কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান জলমগ্ন । জীৱকূলক ৰক্ষাৰ বাবে সষ্টম কৰ্তৃপক্ষ ।

0 1,218

কলিয়াবৰ : জলমগ্ন বিশ্ব ঐতিহ‍্যক্ষেত্ৰ কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান। ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বাঢ়নী পানী আৰু নেৰানেপেৰা বৰষুণৰ ফলত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যানখনত এতিয়া নব্বৈ শতাংশ জলমগ্ন। কালি বতৰ ফৰকাল হোৱাৰ বাবে জলস্তৰ কমিছে যদিও,  কাজিৰঙাৰ জীৱকূলৰ বিপদ এতিয়াই কমা নাই। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যানখনৰ মাজত থকা উচ্চ ভূমিৰ লগতে কাষৰীয়া কাৰ্বি-আংলঙৰ পাহাৰলৈ গতি কৰিছে পহু,  হাতীকে ধৰি অনান‍্য জীৱ-জন্তু। অৱশ‍্যে কাজিৰঙাৰ পৰা গঁড় ৰাষ্ট্ৰীয় পথ পাৰ হৈ কাৰ্বি-পাহাৰলৈ যোৱা নাই বুলি ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যানৰ কৰ্তৃপক্ষই জনাইছে। বানৰ কঠিন সময়ছোৱাত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যানৰ জীৱ-কূলক সুৰক্ষা দিবলৈ সষ্টম ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান কৰ্তৃপক্ষ। কৰ্তৃপক্ষক সহায়ৰ বাবে সাজু বন বিভাগ,  বোকাখাট আৰু কলিয়াবৰ মহকুমা প্ৰশাসন,  আৰক্ষী প্ৰশাসন, গাঁওৰক্ষী বাহিনী,  ইক ডেভেলপমেণ্ট কমিটী  স্বেচ্ছসেৱী সংস্থা তথা উদ‍্যানখনৰ দাঁতি-কাষৰীয়া বাসিন্দা। উদ‍্যানৰ বিষয়া-কৰ্মচাৰী,  বনৰক্ষীসকলে বানৰ সময়ছোৱাত দিনে-নিশাই কৰ্তব‍্যত নিয়োজিত হৈ আছে যাতে জীৱ-জন্তুৰ হানি-বিঘিনী নহয়। ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় পথত যান-বাহনৰ গতি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ইতিমধ‍্যে দিন-ৰাতি সমানে “টাইম কাৰ্ড”ৰ ব‍্যৱহাৰ কৰিছে। তদুপৰি,  মেছিন নাও,  হাত নাঁৱৰ জৰিয়তে বনৰক্ষীয়ে দিনে-নিশাই কাজিৰঙাৰ অন্তৰ্ভাগত তহল দি জীৱকূল ৰক্ষাৰ বাবে তৎপৰ হৈ আছে। কোনো কাৰণতে যাতে গঁড় চিকাৰীয়ে বানৰ সুবিধা ল’ব নোৱাৰে তাৰ বাবেও সষ্টম কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান কৰ্তৃপক্ষ। তাৰ মাজতে বানৰ কৱলত দুৰ্ভাগ‍্যজনকভাৱে এটা গঁড় আৰু চৈধ‍্যটা সুগৰী পহুৰ মৃত‍্যু হৈছে।