Breaking

আঘোণত পকা ধানৰ মাজে মাজে সৰু সৰু আলিৰ ওপৰেৰে লেছেৰী বুটলাৰ স্মৃতি…

0 81

আঘোণত পকা ধানৰ মাজে মাজে সৰু সৰু আলিৰ ওপৰেৰে লেছেৰী বুটলাৰ স্মৃতি-

‘গাঁও’ শব্দটোৰ আকৰ্ষণে আমাৰ প্ৰত্যেকৰ ভিতৰত গভীৰভাৱে অনুৰণন ঘটাই থাকে,নদী, পথাৰ, গছ-গছনি আৰু জীৱনৰ কালজয়ী ছন্দৰে গঠিত নষ্টালজিয়াৰ অমৃত সৌধ বৈ যায়—গৰু চৰোৱা, দাৱনীয়ে ধান ৰোৱা, ধান কটা এইবোৰ। এই গাঁৱলীয়া আশ্ৰয়স্থলত স্মৃতিবোৰ জাগ্ৰত হয়, প্ৰাঞ্জল আৰু লালন-পালন কৰা হয়, বতাহত প্ৰাণ উশাহ লয়।গ্ৰাম্য অনুভৱে ইংগিত দিয়ে এক অবৰ্ণনীয় ৰোমাঞ্চ, লৌকিকতাক অতিক্ৰম কৰা এক মোহ। চহৰ জীৱনৰ যান্ত্ৰিক জীৱন আৰু অতীতৰ গাঁৱৰ চুম্বকীয় টানৰ মাজত বিচ্ছিন্ন হৈ মই প্ৰায়ে নিজকে গভীৰ চিন্তা-চৰ্চাৰ মাজত আবদ্ধ হৈ থকা দেখা পাওঁ।মোৰ বিবেকৰ ভিতৰৰ সংগ্ৰামখনে ফুচফুচাই কয় নতুন অস্তিত্বৰ প্ৰলোভন, গ্ৰাম্য বিশুদ্ধতাৰ সৰলতাত নিমগ্ন, য’ত মৰম শ্ৰদ্ধাৰ কোমল অনুভৱৰ সোঁত বৈ থাকে।

চকুৰে দেখা পোৱালৈকে পকা ধানৰ সোণালী পথাৰবোৰ বিস্তৃত হৈ থকা গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বুকুত দোল খাই থকা শস্যৰ মাজৰ সৰু সৰু আলিবাটবোৰত স্মৃতিৰ অনুভৱ এটা উন্মোচিত হয়। সেই নিস্তব্ধ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যবোৰতে আমি বাই -ভনী,ভাই ককাই আৰু শিক্ষক দেউতাৰ লগত পথাৰলৈ যোৱা সৰল গাৱঁলীয়া জীৱনৰ কৈশোৰত অথচ গভীৰ মুহূৰ্তবোৰত অৰ্থাৎ কঠিয়া তোলা আৰু লেছেৰী বুটলা সুন্দৰ মুহুৰ্ত বোৰ সোঁৱৰণীত সোণ হৈ জিলিকি উঠে।

সূৰ্য্যই আকাশখন কমলা আৰু গোলাপী ৰঙৰ ৰংৰে ৰং কৰাৰ লগে লগে দেউতা আৰু মই ৰসাল সেউজীয়া বিস্তৃতিবোৰৰ মাজলৈ সাহস কৰিছিলোঁ, আমাৰ হাত দুখনে আমাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা সতেজ, কুটিল পাতবোৰ ছিঙিবলৈ আগ্ৰহী আছিলোঁ। সংকীৰ্ণ আৰু আঁকোৰগোজ আলিবাটবোৰ হৈ পৰিল আমাৰ প্ৰকৃতিৰ দান-বৰঙণিৰ পথ, ধান গছৰ সাগৰৰ মাজেৰে বৈ গৈ অতীতৰ ঋতুৰ কাহিনী ফুচফুচাই কোৱা।

