Breaking

শক্তিশালী ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণৰ বাবে শক্তিশালী গণতন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজনঃ ১০০ শতাংশ ভোটদানেৰে গণতন্ত্ৰক শক্তিশালী কৰাৰ আহ্বান লোক জাগৰণ মঞ্চ অসমৰ…

0 26

শক্তিশালী ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণৰ বাবে শক্তিশালী গণতন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন আৰু শক্তিশালী গণতন্ত্ৰৰ বাবে ভোট দানৰ প্ৰতি ৰাইজৰ জনজাগৰণৰ প্ৰয়োজন ৷ এই মন্তব্য লোক জাগৰণ মঞ্চ অসমৰ ৷ আজি কাকতলৈ প্ৰেৰণ কৰা এক বিবৃটিত লোক জাগৰণ মঞ্চ অসমৰ কেন্দ্ৰীয় নেতা তথা যুৱ সমাজকৰ্মী, যুৱ নেতা নিত্যাৰঞ্জন দলেই এই আহ্বান জনাইছে ৷ তেওঁ বিবৃটিত জনোৱা মতে গণতন্ত্ৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ আমাৰ দেশৰ জনগণে ১০০ শতাংশ ভোটদান কৰিবই লাগিব ৷ ভাৰত বৰ্ষৰ দৰে বিশাল দেশৰ সৰ্বাত্মক বিকাশৰ বাবে কেন্দ্ৰত এখন স্থায়ী তথা শক্তিশালী কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ প্ৰয়োজন ৷

বিবৃটিখনৰ মতে অসমবাসী ৰাইজক বিগত ষষ্ঠদশ আৰু সপ্তদশ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ সময়তো লোক জাগৰণ মঞ্চই ১০০ শতাংশ ভোটদানৰ বাবে সমগ্ৰ দেশৰ জনসাধাৰণক আহ্বান জনাইছিল আৰু ভোটদানৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল ৷ ফলত কেন্দ্ৰত আমি শক্তিশালী তথা স্থায়ী চৰকাৰ লাভ কৰিছিলোঁ ৷  সমাগত অষ্টাদশ লোকসভা নিৰ্বাচনটো আমি ১০০ শতাংশ ভোটদান কৰিলে আমি দেশত এখন  স্থায়ী চৰকাৰ  লাভ কৰিম আৰু সুস্থ-সবল এখন গণতান্ত্ৰিক সবল চৰকাৰ গঠন কৰিব পাৰিম ৷ তেওঁলোকে জনোৱা মতে দেশে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ আগৰে পৰা আমাৰ উত্তৰ-পূবৰ প্ৰতি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰসমূহৰ দ্বাৰা উদাসীনতাৰ ভাৱ দেখা পাইছিল ৷

আনকা কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বই অসমক পূৱ পাকিস্তানৰ লগত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈও উঠিপৰি লাগিছিল ৷ স্বাধীনতা লাভৰ পাছতো উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলক চীনৰ হাততেই অৰ্পণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল ৷ তেওঁলোকৰ অসম বিৰোধী এই স্থিতিয়ে  অসম তথা উত্তৰ-পূব দিল্লীৰ পৰা বহুদূৰ বুলি ভাৱিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল ৷ কিন্তু আজি দুটা দশকত এনে ধাৰণা নোহোৱা হৈছে ৷ আমি ভোটৰ ক্ষেত্ৰত সজাগ হোৱাৰ বাবে দিল্লী বহু দূৰ নহয় অতি ওচৰ চাপিহে অহা বুলি বিবৃটিখনত উল্লেখ কৰিছে ৷ বিবৃটিখনত ৰাষ্ট্ৰৰ অখণ্ডতাৰ লগতে  অসমৰ সকলো জাতি-জনজাতিৰ  ভাষা-সংস্কৃতি, ঐতিহ্য, লোক পৰম্পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ এখন শক্তিশালী গণতন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে বুলি উল্লেখ কৰিছে ৷

Leave A Reply