Breaking

বৃক্কত পাথৰৰ সমস্যা কিয় হয়? কি কি খাদ্য এৰাই চলিব লাগে…

0 160

আমাৰ শৰীৰত থকা তেজ আৰু প্ৰস্ৰাৱ ফিল্টাৰ কৰাৰ কাম বৃক্কে কৰে। ই শৰীৰৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে কিডনীত কিডনী ষ্টোন কেনেকৈ গঠন হয় আৰু ইয়াক নিৰাময়ৰ সঠিক উপায় কি? বৃক্কত পাথৰ জমা হোৱাৰ বাবে বহুত বিষ হয়। কিডনীত পাথৰ হোৱাৰ কাৰণ আৰু ইয়াৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কি উপায় গ্ৰহণ কৰিব-

দুৰ্বল জীৱনশৈলী আৰু অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্যৰ বাবে Kidney Stones Causes ৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাইছে। বৃক্কৰ পাথৰৰ কথা ক’বলৈ গ’লে Ca oxalate, Ca phosphate, ইউৰিক এচিড আৰু ষ্ট্ৰুভাইট আদিয়েই আটাইতকৈ সাধাৰণ পাথৰ। কম পানী খোৱাৰ ফলতো পাথৰ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লগতে ইয়াৰ বাবে আন বহুতো বস্তু দায়ী, যেনে-

মাংস খোৱা
অত্যধিক মাংস সেৱন কৰিলেও বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ কাৰণ। প্ৰাণীৰ প্ৰটিন অতিৰিক্তভাৱে Ca সমৃদ্ধ হ’ব পাৰে আৰু ইউৰিক এচিডৰ বাবে বিপদজনক হ’ব পাৰে।মেদবহুলতা, ওজন কমাব পৰা অস্ত্ৰোপচাৰ বা অধিক চেনি-নিমখ সেৱন বা অধিক ফ্ৰুক্ট’জ সেৱনে বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে।

বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰাৰ উপায়
যদি আপুনি বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ আশংকা এৰাই চলিব বিচাৰে বা এই বিপদৰ পৰা হাত সাৰিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাস ভালে ৰাখিব লাগিব। ইয়াৰ লগতে শাৰীৰিক কাৰ্য্যকলাপেও বৃক্কক এই সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। গতিকে খাদ্য আৰু জীৱনশৈলী সলনি কৰি বৃক্কক পাথৰৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰাখিব পাৰি।

Leave A Reply