ক’ৰোনাৰ বাবেই প্ৰথমবাৰলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসৰ ভাৰ্চুৱেল অনুষ্ঠান : পুৰস্কাৰ প্ৰাপ্তৰ সম্পূৰ্ণ তালিকা

0 1,310

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : ক’ৰোনাৰ বাবেই প্ৰথমবাৰলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসত ভাৰ্চুৱেল অনুষ্ঠানৰ যোগেদি সন্মানিত কৰা হ’ল ভাৰতীয় ক্ৰীড়াবিদক৷ এই মহামাৰীত খেলুৱৈসকলৰ আত্মবিশ্বাস ভাঙি নপৰে তাত বিশ্বাস ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দৰ ৷ বৰং সংক্ৰমণৰ পাচত জগত সভাত নিজকে স্বমহিমাৰে প্ৰতিষ্ঠা কৰিব বুলি আশা কৰিছে ৷ উল্লেখ্য যে পূৰ্বতে ঘোষিত হৈছিল ৰাজীৱ গান্ধী খেলৰত্ন, অৰ্জুন, দ্রোণাচার্যসহ সকলো পুৰস্কাৰ প্ৰাপকৰ তালিকা ৷ শনিবাৰে ভাৰ্চুৱেল অনুষ্ঠানত দেশক গৌৰাৱাম্বিত কৰা ক্ৰীড়াবিদক সন্মানিত কৰে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ৷ উল্লেখ্য যে ক’ৰোনাৰ বাবে অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকিব নোৱাৰিলে মল্লযোদ্ধা ভিনেশ ফোগাটসহ তিনিজান ক্ৰীড়াবিদ ৷ মণিকা বাত্ৰা, দ্যুতি চান্দক পুৰস্কৃত কৰাৰ পাচত দেশৰ সকলো ক্ৰীড়া তাৰকাক ধন্যবাদ জনাই ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ৷ আত্মবিশ্বাসেৰে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে কয়, ক’ভিড-১৯ৰ বাবে খেল বিশ্বত বৃহৎ প্ৰভাৱ পৰিছে ৷ অলিম্পিক পিছুৱাই গৈছে ৷ তথাপি আমাৰ বিশ্বাস এই মহামাৰীয়ে ক্ৰীড়াবিদৰ ছন্দ কাঢ়ি নিব নোৱাৰে ৷ খেলে দেশৰ অগ্ৰগতি ঘটাব ৷ ফিটনেছ থাকিলে পাৰফৰ্মমেন্স, সকলো দিশত উন্নতি হয় ৷ আশা কৰো ২০২৮ চনৰ অলিম্পিকত সকলোৱে দেশৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠতা উজাৰি দিব ৷ তাতেই আমি বিশ্বৰ শ্ৰেষ্ঠ ১০ পদক জয়ী দেশৰ অন্যতম হ’ব পাৰিম ৷ ইপিনে খেলৰত্নৰে সন্মানিত হোৱাৰ পাচত টুইট কৰি উল্লাস প্ৰকাশ কৰে ৰোহিত শৰ্মাই ৷ তেওঁ জনায়, দেশৰ হৈ খেলিবলৈ পোৱাত তেওঁ গৰ্বিত ৷ এই সন্মানে আগন্তুক দিনত খেলাত অনুপ্ৰেৰণা যোগাব ৷ আনহাতে পুৰস্কাৰপ্ৰাপক সকলক টুইট কৰি শুভেচ্ছা জনায় মাষ্টাৰ ব্লাষ্টাৰ শচীন তেণ্ডুলকাৰে ৷ মেজৰ ধ্যানচান্দৰ জন্ম বাৰ্ষিকী উপলক্ষে প্ৰতিবছৰে ২৯ আগষ্ট দিনটোত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় ৷ এই দিনটোক কিংবদন্তি খেলুৱৈজনক স্মৰণ কৰি তেওঁক শ্ৰদ্ধা জনাই কেইটামান টুইট কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ৷ ভাৰতীয় ক্ৰীড়াত তেওঁৰ অৱদানৰ কথা উল্লেখ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে৷ আনহাতে ধ্যানচান্দক ভাৰতৰত্নৰে বিভূষিত কৰিবলৈ দাবী কৰে প্ৰাক্তন অপেনাৰ বীৰেন্দ্ৰ সেৱাগে ৷ উল্লেখ্য যে এইবাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসৰ পুৰস্কাৰ প্ৰদান অনুষ্ঠানত ৬৫ গৰাকী ক্ৰীড়াবিদ উপস্থিত থাকে৷ ক’ৰোনাৰ বাবে আয়োজিত ভাৰ্চুৱেল অনুষ্ঠান দেশৰ কেইবা ঠাইত উপস্থিত থাকে ৷ ফলত এইবাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনৰ দৰবাৰ হলৰ ৰঙা দলিচাত খেলুৱৈসকল উপস্থিত থাকিবলৈ নাপালে ৷ মন কৰিব লগা যে এইবাৰ ভাৰতীয় ক্ৰীড়া প্ৰাধিকৰণে ৭৬ গৰাকী ক্ৰীড়াবিদক বিভিন্ন পুৰস্কাৰৰ বাবে বাছনি কৰিছিল ৷ এই পুৰস্কাৰ বিতৰণ অনুষ্ঠানটো বেংগালুৰু, পুনে, শনিপাত, চণ্ডীগড়, কলকাতা, লক্ষ্ণৌ, দিল্লী, মুম্বাই, ভূপাল, হায়দৰাবাদ আৰু ইটানগৰত আয়োজন কৰা হয়৷ দুৰদৰ্শনৰ কেমেৰা ক্ৰুৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠানটো সম্পন্ন কৰা হয় ৷

