Breaking

শীতকালীন ছালৰ যত্ন

0 12

শীতকালত দুৱাৰত টোকৰ দিয়াৰ লগে লগে, আমাৰ বহুতে, বিশেষকৈ শুকান ছালথকা লোকসকলে কঠোৰ বতৰত তেওঁলোকৰ ছাল শুকান আৰু ফ্লেকি হোৱাৰ বিষয়ে চিন্তিত হ’ব পাৰে।তাপমাত্ৰা হ্ৰাস হোৱাৰ লগে লগে, আমাৰ ছালে আৰ্দ্ৰতা আৰু প্ৰাকৃতিক তেল হেৰুৱায় আৰু খহটা আৰু নিয়ন্ত্ৰণহীন হৈ পৰে।ৰাসায়নিক সামগ্ৰীৰ সলনি, আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ, শ্বিয়া বাটাৰ, কেমোমাইল, আৰ্গান তেল আদিৰ দৰে প্ৰাকৃতিক উপাদানবোৰ বিশ্বাস কৰিব পাৰি।এষ্টেটিক ক্লিনিকৰ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ ৰিঙ্কি কাপুৰ, পৰামৰ্শদাতা ডাৰ্মাটোলজিষ্ট, কচমেটিক ডাৰ্মাটোলজিষ্ট আৰু ডাৰ্মাটো-চাৰ্জনৰ দ্বাৰা ইয়াত কিছুমান শীতকালীন ছালৰ যত্নৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।সঠিক ছালৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰক: ছালত লোচন ব্যৱহাৰ কৰাটো এক প্ৰয়োজনীয়তা কিন্তু কৌশলটো হৈছে সঠিকটো বাছনি কৰা। তেলেতীয়া লোচনৰ সৈতে এটা তৈলাক্ত ছালে কেৱল ছিদ্ৰবোৰ বন্ধ কৰিব আৰু ব্ৰেকআউটলৈ লৈ যাব। আপোনাৰ ছালৰ প্ৰকাৰ অনুসৰি আপোনাৰ সামগ্ৰীবোৰ বুদ্ধিমত্তাৰে বাছনি কৰক। আপোনাৰ ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰীবোৰে প্ৰাকৃতিক তেল আৰু আৰ্দ্ৰতা ধৰি ৰাখিবলৈ সক্ষম হ’ব লাগে। হিটাৰবেছি ব্যৱহাৰ নকৰিব গৰম বতাহে কেৱল আপোনাৰ ছালৰ আৰ্দ্ৰতা শোষণ কৰে আৰু ইয়াক শুকান কৰি তোলে। যদি আপুনি হিটাৰটো অন কৰিব লগা হয়, তেন্তে ইয়াৰ সৈতে হিউমিডিফায়াৰ এটা ব্যৱহাৰ কৰক বা কোঠাটোত ডাঙৰ বাটি পানী ৰাখক।ছালৰ ৰুটিনৰ সৈতে সামঞ্জস্যৰাখিব: চিৰাম ব্যৱহাৰ কৰি, ময়েশ্চাৰাইজ আৰু চানস্ক্ৰীণ পৰিষ্কাৰ কৰা, টোনিং কৰা, ধৰ্মীয়ভাৱে অনুসৰণ কৰা। উপাদানৰ তালিকাখন পঢ়ক আৰু ছালত গধুৰ নোহোৱা আৰু সহজে শোষিত হোৱা হাইড্ৰেটিং সামগ্ৰী বাছনি কৰক। এনেদৰে আপোনাৰ ছাল গোটেই দিনটো হাইড্ৰেটেড, মসৃণ, উজ্জ্বল আৰু সুন্দৰ হৈ থাকিব। যদি আপোনাৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট ছালৰ উদ্বেগ আছে তেন্তে ইয়াৰ বিষয়ে আপোনাৰ চৰ্মৰোগ বিশেষজ্ঞৰ সৈতে কথা পাতক। চেৰামাইড, হাইলুৰোনিক এচিড আৰু গ্লিচাৰিন থকা সামগ্ৰীবোৰে ভাল ফলাফল দিয়ে।ক্লিনজাৰত কেমোমাইল আৰু ওটমিলৰ দৰে উপাদানে আপোনাৰ ছালক উপকৃত কৰিব। সুগন্ধি আৰু এডিটিভ অবিহনে সেইবোৰ বিচাৰক।আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ, চেৰামাইড, হাইলুৰোনিক এচিড, শ্বিয়া বাটাৰ, আৰ্গান তেলৰ দ্বাৰা গঠিত ময়েশ্চাৰাইজাৰবোৰ শীতৰ শুষ্কতাৰ সৈতে যুঁজিবলৈ উপযুক্ত। ভাল ময়েশ্চাৰাইজাৰে কোঁচ আৰু সূক্ষ্ম ৰেখাবোৰ আঁতৰাই ৰাখিব।এক্সফলিয়েটৰ: বহুলোকে মৃত ছাল আঁতৰাবলৈ অত্যাধিক এক্সফলিয়েট কৰাৰ ভুল কৰে কিন্তু সেয়া ভাল ধাৰণা নহয়। সপ্তাহত এবাৰ বা দুবাৰতকৈ অধিক সময় এক্সফলিয়েট নকৰিব। নিম, তুলসী, ষ্ট্ৰবেৰী, অমিতা, আৰু পাতল এ.এইচ.এ. বা বি.এইচ.এ. থকা মৃদু এক্সফলিয়েটৰে ভাল বাছনি কৰে।মুখৰ তেল: ঠাণ্ডা চাপ যুক্ত তেল যেনে জোজোবা তেল আৰু চন্দন কাঠ শুকান ছালৰ বাবে ভাল। ফেচিয়েল অইল পোষ্ট টোনাৰৰ কেইটোপালমান ৰৈ যোৱাটোৱে নিস্তেজ ছাললৈ এক নতুন জীৱন আনিব।চানস্ক্ৰীণ: দিনৰ সময়ত চানস্ক্ৰীণ প্ৰয়োজন। বহল কভাৰেজ উচ্চ এছ.পি.এফ. চানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰিব।ওঁঠ, হাত, ভৰি আৰু ভৰি আপোনাৰ মুখৰ ছালৰ দৰে একে যত্নৰ যোগ্য। বাহিৰলৈ ওলাই যাওঁতে লিপ বাম ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।