্ধি কৰাত উৎসাহিত কৰে।

Volodymyr Zelenskyy Volodimir Zelenskyy-এ কয়, ‘এইটোৱে কেৱল ইউক্ৰেইনহে কৈছে। ৰাছিয়াৰ পৰা এনে শব্দ শুনিছেনে? আনহাতে তেওঁ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ (UNSC) স্থায়ী সদস্য। কোনটো কাৰণত? কাৰণ, জাপান, ব্ৰাজিল, তুৰ্কী, ভাৰত, জাৰ্মানী বা ইউক্ৰেইন ইয়াৰ সদস্য নহয় বুলি কি কাৰণ আছে। এই সমস্যাটো সমাধান হ’লে নিশ্চয় দিনটো আহিব৷

ভাৰত নিৰাপত্তা পৰিষদৰ স্থায়ী সদস্য হোৱাৰ যোগ্য

ৰাষ্ট্ৰসংঘত নিৰাপত্তা পৰিষদত জৰুৰীভাৱে বাকী থকা সংস্কাৰৰ বাবে ঠেলি দিয়াৰ প্ৰচেষ্টাত ভাৰতে আগৰণুৱা হৈ আহিছে। ভাৰতে নিজেই জোৰ দি কৈছে যে নিৰাপত্তা পৰিষদৰ স্থায়ী সদস্য হিচাপে ই স্থান লাভ কৰাৰ যোগ্যতা আছে।

বৰ্তমান UNSC ত ৫ জন স্থায়ী সদস্য আছে

বৰ্তমান ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদ (UNSC) পাঁচখন স্থায়ী সদস্য আৰু ১০খন অস্থায়ী সদস্য ৰাষ্ট্ৰৰে গঠিত, যিবোৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে দুবছৰৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰে। এই পাঁচখন স্থায়ী সদস্য দেশ হ’ল ৰাছিয়া, ব্ৰিটেইন, চীন, ফ্ৰান্স আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ। এই দেশসমূহৰ যিকোনো মূল প্ৰস্তাৱক ভেটো (আৰম্ভণি) কৰাৰ ক্ষমতা আছে। শেহতীয়াকৈ স্থায়ী সদস্যৰ সংখ্যা বৃদ্ধিৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে।

Leave A Reply