Breaking

পুৰুষৰ টেষ্টষ্টেৰনৰ অভাৱ কিয় হয়? এই অভ্যাসবোৰ সলনি কৰক অন্যথা পিতৃ হোৱাত বাধা আহিব…

0 110

পুৰুষৰ প্ৰজনন ক্ষমতাৰ বাবে টেষ্টষ্টেৰনৰ মাত্ৰা উন্নত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যদিও জীৱনশৈলীৰ কিছুমান অভ্যাস আছে যাৰ ফলত এই হৰম’নৰ অভাৱ হয়। বিয়াৰ পিছত পিতৃ হোৱাৰ ইচ্ছা সকলোৰে কৰে, কিন্তু কিছুমানৰ বাবে বহুতো আভ্যন্তৰীণ দুৰ্বলতাৰ বাবে এই ইচ্ছা পূৰণ কৰাটো কঠিন হৈ পৰে। বৰ্তমান যুগত বহু পুৰুষে টেষ্টষ্টেৰন কম হোৱাৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে যদিও লাজৰ বাবে মুকলিকৈ কথা ক’বলৈ লাজ কৰে একাংশই। পুৰুষৰ শৰীৰত এই হৰম’নৰ অভাৱ হোৱা কাৰণবোৰ কি কি জানো আহক-


১/ অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য
স্বাস্থ্যতকৈ ৰুচিক বেছি পছন্দ কৰা পুৰুষসকলে প্ৰায়ে তেলীয়া আৰু মিঠা খাদ্য ভাল পায়, কিন্তু স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্যৰ জৰিয়তেহে সুস্থ জীৱন লাভ কৰিব পৰা যায়। যদি খাদ্য সঠিক নহয় তেন্তে আপুনি কম টেষ্টষ্টেৰনৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে।

২/ টোপনিৰ অভাৱ
স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ অধিকাংশই এই কথাত একমত যে এজন সুস্থ প্ৰাপ্তবয়স্কই দিনটোত কমেও ৮ ঘণ্টা টোপনি যাব লাগে, কিন্তু বৰ্তমান ব্যস্ততাপূৰ্ণ জীৱন, পাৰিবাৰিক দায়িত্ব আৰু কৰ্মৰ চাপৰ বাবে পুৰুষে টোপনি যাব নোৱাৰে যাৰ বাবে অভাৱৰ হয় টেষ্টষ্টেৰনৰ।
৩/ মেদবহুলতা
মেদবহুলতা নিজৰ বাবে কোনো ৰোগ নহয়, কিন্তু ই নিশ্চিতভাৱে বহু ৰোগৰ মূল, যাৰ বাবে উচ্চ কলেষ্টেৰল, উচ্চ ৰক্তচাপ, হাৰ্ট এটেক আৰু ডায়েবেটিছ আদি ৰোগৰ সৃষ্টি হয়। লগতে ই পুৰুষৰ উৰ্বৰতাত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়, ইয়াৰ ফলত টেষ্টষ্টেৰন হ্ৰাস পায়।


৪/ অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী
আমি প্ৰায়ে শুনি আহিছো যে যিসকল লোকে অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী কটায়, তেওঁলোকৰ মাজত বাৰ্ধক্যৰ প্ৰভাৱ বেছিকৈ দেখা যায়, অৰ্থাৎ সময়ৰ আগতেই তেওঁলোকক বয়সীয়াল দেখা যায়, টেষ্টষ্টেৰনৰ অভাৱৰ এয়া এটা প্ৰধান কাৰণ, গতিকে গালৈ অকাল বাৰ্ধক্য আহিবলৈ নিদিব।

Leave A Reply