Breaking

পৌৰসভাৰ ব’ৰ্ডৰ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা দিবলৈ অসম চৰকাৰে মুকলি কৰিলে ১০০ কোটি টকা

0 54

অসমৰ মন্ত্ৰী অশোক সিংঘালে ৩১ জানুৱাৰী মঙলবাৰে ঘোষণা কৰে যে অসমৰ পৌৰ নিগমৰ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা দিবলৈ অসম চৰকাৰে ১০০ কোটি টকা মুকলি কৰি দিব৷

অসমৰ কেবিনেট মন্ত্ৰী গৃহ নিৰ্মাণ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা বিভাগ, অশোক সিংঘালে ৰাজ্যৰ পৌৰসভাৰ শ্ৰমিকৰ দৰমহা আৰু বকেয়া মুকলি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।

ইয়াৰ লগে লগে ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যৰ পৌৰসভাৰ কৰ্মীসকলৰ দৰমহা আৰু বাবদ ধন পৰিশোধ কৰিবলৈ প্ৰায় ১০০ কোটি টকা মুকলি কৰি দিছে।

এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি মুঠ ৮০খন পৌৰসভাৰ ব’ৰ্ডৰ ভিতৰত শিলচৰ এম বিৰ বাবে ৫.৪৬ কোটি টকা, যোৰহাট এম বিৰ বাবে ৪.৫৯ কোটি টকা আৰু ডিব্ৰুগড় পৌৰসভাৰ ব’ৰ্ডৰ বাবে ৪.৫০ কোটি টকা মুকলি কৰা হৈছে।

ইয়াৰ পূৰ্বে অসমৰ জলসিঞ্চন মন্ত্ৰী অশোক সিংঘালে ২৪ জানুৱাৰীত কয় যে গুৱাহাটীত অবৈধ বিৰক্তিকৰ কাৰ্যকলাপ ব্যাপকভাৱে প্ৰদূষণৰ বাবে দায়ী বাসিন্দাসকল।

‘গোটেই গুৱাহাটীতে চলি আছে অকৰ্তৃত্বশীল বিৰক্তিকৰ। ইয়াত বসবাস কৰা একেখিনি মানুহেই চহৰখন প্ৰদূষিত কৰিছে।’-সিংহলে কয়।

গুৱাহাটীৰ হোটেল ভিভান্তাত চলি থকা কেন্দ্ৰীয় ভূগৰ্ভস্থ পানী ব’ৰ্ডৰ অধিৱেশনত ভাষণ দি অশোক সিংঘালে কয় যে সমগ্ৰ ভাৰততে ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ মাত্ৰা আতংকজনক হাৰত হ্ৰাস পাইছে আৰু বিগত এটা বছৰত এই সন্দৰ্ভত কেইবাটাও পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

সিংঘালে আৰু কয়, “এই পৰীক্ষাসমূহৰ ভিতৰত আমি সফল দিশসমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰিছো আৰু কৰি যাম।”

কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডে প্ৰকাশ কৰা দৈনিক বায়ুৰ গুণাগুণ সূচকাংক (একিউআই) বুলেটিন অনুসৰি ১৪ জানুৱাৰীৰ পৰা একেৰাহে তিনিদিন ধৰি গুৱাহাটীৰ বায়ুৰ গুণাগুণ অতি দৰিদ্ৰ’ শিতানত আছে।

Leave A Reply