Breaking

শীতকালত বাৰে বাৰে টয়লেটলৈ কিয় যাব লাগে?

0 2,041

সাধাৰণতে দেখা যায় যে শীতকালত পানী খোৱাৰ প্ৰৱণতা হ্ৰাস পায়। গ্ৰীষ্মকালত আমি খোৱা পানীৰ পৰিমাণতকৈ শীতকালত যথেষ্ট হ্ৰাস হয়। যদি আপুনি ঠাণ্ডাত লেপ বা কম্বলৰ তলত এবাৰ প্ৰৱেশ কৰে, তেন্তে টয়লেটলৈ যোৱাটো কঠিন হৈ পৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে শীতকালত বাৰে বাৰে কিয় প্ৰস্ৰাৱ কৰিব লাগে? বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে ইয়াৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে। বিশেষকৈ ঋতুৰ পৰিৱৰ্তনৰ লগেলগে আমাৰ শৰীৰতো বহুতো পৰিৱৰ্তন হয়। সেইকাৰণে এনে হয়।

Two businessmen at urinals, one looking over other’s shoulder

চিকিৎসকৰ মতে, শৰীৰৰ অংগবোৰ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ শীতকালত ৰক্ত নলীৰ সংকোচন হয়। ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি হ’লে এনে হয়। ফলস্বৰূপে, শৰীৰৰ অন্যান্য অংগৰ দৰে বৃক্কলৈ ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি হয়। বিজ্ঞানৰ ভাষাত এই পদ্ধতিক ভেচোকনষ্ট্ৰিক্স বুলি কোৱা হয়। ফলস্বৰূপে, বৃক্ক স্বাভাৱিকতকৈ বহু বেছি কাম কৰিবলে ধৰে। আৰু সেইকাৰণে প্ৰস্ৰাৱৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি হয়।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, বাৰে বাৰে টয়লেটলৈ যোৱাৰ প্ৰৱণতা হাইপোথাৰ্মিয়াৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। যদি এই ৰোগত আক্ৰান্ত হয়, সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰিলে শৰীৰৰ কম্পন, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা, হৃদস্পন্দনৰ দুৰ্বল আদিৰ দৰে সমস্যা হ’ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত যিমান সম্ভৱ সোনকালে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা প্ৰয়োজন।