Breaking

খাদ্য খোৱাৰ পিছত কিয় ১০০ খোজ খোজ কাঢ়িব লাগে…

0 56

বয়োজ্যেষ্ঠসকলে সময়মতে খাদ্য গ্ৰহণ কৰি খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িব লাগে। বহুতে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে শুই দিয়ে। কিন্তু খাদ্য খোৱাৰ পিছত কেতিয়াও শুব নালাগে। যদি আপুনি সুস্থ হৈ থাকিব বিচাৰে বা ৰোগৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰে তেন্তে খাদ্য খোৱাৰ পিছতে শুই দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে কেইখোজমান খোজ কঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিব লাগে। আচলতে খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িলে হজম শক্তি উন্নত হয় আৰু আপোনাৰ স্বাস্থ্যও ভালে থাকিব। আয়ুৰ্বেদত খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কঢ়াৰ ক্ৰিয়া-কলাপতো গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে খাদ্য খোৱাৰ পিছত কমেও ১০০ খোজ খোজ কাঢ়িব লাগে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত বহুতো উপকাৰ পোৱা যায়।খাদ্য খোৱাৰ পিছত কিয় ১০০ খোজ খোজ কাঢ়িব লাগে-


১) ভাল হজম শক্তিঃ আয়ুৰ্বেদৰ মতে খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িলে হজম প্ৰক্ৰিয়া ক্ষীপ্ৰ হয়, অৰ্থাৎ আপুনি যি খাইছে সেয়া সোনকালে হজম হয়। খোজ কঢ়াই খাদ্য সোনকালে হজম কৰাত সহায় কৰাই নহয়, পুষ্টিকৰ উপাদানসমূহ দ্ৰুতভাৱে শোষণ কৰাটোও সহজ কৰি তোলে। খোজ কাঢ়িলে বদহজম, পেটৰ বিষ আৰু পেট ফুলাৰ সমস্যা নাইকিয়া হয়।

২) বিপাকীয় ক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰে: খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িলেও বিপাকীয় ক্ৰিয়া ক্ষিপ্ৰ হয়, যিয়ে পুষ্টিকৰ পদাৰ্থ সোনকালে শোষণ কৰাত আৰু খাদ্য সোনকালে হজম কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ লগে লগে আপোনাৰ স্বাস্থ্যও ভাল হৈ থাকে আৰু ওজনো নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

৩) ব্লাড চুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণঃ খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কঢ়াৰ অভ্যাসে আপোনাৰ তেজৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা সুস্থিৰ কৰি ৰখাত সহায় কৰে। যদি আপুনি ডায়েবেটিছ ৰোগী তেন্তে আহাৰ খোৱাৰ পিছতে খোজ কাঢ়িব লাগে।

৪) ওজন নিয়ন্ত্ৰণত থাকিব: খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িলে খাদ্য সোনকালে হজম হয়। খোজ কঢ়াৰ ফলত কেলৰি কম হয়, যাৰ বাবে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

৫) ভাল টোপনি: খাদ্য খোৱাৰ পিছত খোজ কাঢ়িলে দ্ৰুত আৰু সুস্থ টোপনি যায়। কাৰণ খোজ কাঢ়িলে খাদ্য সোনকালে হজম হয়, যাৰ ফলত শুই থকাৰ সময়ত কোনো সমস্যাৰ সৃষ্টি নহয়।

Leave A Reply