Breaking

কাকপথাৰত শৈক্ষিক বিপ্লৱৰ সূচনা : পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱা চৰকাৰী আদৰ্শ মহাবিদ্যালয়ত আদৰণি অনুষ্ঠান

0 2,011

উজনি অসমৰ একেবাৰে পূব প্ৰান্তৰ এসময়ৰ সন্ত্ৰাসজৰ্জৰ অঞ্চল কাকপথাৰত এতিয়া নতুনকৈ সূচনা হৈছে শৈক্ষিক বিপ্লৱৰ । অঞ্চলটোৰ বহু প্ৰত্যাশিত এখন উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰতিষ্ঠান নৱনিৰ্মিত পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱা চৰকাৰী আদৰ্শ মহাবিদ্যালয়ৰ সভা কক্ষত আজি এক আদৰণি অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হৈ যায় । মহাবিদ্যালয়খনৰ অধ্যক্ষ ডঃ থানুৰাম মজিন্দাৰৰ সঞ্চলনাত অনুষ্ঠিত আদৰণি অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে তিনিচুকীয়া জিলাৰ অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত (শিক্ষা) গীতালি দুৱৰা, তিনিচুকীয়া জিলা পৰিষদৰ সভাপতি তথা পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱা চৰকাৰী আদৰ্শ মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰস্তুতি সমিতিৰ সভাপতি ললিত মৰাণ, ডুমডুমা মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন  অধ্যাপক গিৰিশ কোঁৱৰ ।

নিজৰ বক্তব্যৰ মাজেৰে অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত (শিক্ষা) গীতালি দুৱৰাই নৱনিযুক্ত শিক্ষক আৰু ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক উমৈহতীয়া যত্নৰ মাজেৰে শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত পিছপৰা অঞ্চলটোক জ্ঞানৰ পোহৰেৰে আলোকিত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। কাকপথাৰ অঞ্চলত এখন উচ্চ শিক্ষাৰ অনুষ্ঠানৰ গুৰুত্ব আৰু মহাবিদ্যালয় প্ৰতিষ্ঠাৰ আঁৰত থকা স্থানীয় দল সংগঠন, প্ৰশাসন আৰু ৰাইজৰ সহযোগিতাৰ বিষয়ে তিনিচুকীয়া জিলা পৰিষদৰ সভাপতি তথা পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱা চৰকাৰী আদৰ্শ মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰস্তুতি সমিতিৰ সভাপতি ললিত মৰানে বিষদভাৱে অৱগত কৰে। নৱ নিযুক্ত অধ্যাপকসকলক উদ্দেশ্যি  গিৰিশ কোঁৱৰে মানৱ সম্পদ গঢ় দিয়াই শিক্ষকৰ আটাইতকৈ পবিত্ৰ কৰ্ম বুলি উল্লেখ কৰে । অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলক মহাবিদ্যালয়ৰ তৰফৰ পৰা একোখন মৰাণ জনগোষ্ঠীয় গামোচাৰে আদৰণি জনোৱা হয় ।  শতাধিক ছাত্ৰ ছাত্ৰীয়ে ইতিমধ্যে নামভৰ্তি কৰা মহাবিদ্যালয়খনত সদ্য নিযুক্তপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক- অধ্যাপিকাসকলক আদৰণি জনোৱাৰ লগতে এক চিনাকি পৰ্ব অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত  হৈ যায়। অনুষ্ঠান সামৰণি পৰা লগে লগে তিনিচুকীয়া জিলাৰ অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত (শিক্ষা) গীতালি দুৱৰাই বন্তি প্ৰজ্বলন আৰু তিনিচুকীয়া জিলা পৰিষদৰ সভাপতি তথা পদ্মনাথ গোহাঞি বৰুৱা চৰকাৰী আদৰ্শ মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰস্তুতি সমিতিৰ সভাপতি ললিত মৰাণে মহাবিদ্যালয়ৰ কেণ্টিন উদ্বোধন কৰে ।