Breaking

সামাজিক দূৰত্ব আমাৰ সংকল্প হওক

0 12
  • ভুপেশ খাটনিয়াৰ

সমগ্ৰ বিশ্ববাসীক আতংকিত কৰা এটা অতি ক্ষুদ্ৰতম ভাইৰাছৰ COVI-19 বিৰুদ্ধে সমগ্ৰ বিশ্বৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত উন্নত বহুত শক্তিশালী দেশ কেইখমানেও আজি কিছু ক্ষেত্ৰত হাৰ মানিব লগা পৰিস্থিতিৰ উদ্ভৱ হৈছে যদিও কিন্তু এই যুঁজত দিনে নিশাই দৃঢ় মনোবল অটুট ৰাখি শক্তিশালী ভাবে যুঁজ দি আছে আৰু এদিন নহয় এদিন যে এই COVID-19 পৰাভূত কৰিব পাৰিব সেইটো নিশ্চিত ।আমি যদি  সমগ্ৰ পৃথিৱীৰ প্ৰেক্ষাপতৰ অন্যতম কিছুমান ঘটনা প্ৰবাহ বা কিছুমান হৈ যোৱা শক্তিশালী মহামাৰী বেমাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য  কৰো তেন্তে দেখিম যে সকলোবোৰৰ ক্ষেত্ৰত কিন্তু মানৱতাৰে জয় হৈছে ৷ ঠিক তেনেদৰে ক’ৰণা সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত কিন্তু অলপ পলমকৈ হলেও মানৱতাৰ জয় হবই সেইটো নিশ্চিত।আমাৰ দেশৰ লগতে  সমগ্ৰ পৃথিৱীৰ বৈজ্ঞানিক পণ্ডিত আৰু ঔষধ নিৰ্মাণ কৰা বিজ্ঞানাগাৰ বিলাকত নিজৰ জীৱনকো তুচ্য জ্ঞান কৰি সমগ্ৰ মানৱ জাতিৰ বাবে  বৈজ্ঞানিক পণ্ডিত সকলে দিনে নিশাই যি অহোপুৰুষাৰ্থ  আৰু সাহসী প্ৰচেষ্টা অব্যাহত ৰাখি আছে তাত যে ক’ৰণা সংক্ৰমণ ক্ষেত্ৰত মানৱ জাতি এদিন জয় হব সেইটো সঁচা কথা । অসমত যদিও সংক্ৰমনৰ সংখ্যা এতিয়ালৈকে বেছি ভয়াবহ হোৱা নাই তথাপিও কিন্তু ৭৭৪ জন মানুহৰ গাত এই বেমাৰৰ লক্ষণ পোৱা গৈছে আৰু চৰকাৰৰ সহযোগ লগতে চিকিৎসা কৰ্মী সকলৰ ঐক্যবদ্ধ সাহসী সুন্দৰ প্ৰচেষ্ঠাত ইতিমধ্যে ৬২ জন ৰোগী আৰোগ্য হৈও উঠিছে ৷ মাত্ৰ আমি সকলোৱে আতংকিত নহৈ চৰকাৰে বান্ধি দিয়া নিয়ম সমূহ যদি ভালদৰে মানি চলো তেতিয়া হলে অধিক সংক্ৰমণৰ পৰা নিজক নিজে ৰক্ষা কৰাৰ লগতে সমগ্ৰ মানৱ জাতিক ৰক্ষা কৰি উদ্ধাৰ কৰাটো সহজ হৈ পৰিব। আমাৰ দেশৰ বীৰ সৈনিক সকলে যেনেকে দেশ ৰক্ষা কৰা আৰু আমাক সুৰক্ষিত কৰাৰ স্বাৰ্থত শত্ৰু পক্ষৰ পৰা নিজকে নিজে ৰক্ষা কৰি সমগ্ৰ দেশ বাসীক উদ্ধাৰৰ বাবে নিজৰ জীৱনকো তুৎচ্য জ্ঞান কৰি সাৱধানে সুৰক্ষিত আৰু দৃঢ় মনোবল অটুট ৰাখি নিয়োজিত হৈ কাম কৰি আছে ঠিক তেনেদৰে আমি সকলোৱে সুস্থ আৰু শীতল মস্তিষ্কৰে ক’ৰণা COVID-19 ৰ বিৰুদ্ধে ঐক্যবদ্ধ ভাবে যুঁজিবলৈ নিজকে নিজে প্ৰস্তুত কৰি তুলিব লাগিব। বহুদিন যদি লক ডাউন হৈ থাকিব হলে ক’ৰণাতকৈও অধিক ভায়াবহ ভাবে মানুহ কৰ্ম বিমুখ হৈ অনাহাৰে থাকি মৃত্যু মাতি আনিব লগা পৰিস্থিতি উদ্ভৱ হব ৷ সেয়ে আমি  ভেকচিন উদ্ভৱ নোহোৱালৈকে সকলোৱে সংকল্প বদ্ধ হব লাগিব যে আমি সামাজিক দুৰত্ব মানি মুখত মাস্ক পৰিধান কৰি পৰিস্কাৰ হৈ সাৱধানে কামো কৰিব লাগিব আৰু COVID-19 বিৰুদ্ধে যুঁজ ও অব্যাহত ৰাখিব লাগিব। শেষত সকলোকে অনুৰোধ জনাইছোঁ  বিশেষ জৰুৰী কাম নাথাকিলে আনাহকত ঘৰৰ পৰা বাহিৰলৈ নাহক ঘৰত থাকক সুৰক্ষিত হৈ থাকক আৰু চৰকাৰলৈ অনুৰোধ ৰাখিছো সকলো পক্ষকে যেনেকে পাৰে সহায় কৰক আৰু আমি অসমৰ জাতীয় জীৱনৰ সকলো শ্ৰেণীৰ মানুহৰ এজন সৈনীক হিচাপে আমি মানবতাৰ পৰিচয় দিব লাগিব | আমাৰ মানবতাৰ জয়গান দীৰ্ঘম্যাদি আচনি হব লাগে | সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ মানুহে হাতে হাত ধৰি আমাৰ এই মহামাৰী জীবন যুদ্ধ খনত জয় হব লাগিব | আমি কেতিয়াও পাহৰিব নালাগিব সামাজিক দুৰত্ব বজাই ৰখাৰ কথা, হাত দুখন পৰিস্কাৰ পৰিছন্নতাৰে ৰাখিব লাগিব, মাস্ক আমাৰ আমাৰ নিত্যব্যবহাৰিত হোৱাৰ পোচাক হওক | তেতিয়াহে আমি জীবন যুদ্ধত জিকিব পাৰিম |

লেখকৰ ফোন নং- ৯৭০৬১৪৫০৯৯