এইবাৰ পুৰস্কাৰ প্ৰাপকসকল হ’ল-

ধ্যানচান্দ বঁটা : এথলেটিকছত ক্ৰমে কুলদিপ সিং ভুল্লাৰ, জিনচী ফিলিপছ, বেডমিণ্টনত ক্ৰমে প্ৰদীপ শ্ৰীকৃষ্ণ গান্ধে, ট্ৰুপটি মুৰগুনডে, বক্সিঙত ক্ৰমে এন উষা, লখা সিং, ফুটবলত সুখবিন্দৰ সিং ছান্দো, হকীত অজিত সিং, কাবাদিত মনপ্ৰিত সিং, পেৰা এথলেটিকছত জে ৰঞ্জিত কুমাৰ, পেকা বেডমিণ্টনত সত্যপ্ৰকাশ তিৱাৰী, ৰয়িঙত মনজিৎ সিং, সাঁতোৰত প্ৰয়াত শ্ৰী শচীন নাগ, টেনিছত নন্দন পি বল, মল্লযুদ্ধত নেত্ৰপল হুদা ৷

অৰ্জুন বঁটা : আৰ্চাৰিত অতনু দাস, এথলেটিকছত দ্যুতি চান্দ, বেডমিণ্টনত ক্ৰমে সৎয়ুক ছাইৰাজ ৰনকিৰেড্ডী, চিৰাগ চন্দ্ৰশেখৰ ছেথি, বাস্কেটবলত ভিনেশ ভৃগুবংশী, বক্সিঙত ক্ৰমে ছুবেদাৰ মণীশ কৌশিক, লাভলীনা বৰগোঁহাই, ক্ৰিকেটত ইশান্ত শৰ্মা, ইকুইষ্ট্ৰিনত শ্বাৱন্ত অজয় অনন্ত, ফুটবলত সন্দেশ যিনগাম, হকীত ক্ৰমে আকাশদীপ সিং, দীপিকা, কাবাদীত দিপক, খো খোত খালে ছাৰিকা ছুধাকৰ, ৰয়িঙত দত্ত বদন ভূকানাল, শ্বুটিঙত ক্ৰমে মানু ভাকৰ, সৌৰভ চৌধুৰী, টেবুল টেনিছত মাধুৰীকা সুহাছ পাটকাৰ, টেনিছত দিভিজ শ্বাৰান, উইণ্টাৰ স্প’ৰ্টছত শিৱ খেছহাভান, মল্লযুদ্ধত ক্ৰমে দিব্যা কেকৰান, ৰাহুল আৱাৰে, পেৰা ছুইমিঙত সুয়াশ নাৰায়ণ যাদৱ, এথলেটিকছত ছনদীপ পাৰা, পেৰা শ্বুটিঙত মণীশ নাৰৱাল ৷

ধ্যানচান্দ বঁটা (নিয়মীয়া শাখা) : হকীত জুদে ফেলিক্স ছীবাষ্টাইন, মাল্লাখাম্বত যোগেশ মালভিয়া, শ্বুটিঙত যশপাল ৰানা, পেৰা বেডমিণ্টনত গৌৰৱ খান্না ৷

ধ্যানচান্দ বঁটা (জীৱনজোৰা শাখা) : আৰ্চাৰীত ধৰ্মেন্দ্ৰ তিৱাৰী, এথলেটিকছত পুৰুষোত্তম ৰায়, বক্সিঙত শিৱ সিং, হকীত ৰমেশ পাঠানিয়া, কাবাদীত কৃষাণ কুমাৰ হুদা, পেৰা ভাৰ উত্তোলনত বিজয় বালচন্দ্ৰ মুনিশ্বৰ, টেনিছত নৰেশ কুমাৰ, মল্লযুদ্ধত প্ৰকাশ দাহিয়া ৷

ৰাজীৱ গান্ধী খেলৰত্ন : ক্ৰিকেটত ৰোহিত শৰ্মা, পেৰা এথলেটিকছত মাৰিয়াপ্পান টি, টেবুল টেনিছত মণিকা বাট্ৰা, মল্লযুদ্ধত ভিনেশ আৰু হকীত ৰাণী ৷