Breaking

ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা বিষয়াসকলে ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰত অংশীদাৰিত্বৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে।

0 2,010

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ মুখপাত্ৰ লেফটেনেণ্ট কৰ্ণেল এণ্টন চেমেলৰোথৰ মতে, ভাৰত-আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মুখ্য কৌশলগত প্ৰতিৰক্ষা সমন্বয় পেনেলে দুয়োখন দেশৰ মাজত নিৰাপত্তা সম্পৰ্ক সম্প্ৰসাৰিত হোৱাৰ লগে লগে সমমনস্ক অংশীদাৰসকলৰ সৈতে ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত সহযোগিতা বৃদ্ধিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছে।
ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা সচিব অজয় কুমাৰে বৃহস্পতিবাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা নীতিৰ আণ্ডাৰ চেক্ৰেটেৰী কলিন কাহালৰ সহ-সভাপতিত্বত অনুষ্ঠিত এক স্বতন্ত্ৰ মুক্ত ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চল বজাই ৰখাৰ বাবে সমমনস্ক অংশীদাৰসকলৰ সৈতে সহযোগিতা বৃদ্ধিৰ সুযোগসম্পৰ্কে আলোচনা কৰে।অৱশ্যে, ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, জাপান অষ্ট্ৰেলিয়াৰ কোৱাড নেতাৰ গোটে এতিয়ালৈকে ইয়াৰ সহযোগিতাৰ বাবে এক প্ৰতিৰক্ষা চুক্তি উপাদান প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে, মুখ্যতঃ নতুন দিল্লীৰ সতৰ্কতাৰ বাবে।কোৱাড সদস্যসকলৰ একমাত্ৰ যুটীয়া পদক্ষেপ হৈছে বাৰ্ষিক মালাবাৰ নৌ-অনুশীলন, যি যোৱা বছৰ অষ্ট্ৰেলিয়াক পুনৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল। শেহতীয়া অনুশীলনটো আগষ্টত হৈছিল।(ডিপিজি) আলোচনাই দ্বিপাক্ষিক অগ্ৰাধিকাৰৰ এক উচ্চাভিলাষী সংহতি আগবঢ়াইছে, যাৰ ভিতৰত আছে তথ্য আদান-প্ৰদান, উচ্চ স্তৰৰ সামুদ্ৰিক সহযোগিতা, লজিষ্টিক প্ৰতিৰক্ষা বাণিজ্য, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, ভাৰতৰ মাজত সমৃদ্ধপ্ৰতিৰক্ষা সম্পৰ্ক প্ৰতিফলিত কৰা, চেমেলৰোথে গোটটোৰ ষোড়শ বৈঠকৰ ৱাশ্বিংটনত প্ৰকাশ কৰা এক পঢ়া-শুনাত কয়।নেতাসকলে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভাৰতীয় বাহিনীৰ মাজত যৌথ সহযোগিতা আন্তঃকাৰ্যকলাপ অধিক নিৰৱচ্ছিন্নভাৱে কাম কৰাৰ বাবে তেওঁলোকৰ প্ৰতিশ্ৰুতি শক্তিশালী কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে মহাকাশ চাইবাৰৰ দৰে নতুন প্ৰতিৰক্ষা ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা শক্তিশালী কৰা।অঞ্চলটোত চীনৰ আক্ৰমণাত্মক স্থিতিৰ বাবে তেওঁলোক ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে দুয়োখন দেশৰ মাজত হোৱা উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠকৰ শেহতীয়া বৈঠক আছিল প্ৰতিৰক্ষা বিষয়াসকলৰ বৈঠক।আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ উপ বৈদেশিক মন্ত্ৰী ৱেণ্ডি শ্বেৰমেনে বুধবাৰে নতুন দিল্লীত ভাৰতৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ বৈদেশিক সচিব হৰ্ষ বৰ্ধন শ্ৰীংলাক সাক্ষাৎ কৰে, য’ত আলোচনাৰ বাবে বৰ্ধিত নিৰাপত্তা সম্পৰ্ক অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।হোৱাইট হাউছৰ মতে, যোৱা মাহত ৱাশ্বিংটনত প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক সাক্ষাৎ কৰে, যিয়ে ভাৰতৰ মাজত প্ৰতিৰক্ষা সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰি এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰতিৰক্ষা অংশীদাৰ হিচাপে ভাৰতৰ প্ৰতি আমেৰিকাৰ অটল প্ৰতিশ্ৰুতিপুনৰ ব্যক্ত কৰে।ডিপিজি বৈঠকত আলোচনা কৰা দুটা ক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত আছে আঞ্চলিক অংশীদাৰসকলৰ সৈতে প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতা বিতৰণ।ইয়াৰ পিছত েকোৱাড সন্মিলন অনুষ্ঠিত হয়, যিটো মোডী বিডেনে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী স্কট মৰিচন ইয়োশিহিদে চুগা, তেতিয়াজাপানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সৈতে আয়োজন কৰিছিল।ইয়াৰ পূৰ্বে ছেপ্টেম্বৰমাহত ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মচাৰী প্ৰধান জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা সচিব লয়ড অষ্টিনক সাক্ষাৎ কৰি দুয়োখন দেশৰ সৈন্যবাহিনীক একেলগে কাম কৰিবলৈ সক্ষম কৰাৰ বাবে আঞ্চলিক অংশীদাৰসকলৰ সৈতে বহুপাক্ষিক সহযোগিতা বৃদ্ধিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে।মোডীৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙক সাক্ষাৎ কৰাৰ সময়ত অষ্টিন ভাৰত ভ্ৰমণ কৰা প্ৰথম কেবিনেট পৰ্যায়ৰ বিষয়া আছিল।চেমেলৰোথে কৈছিল যে ডিপিজি বৈঠকখনে এই বছৰৰ শেষৰ ফালে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ সচিব এণ্টনি ব্লিঙ্কেন প্ৰতিৰক্ষা সচিব অষ্টিনৰ সৈতে জয়শংকৰ সিঙৰ ২ প্লাছ ২ আলোচনাৰ আধাৰশিলাস্থাপন কৰিছিল।ইণ্ডো-পেচিফিকত চীনৰ আক্ৰমণাত্মক কাৰ্যকলাপৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰক্ষা শক্তিশালী কৰিবলৈ, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য অষ্ট্ৰেলিয়াই যোৱা মাহত ইউকেৰ সৈতে ওকাছ নামৰ এক নিৰাপত্তা চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল।