ইউজিচিৰ নিৰ্দেশিকাক বাহাল উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ : চূড়ান্ত পৰীক্ষা পাতিব লাগিব মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয়ে

0 1,292

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : ৰাজ্য চৰকাৰবোৰৰ বিৰোধিতাক উপেক্ষা কৰি বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ সিদ্ধান্তকে চীল মোহৰ মাৰিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৷ আদালতে জনালে, পৰীক্ষা বাদ দি শিক্ষাৰ্থীক উত্তীৰ্ণ কৰিব নোৱাৰিব ৷ সেয়ে ৰাজ্য চৰকাৰবোৰে মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষা পাতিবই লাগিব ৷ তদুপৰি প্ৰয়োজন হ’লে ৩০ ছেপ্টেম্বৰ পিছুৱাই দিব পাৰে ৷ উল্লেখ্য যে ক’ৰোনাৰ বাবে মাৰ্চ মাহৰ পৰা মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয় বন্ধ আছে ৷ এই পৰিস্থিতিত মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰায় সকলো স্তৰৰ পৰীক্ষা বাতিল কৰা হৈছে ৷ ব্যতিক্ৰম কেৱল চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা ৷ ইউজিচিৰ দাবী, নিয়ম অনুযায়ী মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা নোহোৱাকৈ কোনো শিক্ষাৰ্থীক ডিগ্ৰী দিয়া সম্ভৱ নহয় ৷ সেয়া স্নাতক বা স্নাতকোত্তৰ পৰ্যায়ৰ চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষাও হ’ব পাৰে ৷ যোৱা ৬ জুলাইত এক নিৰ্দেশিকা জাৰি কৰি ইউজিচিয়ে ৩০ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত পৰীক্ষা পাতিবলৈ চূড়ান্ত সীমা ঘোষণা কৰিছিল ৷ কিন্তু ক’ৰোনা আতংকৰ মাজত বহু ৰাজ্যই পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰাত পক্ষপাতী নাছিল ৷ ক’ৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ দাবীত একাধিক আবেদন উচ্চতম ন্যায়ালয়ত জমা হৈছিল ৷ কিন্তু উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কোনো আবেদন মানি নল’লে ৷ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ইউজিচিৰ পক্ষে ৰায় দিয়ে ৷ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ অশোক ভূষণ, ন্যায়াধীশ আৰ সুভাষ ৰেড্ডী আৰু ন্যায়াধীশ এম আৰ শ্বাহৰ বিচাৰপীঠে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্স যোগে এই ৰায় দিয়ে ৷