Breaking

এ পি জে আব্দুল কালাম মিছন ২০২৩: তামিলনাডুৰ পৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰী নিৰ্মিত উপগ্ৰহ কঢ়িয়াই নিয়া ৰকেট উৎক্ষেপণ

0 51

এ পি জে আব্দুল কালাম উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহন অভিযান ২০২৩ৰ অংশ হিচাপে দেওবাৰে (১৯ ফেব্ৰুৱাৰী) কেইবাখনো ৰাজ্যৰ ১৫০টা ছাত্ৰ-ছাত্ৰী নিৰ্মিত উপগ্ৰহ কঢ়িয়াওৱা ৰকেট উৎক্ষেপণ কৰা হয়।

অনুষ্ঠানটো তেলেংগানাৰ ৰাজ্যপাল তামিলচাই সৌন্দৰৰাজনে তামিলনাডুৰ চেঙ্গালপট্টু জিলাৰ পট্টিপোলাম গাঁৱত প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল।

খবৰ অনুসৰি, মাৰ্টিন ফাউণ্ডেশ্যন এণ্ড স্পেচ জ’ন অৱ ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ সহযোগত ড০ এ পি জে আব্দুল কালাম ইণ্টাৰনেশ্যনেল ফাউণ্ডেশ্যনৰ উদ্যোগত এই ৰকেট উৎক্ষেপণৰ আয়োজন কৰা হয়৷

এই প্ৰকল্পত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ ৫ হাজাৰতকৈ অধিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে ১৫০টা পিকো উপগ্ৰহৰ ডিজাইন আৰু বিকাশ কৰিছিল। এই ৰকেট প্ৰকল্পটোত সামগ্ৰিকভাৱে ১০০খনতকৈও অধিক চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ ২০০০ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী জড়িত হৈ আছে।

নিৰ্বাচিত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক উপগ্ৰহ প্ৰযুক্তিৰ ভাৰ্চুৱেল পাঠ দিয়া হৈছিল, আৰু ইয়াৰ পিছত ব্যৱহাৰিক অধিবেশন অনুষ্ঠিত কৰা হৈছিল য’ত তেওঁলোকে প্ৰকল্পটোৰ ডমেইনৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰিছিল। এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে এই উদ্যোগে আগবঢ়োৱা কেইবাটাও সুবিধাৰ বিষয়েও তেওঁলোকক অৱগত কৰা হৈছিল।

ইয়াৰ দ্বাৰা চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে মহাকাশ বিজ্ঞানৰ বিষয়ে জানিবলৈ এক কল্পনাতীত সুযোগ লাভ কৰিব আৰু সেই ক্ষেত্ৰত ভৱিষ্যতৰ কথা বিবেচনা কৰাৰ স্থান লাভ কৰিব বুলি কোৱা হৈছে।

Leave A Reply