মৃদু বতাহৰ লগত মিলি দোল খাই থকা ধানৰ ছন্দময় হুলস্থুলে আমাৰ যাত্ৰাৰ লগত সংগতি ৰাখি এক সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিলে। প্ৰতিটো খোজেই আছিল মাটিৰ সৈতে এক সংযোগ, প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি পুনৰাবৃত্তি হৈ অহা বৃদ্ধি আৰু চপোৱাৰ চক্ৰবোৰৰ সোঁৱৰণী। সেই মুহূৰ্তবোৰত পৃথিৱীখন যেন লেহেমীয়া হৈ পৰিছিল, যাৰ ফলত আমি গ্ৰাম্য জীৱনৰ শান্তিৰ সোৱাদ ল’ব পাৰিছিলো। ধানৰ নিস্তব্ধ সুৰৰ বিপৰীতে এক স্পন্দনশীল সোণালী ধানৰ পথাৰবোৰে আমাক যুগ যুগ ধৰি চলি অহা খেতিৰ নৃত্যত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছিল। মাটিৰ দাগ পৰা হাত আৰু প্ৰশংসাৰে ভৰা হৃদয় লৈ আমি সুক্ষ্মভাৱে সেউজীয়া পকা ধানবোৰ ছিঙিলোঁ, তাৰ পাতবোৰ ৰাতিপুৱাৰ নিয়ৰৰ টোপালবোৰেৰে জিলিকি উঠিল। মাটিৰ গোন্ধটো মনৰ সতেজতাৰ লগত মিলি গৈছিল, আমাৰ স্মৃতিত ৰৈ থকা এক সংবেদনশীল অভিজ্ঞতাৰ সৃষ্টি কৰিছিল।খেতি চপোৱাৰ শাৰীৰিক ক্ৰিয়াৰ বাহিৰেও এই ভ্ৰমণবোৰ পিতৃ-সন্তানৰ মাজত বন্ধনৰ এক অনুষ্ঠানত পৰিণত হৈছিল। কথোপকথনবোৰ মেৰুকৰণ কৰা আলিবোৰৰ দৰে বৈ গৈছিল, পৰিৱৰ্তিত ঋতুৰ দৰে বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ বিষয়বোৰ স্পৰ্শ কৰিছিল। জীৱনৰ পাঠবোৰ এই মুহূৰ্তবোৰৰ কাপোৰত সূক্ষ্মভাৱে বোৱা হৈছিল, দেউতাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ মূল্য, মাটিৰ প্ৰতি সন্মান আৰু ভাগ-বতৰা কৰা অভিজ্ঞতাৰ গুৰুত্ব মনোভাৱ শিকাইছিল।
প্ৰকৃতিৰ মাজত আমি আৱিষ্কাৰ কৰিছিলোঁ সৰলতাৰ গভীৰ সৌন্দৰ্য্য। পকা ধানৰ মাজৰ সৰু সৰু আলিবোৰত স্থিতিস্থাপকতা আৰু বৃদ্ধিৰ গোপন কথা আছিল, দিনটোৰ লগে লগে উন্মোচিত হোৱা জীৱনৰ চক্ৰবোৰৰ প্ৰতিফলন আছিল। লেছেৰী ছিঙা কামতকৈও বেছি হৈ পৰিল; ই সংযোগৰ উদযাপনলৈ ৰূপান্তৰিত হ’ল – ভূমিৰ সৈতে, পৰিয়ালৰ সৈতে, আৰু আমাক আমাৰ শিপাৰ সৈতে বান্ধি ৰখা কালজয়ী পৰম্পৰাৰ সৈতে৷
আমাৰ আকাংক্ষা আৰু ভয়ৰ জটিলতাবোৰ কাটি যোৱাৰ লগে লগে আমি মুক্ত আকাশৰ বিশাল বিস্তৃতিৰ তলত এক তিতা-মিঠা অভিজ্ঞতা আৱিষ্কাৰ কৰোঁ।

সীমাহীন মুকলিতাৰে আকাশখন আমাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা সীমাহীন সম্ভাৱনাৰ উপমা হৈ পৰে। এই সীমাহীন স্থানতে আমি জীৱনৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ তিক্ততা আৰু ইয়াৰ বিজয়ৰ ৰসালতাক আকোৱালি লৈ জীয়াই থকাৰ সাহস পাওঁ।
দিগন্তৰ তলত সূৰ্য্যই ডুব যোৱাৰ লগে লগে পথাৰবোৰৰ ওপৰত উষ্ণ জিলিকনি এটা পেলাই আমি ঘৰলৈ উভতি আহিলোঁ, প্ৰকৃতিৰ দান-বৰঙণিৰে ভৰা হাত আৰু আদৰৰ স্মৃতিৰে ভৰা হৃদয়। সেই সৰু সৰু আলি আৰু লেছেৰীৰ পথাৰবোৰত এটা কাহিনী উন্মোচিত হ’ল – পৰম্পৰা, প্ৰেম, আৰু দেশৰ মাটিৰ ছন্দত শিপাই থকা জীৱনৰ চিৰস্থায়ী সৌন্দৰ্য্যৰ স্মৃতি।কিন্তু আজিৰ এই পকী চহৰত সকলো হাতৰ মুঠিত আছে যদিও গ্ৰাম্য জীৱনৰ পৰম্পৰাগত সম্পদবোৰ আছে জানো। শুকান পাহাৰত কাছৰ কণীৰ পিছত লগাটোৱে আমাৰ সন্ধানৰ প্ৰতীক— নগৰীয়া অস্তিত্বৰ তীব্ৰতাৰ মাজত অসম্ভৱ যেন লগা বস্তুটোৰ সন্ধান। কাৰণ সেই গাঁওবোৰত আমি কেৱল শিপালৈ ঘূৰি অহাই নহয়, সৰলতাই ৰাজত্ব কৰা জীৱনৰ পুনৰ জ্বলোৱাৰ কল্পনা কৰিছোঁ, আৰু পৰিবৰ্তনৰ পৃথিৱীৰ আলিংগনত হৃদয়ত সান্ত্বনা বিছাৰিছো।সময়ৰ প্ৰতিকূলতাক এক উজ্জ্বল, অধিক পৰিপূৰ্ণ ভৱিষ্যতৰ দিশত খোজৰ শিললৈ ৰূপান্তৰিত।
শ্ৰী অনিতা দেৱী

Leave A Reply