Breaking

দেৱালীৰ আগতে খোৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস পাব নেকি?

0 2,023

দেশত খোৱা তেলৰ মূল্য আজিকালি অভিলেখ স্তৰত উপনীত হৈছে। উৎসৱৰ বতৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি খাদ্য আৰু ৰাজহুৱা বিতৰণ বিভাগৰ (ডিএফপিডি) সচিব সুধাংশু পাণ্ডেয়ে আজি সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ প্ৰতিনিধিৰ সৈতে সমগ্ৰ ভাৰতত খোৱা তেলৰ চাহিদা, উপলব্ধতা, ষ্টক আৰু মূল্য সম্পৰ্কে আলোচনা কৰিবলৈ এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।
বিভাগটোৱে জাৰি কৰা এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে, “ডিএফপিডিয়ে খোৱা তেলৰ মূল্য আৰু গ্ৰাহকৰ বাবে সেইবোৰৰ উপলব্ধতা নিৰীক্ষণ কৰি আছে।” আগন্তুক উৎসৱৰ বতৰৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এইটো বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ য’ত খোৱা তেলৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাব। চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিভাগে কৈছিল যে যিহেতু প্ৰতিখন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত খোৱা তেলৰ চাহিদা পৃথক আছিল, তেওঁলোকে পৃথক ষ্টক প্ৰকাশ জাননী উল্লেখ কৰিব পাৰে, যিটো খোৱা তেল আৰু তৈলবীজৰ ষ্টকৰ সীমা চূড়ান্ত কৰিবলৈ জাৰী কৰা হৈছে।ডিএফপিডিয়ে সাপ্তাহিক ভিত্তিত খোৱা তেলৰ সামগ্ৰী নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ সমৰ্পিত এটা ৱেবছাইটও সৃষ্টি কৰিছে।কেন্দ্ৰই ইতিমধ্যে উচ্চ মূল্য হ্ৰাস কৰাৰ বাবে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে পাম তেল, সূৰ্যমুখী তেল আৰু চয়াবীন তেলৰ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস কৰা। ঘৰুৱা মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এই বছৰৰ ৩১ মাৰ্চলৈকে খোৱা তেল আৰু তৈলবীজৰ বেছিভাগ ব্যৱসায়ীৰ বাবে ষ্টকৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল।শেহতীয়াকৈ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস হোৱাৰ পিছত তেলৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩-৪ টকা হ্ৰাস পাইছে। নৱেম্বৰ 2020 ৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ 2021 লৈ 11 মাহত, বনস্পতি তেলৰ আমদানি যোৱা বছৰৰ একে সময়ছোৱাত 12,257,837 টনৰ তুলনাত 2% বৃদ্ধি হৈ 12,470,784 টন হৈছে। আমদানি কৰা মুঠ বনস্পতি তেলৰ ভিতৰত, খোৱা তেলআমদানি 11,950,501 টনৰ পৰা 12,085,247 টনলৈ বৃদ্ধি হয়, আনহাতে অ-খোৱা তেল আমদানি 307,333 টনৰ পৰা 385,537 টনলৈ বৃদ্ধি হয়।