Breaking

কৰোণাৰ গ্ৰাসত হেৰাই যাব নেকি যাত্ৰিক নাট্যদল সমূহ ?

0 1,115

✍ ভুপেশ খাটনিয়াৰ

সমগ্ৰ বিশ্বতে আতংকৰ সৃষ্টি কৰা মহামাৰী ক’ৰোনাই এতিয়া চকুৰ টোপনি হৰিছে এচাম থলুৱা শিল্পীৰ। যেন অমানিশা নামি আহিছে তেওঁলোকৰ জীৱনলৈ। বিশেষকৈ লকডাউনৰ বাবে যথেষ্ট পৰিমাণে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে অসমৰ শিল্পী কলাকুশলী, বাদ্যযন্ত্ৰী সকল। নামী দামী শিল্পীসকলক বাদ দি যদি আমি সাধাৰণ শিল্পীসকলৰ কথা চিন্তা কৰি চাও সঁচাকৈ দুখজনক। অসমৰ স্বাভিমান ভ্ৰাম্যমাণ থিয়েটাৰ কথা চৰকাৰে কিছু পৰিমাণে হ’লেও চিন্তা কৰাৰ দৃষ্টিগোচৰ হৈছে যদিও অসমৰ অপেচাদাৰী যাত্ৰিক নাট্যদলসমূহৰ কথা যেন কোনেও চিন্তা কৰা নাই। অৱহেলিত হৈ আছে কিয় এই এমেচাৰ নাট্যদলসমূহ। য’ত নাই লাখটকীয়া শিল্পী, য’ত নাই গ্লেমাৰ, যাৰ পিছত দৌৰি নুফুৰে সাংবাদিকৰ কেমেৰা। তথাপি কিন্তু নাটকৰ মানদণ্ড ঐতিহ্য পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰি ভোক নিবাৰণৰ বাবে দিনে-নিশাই কষ্ট কৰিছে এচাম থলুৱা শিল্পীয়ে। কিয় অৱহেলিত হয় সেইসকল শিল্পী, কিয় তেওঁলোকক কোনো আঁচনিয়ে ধুকি নাপায়, লকডাউনৰ এই দীঘলীয়া সময়ছোৱাত যদি সকলো সামাজিক সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান বন্ধ হয় তেনেহ’লে কেনেকৈ চলিব সেই শিল্পীসকলৰ পৰিয়াল সেয়াও জানো চিন্তনীয় বিষয় নহয়, নে তেওঁলোকে বাতৰিৰ শিৰোনাম দখল নকৰে বাবে গুৰুত্বহীন। নামী দামী শিল্পী সকলক উপৰিও অপেচাদাৰী নাট্যদলসমূহৰ মঞ্চ কঁপোৱা তেওঁলোকো শিল্পী তেওঁলোকৰো পৰিয়াল আছে গতিকে মোৰ চৰকাৰলৈ অনুৰোধ অপেচাদাৰী যাত্ৰিক নাট্যদল সমূহৰ কথা এবাৰ চিন্তা কৰক। অসমত থকা শতাধিক ঐতিহ্যমণ্ডিত অপেচাদাৰী নাট্যদল সমূহেও শ শ পৰিয়ালৰ পেটৰ ভাত মুঠি যোগাৰ কৰি দি আহিছে। অতি নিম্নতম পৰিমাণৰ মজুৰি লৈ অসমৰ সংস্কৃতি পথাৰখন চহকী কৰাৰ স্বাৰ্থত এই অপেচাদাৰী নাট্যদল সমূহে নাটক কৰি দৰ্শকৰ মাজত আলোড়ন সৃষ্টি কৰি আহিছে গতিকে চৰকাৰলৈ অনুৰোধ এই থলুৱা শিল্পী কলাকুশলী সকলক জীয়াই ৰাখক আৰু এই দুৰ্যোগৰ সময়ত তেওঁলোকক সহায় কৰি অনাগত দিনত নাটক কৰাৰ বাবে তেওঁলোকক উৎসাহ প্ৰদান কৰক।